Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Нова цена на горивата во Македонија

фото Pixabay

Утре се очекува утврдување на нова цена на горивата во Македонија од страна на регулаторната комисија за енергетика, кои ќе почнат да важат од утревечер по полноќ.

Инаку минатата недела малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалија за 1,50 денар за литар, со што малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 сега изнесува 60,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 62,00 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалија за 0,50 денар за литар и со тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) сега изнесува 53,00 ден/лит, додека малопродажната цена на дизелот Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 52,50 ден/лит.

Трендот на намалување на цените на бензинот и нафтата во Македонија се очекува да продолжи.