28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar ТОП ВЕСТИ

Променливо облачно време, попладне локален дожд

Претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има појава на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 18, а максималната ќе достигне од 25 до 34 степени, информира УХМР.

Вредноста на УВ-индексот ќе биде 7.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 15, а максималната ќе достигне до 32 степена.

Во следните денови, во претпладневните часови времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во попладневните на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално со поинтензивни процеси, особено во сабота.

Температурите ќе бидат во пораст, а особено топло се очекува во почетокот на наредната седмица кога на места температурите ќе надминуваат 35 степени.

Можеби ќе ве интересира

Променливо облачно време со температура до 25 степени

M T

Првпат заврна дожд на Гренланд на висина од 2.600 метри

M T

Сончево и топло со мала до умерена облачност, од утре температури до 40 степени

M T