Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar ТОП ВЕСТИ

Студен бран со снег и дожд низ Македонија – Метеоцентар со детална прогноза за следните дена

Во сабота ќе биде значително облачно и ќе има локални врнежи од дожд, особено попладне.

Во текот на ноќта и во понеделник наутро на планините и на повисоките места во северните делови ќе провејува снег. Под влијание на продор на студена воздушна маса во понеделник ќе дува засилен северен ветер, а дневната температура ќе се намали.

Во деновите потоа ќе преовладува променливо облачно и студено време, од среда со повремени локални врнежи, кои на планините и на некои повисоки места ќе бидат од снег.

Прогноза за 30.11.2020
Минимална температура: -1°C до 5°C
Максимална температура: 4°C до 10°C
Претпладне значително облачно, а на планините и на повисоките места во северните делови ќе има услови да провејува снег. Во текот на денот облачноста ќе се намали, но ќе се задржи студено. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено изразен вдолж Повардарието.

Прогноза за 01.12.2020
Минимална температура: -8°C до -1°C
Максимална температура: 4°C до 9°C
Сончево со мала до умерена облачност. Претпладне ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Прогноза за 02.12.2020
Минимална температура: -6°C до 0°C
Максимална температура: 4°C до 9°C
Променливо облачно со локален дожд, а на планините со снег. Ќе дува умерен југоисточен ветер.

Можеби ќе ве интересира

Невреме, па пеколни температури – Метеоцентар со детална прогноза за празниците

CENTAR MKD

Викенд со драстичен пад на температурите, а некаде ќе врне снег – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

Зимата полека ќе се “скрши” – Метеоцетар со нови најави за времето и детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD