Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Притвор за 30-годишен скопјанец поради недозволено поседување оружје и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 30-годишен скопјанец за сторено кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Kривичниот законик.

При извршен петрес во помошните простории на домот во која живее осомничениот, на 2 јули 2021 година, овластени службени лица пронашле една автоматска пушка „застава М70 АВ2“ со калибар 7,62х39 мм, 23 куршуми муниција со калибар 22LR кои се со оловни проектили и еден куршум со калибар 7,62Х39мм.

Пронајденото оружје е одземено од страна на полициските службеници.

Во насока на непречено одвивање на кривичната постапка, јавниот обвинител кој постапува во предметот до надлежниот суд достави предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице.

Можеби ќе ве интересира

Шефот на данската разузнавачка служба во притвор поради протекување информации

M T

Сашо Мијалков излегува од притвор

M T

Во возило на скопјанец пронајдени мигранти од Куба

M T

Скопјанец осомничен во Прилеп за недозволена трговија со над 45 килограми марихуана помешана со тутун

M T

Скопјанец казнет со 2000 евра, заразен со коронавирус отишол во суд

M T

Притвор за девојката од Велес осомничена за убиство на нејзиниот партнер

M T