6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

СИТЕ ГИ ПРАВАТ ИСТИТЕ ГРЕШКИ ПО ТУШИРАЊЕ: Овој чекор е клучен да го направите веднаш штом ќе излезете од кадата!

Верувале или не, негата на кожата после туширање е исто толку важна, можеби дури и поважна, отколку самиот туш.

Имено, туширањето има големо влијание врз кожата, од начинот на кој го миете телото до времето поминато под туш. Поради оваа причина, важно е да пронајдете рутина за чистење и хидратација што одговара на вашата кожа.

Не чекајте повеќе од 3 минути

Повеќето жени чекаат предолго откако ќе нанесат хидратантна крема или лосион по туширање, додека некои воопшто не го нанесуваат. По туширање поради пареа и топлина во бањата, порите се шират, па затоа е клучно да се задржи водата во телото со примена на хидратантна крема во рок од три минути, тврди дерматологот Синтија Бејли.

Чекањето подолго од три минути ќе предизвика губење на влага во нашата кожа. Значи, добро е да чувате шише навлажнувач во бањата и да го нанесете веднаш по туширањето за да имате здрава, хидрирана и убава кожа.

Можеби ќе ве интересира

Дали се ве чеша после туширање? – Еве што може да ја иритира вашата кожа

M T

Три земји на чекор од стратешки договор – Путин, Раиси и Ердоган денеска на важен состанок во Техеран

M T

Дали знаевте: Еве колку пати можете да ја користите истата крпа после туширање

M T

Украина го направи првиот чекор кон пристапување во Европската унија

M T

Колку е добро туширање пред спиење

M T

Еве што не треба да правите кога се туширате навечер

M T