Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

Лукаревска: Избори нема да има, туку работа, време е за мерки и проекти за надминување на кризата

Заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска во гостување во емисијата „Студио 10“ посочи дека во овој момент не се потребни предвремени парламентарни избори, туку работа и проекти со цел да се надминат предизвиците од енергатската, економската и здравствената криза.

„Сега нема потреба од предвремени избори, има потреба од работа од менаџирање на кризата, реализација на мерки и проекти од Програмата на влада. Барањето за предвремени избори во овој момент е една несериозна иницијатива од страна на ВМРО-ДПМНЕ, затоа што се наоѓаме во кризен период и еден вид на непочитување на државата ако било кој политички субјект сега бара предвремени избори.“ истакна Лукаревска.

Во однос на барањето на ВМРО-ДПМНЕ да се укине техничката Влада, заменик претседетелката на СДСМ оцени дека со таквиот потег, опозицикста партија потврдува дека државата, инистуциите спроведуваат фер, слободни и демократски избори.

„Техничката влада дојде како последица од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ и ова барање од страна на ВМРО-ДПМНЕ да се укине техничката влада покажува дека и таа партија знае дека државата, инистуциите знаат и можат да спроведат фер, слободни и демократски избори и тоа го покажуваат сите релевантни извештаи кои покажаа дека и парламентарните и локалните и претседателските избори беа фер и слободни а ВМРО-ДПМНЕ не ги оспори тие извештаи“ порача Лукаревска.

Лукаревска додаде дека парламентарните избори ќе се одржат во редовниот термин, во 2024 година.

Можеби ќе ве интересира

Австрија ги укина сите мерки за ковид

M T

Џонсон го загуби клучното упориште во Лондон на локалните избори

M T

СДСМ: Со стратешки проекти инвестираме во енергетската независност

M T

Преброени се 97 отсто од гласовите, Макрон и Ле Пен во вториот круг

M T

Германија ги укина мерките за корона

M T

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ преку Арсовска прекинува проекти за дечиња во социјален ризик во Скопје

M T