Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Ковачевски на средба со Илир Мета: Заедничката иднина на Северна Македонија и Албанија е во ЕУ

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Димитар Ковачевски, заедно со секретарот за меѓународна соработка, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, информираат од СДСМ.

На средбата било разговарано за повеќе актуелни теми со фокус на соработката меѓу двете соседни земји, иницијативата Отворен Балкан и процесот на евроинтеграции.

Притоа Ковачевски изразил уверување дека досегашната соработка помеѓу двете земји дополнително ќе се интензивира преку иницијативата Отворен Балкан и дека двете држави наскоро ќе ги започнат преговорите со Европската Унија, бидејќи тоа го заслужуваат откако претходно ги исполнија сите потребни предуслови.

„Република Северна Македонија и Република Албанија како соседни пријателски земји делат исти вредности и имаат заедничка иднина. Таа заедничка иднина е во ЕУ и убеден сум дека наскоро и двете земји ќе ги започнат преговорите за членство во Унијата, затоа што и Северна Македонија и Албанија досега исполнија сè што од нив беше побарано, сега на ред е ЕУ“, вели Ковачевски.

Во однос на билатералната и регионална соработка, тој напоменал дека иницијативата Отворен Балкан е важен чекор кон унапредување на соработката меѓу државите, носи нови можности за економски раст и развој, но дека тоа не е алтернатива за членството во ЕУ, но може да биде од сериозна помош при пристапувањето во Унијата.

Ковачевски, како што соопштија од неговата партија, најавил интензивирање на инфраструктурите проекти на Коридорот 8 што ќе обезбеди подобро поврзување на Северна Македонија и Албанија.

Претседателот на Албанија, Илир Мета, истакна дека очигледен е напредокот што Северна Македонија го постигнала во изминатите неколку години, го поздрави концептот „Едно општество за сите“ кое е уникатен пример во регионот и истакна дека започнувањето на преговори на Албанија и Северна Македонија не само што е важно за двете земји, туку тоа е во интерес на целиот регион на Западен Балкан.

Можеби ќе ве интересира

Северна Македонија е подготвена в година да претседава со ОБСЕ, рече Ковачевски

M T

Премиерите Ковачевски и Петков одржаа пленарен состанок во присуство на делегациите од двете земји

M T

Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

M T

Ковачевски: Од министрите во новата Влада побарав чесно и одговорно владеење

M T

Ковачевски – Брнз: Економската соработка да се интензивира со акцент на енергетски проекти

M T

Ковачевски – Лирман: Интеграцијата на Македонија е политички, безбедносен и економски интерес на ЕУ

M T