22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје

Пиете многу кафе? – Умерен внес на кофеин може да го заштити мозокот од оштетување

Кафето, омилен пијалок, честопати е предмет на контроверзи затоа што некои го прогласуваат за виновник за разни здравствени проблеми, додека други го возвишуваат на небото.

Вистината е, се разбира, некаде на средина – разумен внес на кафе ќе ги зголеми вашите когнитивни способности, но прекумерната потрошувачка ќе го направи токму спротивното.

Научниците од Универзитетот во Бари собрале податоци од 1.445 испитаници на возраст од 65 до 84 години повеќе од три години.

Списанието за Алцхајмерова болест објави дека учесниците во студијата кои пиеле 1-2 шолји кафе на ден имале најдобри резултати на тестовите за когнитивна способност.

Спротивно на тоа, луѓето кои пиеле повеќе од две шолји кафе на ден имале просечно 1,5 поголем ризик од нарушување на когнитивноста.

Научниците веруваат дека умереното внесување на кофеин може да го заштити мозокот од оштетување предизвикано од наслаги на бета-амилоид протеин.

Ако сакате кафе, уживајте во тоа сигурно дека за многумина утрото без кафе не може да започне.