Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » правила
МозаикТехнологија

Фејсбук воведува нова опција: Оние кои нема да ги почитуваат правилата ќе бидат блокирани

M T
Компанијата Мета објави дека социјалната мрежа Фејсбук ќе добие Комјунити Чатс, нова опција која ќе им овозможи на корисниците полесно да организираат разговори на тема...
Македонија

Вози Велосипед! Почитувај ги сообраќајните правила и прописи!

M T
„Европска недела на мобилност” e активност, односно кампања која на иницијатива на Европската комисија, се спроведува секоја година, во периодот од 16 до 22 септември....
Мозаик

Кога ќе заврши со јадење, сите мора да престанат: Овие се правилата на кралицата за подготвување и сервирање храна

M T
Од специфична исхрана до тоа кој со кого да разговара, британското кралско семејство има еден куп правила кои мора да се почитуваат кога е храната...
КоронавирусСвет

Од 1 август нови правила за влез во Австрија поради корона вирусот

M T
Од 1 август стапува на сила новата регулатива за влез во Австрија од земји со зголемен епидемиолошки ризик. Според новата регулатива, потврдата за вакцинација на...
CentarМозаик

Корисни совети: Следете ги овие правила и заштедете пари

M T
Веројатно сè уште трошите повеќе отколку што треба и најмногу на непотребни работи. Експертите наведуваат неколку штетни навики кои треба да се сменат доколку сакате...
КоронавирусСветВо тренд...

Од утре нови правила за патување во ЕУ, ова се најважните промени

M T
Пред една недела, Европскиот Совет усвои препорака за координиран пристап за олеснување на безбедното и слободно движење за време на пандемијата со Ковид-19. Притоа предвид...
КоронавирусСвет

Нови правила во Грција: Без бустер-дозата, потврдата за вакцинација ќе важи седум месеци

M T
Тековните сертификати за вакцинација што ги издава грчката влада на граѓаните би можеле да траат до седум месеци доколку носителот на сертификатот не добие дополнителна...
КоронавирусСвет

Америка со нови правила за влез на странските патници

M T
Поради ширењето на варијантата омикрон, Америка со заострени мерки за странските патници кои доаѓаат во Соединетите Држави, без разлика дали биле вакцинирани или не. Во...
БизнисСвет

ЕУ сака да ги заостри правилата за извоз на отпад во посиромашните земји

M T
Европската комисија предложи ревизија на европските правила за извоз на отпад за да им се отежне на земјите-членки да испраќаат отпад во посиромашните земји. Предложениот...
КоронавирусМакедонија

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

M T
Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови Ковид-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји. За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез...
CentarМозаикЗдравје

НЕМА ПОТРЕБА ДА ВЕ ГРИЗЕ СОВЕСТА: ОВИЕ ДИЕТАЛНИ правила можете да ги прекршите за време на вашата диета

M T
Макотрпните диети сами по себе знаат како да создадат проблем, но строгото придржување кон нив понекогаш не е најдобро решение. Постојат неколку правила во исхраната,...
Свет

Лавров: Западот наметнува свои правила наместо меѓународното право

M T
Западните земји ги наметнуваат своите правила за замена на постојните инструменти на меѓународното право и со тоа потврдуваат дека се обидуваат да го укинат законот...