Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Бизнис

Биткоинот падна на 32.000 УСД: Криптовалутите денес повторно во пад

Биткоинот падна на 32.288 долари за прв пат од 8 јуни, а според последните достапни податоци, тој продолжи да тоне и трговијата падна за 7,9 проценти, на околу 32 781 американски долари.

Помалиот ривал на најстарата крипто валута во светот, етер, падна под 2.000 УСД по токен за прв пат од 23 мај, што е за 10 проценти пониска вредност во споредба со 2019 година.

Рударството со крипто е голем бизнис во Кина, кој учествува со повеќе од 50 проценти во глобалното рударство на биткоин.

Можеби ќе ве интересира

Биткоинот падна на најниско ниво од јануари

M T

Неофицијално од Загреб: Дрон со црвена петокрака и натпис на кирилица удрил во земја – Пристигна воена полиција, на новинарите им се закануваат со приведување

CENTAR MKD

Погледнете го видеото од кратерот кој се отвори во Загреб

CENTAR MKD

(ВИДЕО) Мистериозна експлозија во Загреб: Падна летало или експлодира плин – голема дупка на патот, претходел силен тресок и има необична смрдеа

CENTAR MKD

(ВИДЕО) Силна експлозија во Загреб, оштетени се возила, а вознемирени граѓани излегоа на улица – ова се првичните информации

CENTAR MKD

Украина собра над 10 милиони долари од донации во криптовалути

M T