Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Уапсени четири странски државјанки при контрола во повеќе угостителски објекти во Тетово

Во периодот од 22.50 часот на 10.11. до 01.00 часот на 11.11.2021, полициски службеници на СВР Тетово, Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе и Одделението за прекуграничен криминал и миграции во содејство со Трудов инспекторат извршиле акциски контроли во три угостителски објекти на подрачјето на Тетово. Притоа, во 00.30 часот во угостителски објект во с.Горно Седларце, тетовско, биле приведени А.К.(34) и Е.К.(37), двајцата од Република Албанија, поради илегален престој во Република Северна Македонија и неносење на дозвола за престој.

Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок. Во 01.50 часот, пак, во угостителски објект во с.Жеровјане, тетовско, од слобода биле лишени четири странски државјанки – К.И.(29) од Република Бугарија, Д.К.(32) од Република Србија, А.Х.(24) од Русија и М.Н.(26) од Република Србија, затоа што го злоупотребиле туристичкиот престој, односно престојувале спротивно на целта.

Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Можеби ќе ве интересира

Пронајдена дрога, приведени девет лица при контрола за време на музичка манифестација во Стар Дојран

M T

Пронајдена дрога во угостителски објекти во Скопје, приведени седум лица

M T

Американските сенатори го поддржаа законот за поголема контрола на оружјето

M T

Кадиров: До ручек ќе имаме целосна контрола над „Азовстал“

M T

Украински сили: Ја вративме контролата над Макаров

M T

Австрискиот претседател оптимист: Уверен сум дека конфликтот во Украина ќе го ставиме под контрола

M T