28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Сончево и топло со мала до умерена облачност, од утре температури до 40 степени

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 19 а максималната од 27 до 36 степени. УВ=8.

Во Скопје, претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Минималната температура ќе биде околу 16, а максималната ќе достигне до 33 степени.

Во наредните денови, под влијание на многу топла воздушна маса од југ, времето ќе биде стабилно и многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. Во вторник насекаде ќе бидат над 30, а во следните денови во повеќе места над 35, додека во најтоплите делови од земјата ќе достигнат околу 40 степени.

Можеби ќе ве интересира

Променливо облачно време со температура до 25 степени

M T

Првпат заврна дожд на Гренланд на висина од 2.600 метри

M T

Следи топол бран со температури над 40 степени

M T