21.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев: Вељаноски, Јанакиески и Ристески не се организатори на настаните од 27 април

Сметам дека обвинетите Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески и Спиро Ристески не се организатори и мотиватори на настаните од 27 април, туку дека тоа е Никола Груевски, изајви премиерот Зоран Заев на денешното рочиште за организаторите на „27 април“.

Тој додаде дека овие луѓе се изнамипулирани од страна на Груевски и дека не е коректно за правниот систем да се води ваква постапка.

Премерот беше повикан да сведочи по барање на обвинетиот Трајко Вељановски.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијата Илија Трпков, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.

Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Можеби ќе ве интересира

Сериозна закана за терористички напад во Кабул во последната фаза на евакуација

M T

Спречен терористички напад во Москва

M T

Спречен терористички напад во близина на Москва, 21-годишник се подготвувал да постави експлозив

M T

(Фотогалерија) Заев: Милиони срца на секој натпревар биеја во ист ритам за македонската фудбалска репрезентација!

CENTAR MKD

Премиерот Заев прими претставници на новоформираната Регионална боксерска лига: Спортот е најдобра афирмација на земјата, развојот на македонскиот бокс во нагорна линија

M T

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

M T