Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

УХМР издаде метео предупредување: Невреме низ Македонија – кога да очекуваме стабилизација?

До средината на наредната седмица нашето подрачје ќе биде под влијание на нестабилна воздушна маса која ќе услови честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, грмежи, силен ветер и изолирана појава на град.

Прогноза за 05.07.2020
Минимална температура: 13°C до 21°C
Максимална температура: 25°С до 33°C
Променливо облачно и нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со пообилен пороен дожд и услови за појава на град. УВ=7

Прогноза за 06.07.2020
Минимална температура: 14°C до 22°C
Максимална температура: 26°C до 33°C
Променливо облачно и нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=7

Прогноза за 07.07.2020
Минимална температура: 14°C до 22°C
Максимална температура: 28°C до 34°C
Сончево со умерена облачност. Попладне на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=7

Можеби ќе ве интересира

Снежно пред Нова година во делови од Македонија – Метеоцентар со детална прогноза

CENTAR MKD

Права зима: УХМР соопшти каде ќе врне снег

CENTAR MKD

Снег и дожд најавија синоптичарите – УХМР издаде метеопредупредување, детална прогноза за времето

CENTAR MKD