22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје

Подигнете ја својата енергија и почестете се со здраво смути

Бидејќи деновите се брзи, а обврски имаме многу, секој претпочита да пие кафе наутро како поедноставен и побрз извор на енергија. Исто така, вообичаено е да се јадат различни колачи или нездрава и брза храна што го заморуваат организмот и не обезбедуваат доволно хранливи материи.

Смутито освен што е вкусно, го зајакнува имунитетот, може да ве разбуди и да ви даде доволно енергија за извршување на секојдневни активности. Овошје, зеленчук, млеко или јогурт се потребни за подготовка на овој здрав напиток.

Наместо бобинки, можете да користите манго, круши, јаболка … Во зависност од тоа каков вид овошје има, во зависност од сезоната. Обезбедете си за себе и вашето семејство од овој пијалок секој ден.

Од состојките потребни ви се 1,5 чаши бадемово млеко, 1/4 лажичка куркума во прав, 1/4 лажичка црн пипер, лажичка семе од лен, 1/4 лажичка гел од алое вера, лажичка зелен чај, лажичка цимет, суви урми, неколку темно зелени зеленчуци, спанаќ,1 до 2 чаши бобинки (свежи или замрзнати) – капини, боровинки, малини, јагоди … и мала банана.

Ставете ги сите состојки во блендер, а по желба можете да додадете малку бибер или ѓумбир, свежа нане, босилек, свежо исцеден сок од лимон.