6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » напади
Свет

Кенгур кој бил чуван како домашен миленик го нападнал и убил сопственикот

M T
Маж во Австралија го загуби животот откако го нападна кенгур што го чувал како домашно милениче, соопшти полицијата. Роднина го пронашол 77-годишникот со тешки повреди...
Свет

Северна Кореја усвои закон за превентивни нуклеарни напади

M T
Северна Кореја усвои закон со кој се дозволуваат превентивни нуклеарни напади, објавија денеска севернокорејските државни медиуми. „Доколку командниот и контролниот систем на националните нуклеарни сили...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може да...
Војна во УкраинаСвет

Нови напади во Украина, гаѓан е Николаев, тројца загинати во Очаков

M T
Руските сили извеле ракетен напад на градот Николаев, а гаѓан е и Очаков, на југот на Украина, соопшти денеска началникот на регионалната управа, Виталиј Ким....
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Итен состанок на Советот за безбедност за нападите на Русија во Украина

M T
Советот за безбедност на ОН ќе се состане за да разговара за целните напади на Русија врз цивили. Обединетите нации се согласија да одржат уште...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски: Нападите во Киев покажаа дека треба уште да се бориме, не смееме да го спуштиме гардот

M T
Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека најновите ракетни напади во Киев се најдобар доказ дека Украинците не можат да ја спуштат својата стража и...
Војна во УкраинаСвет

Русија: Украина изврши четири напади на наша територија, рането е едно дете

M T
Руското Министерство за одбрана соопшти дека украинските сили вчера во четири наврати ја гранатирале руската територија на границата со Украина. Украинците пукале во селата Журавлеква...
Војна во УкраинаСвет

Русија предупредува: Ќе ги засилиме нападите врз Киев

M T
Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков ја предупреди Украина дека нападите врз Киев ќе се интензивираат доколку се изврши каков било напад врз...
Војна во УкраинаСвет

СЗО потврди 64 напади врз здравствената инфраструктура во Украина

M T
Украинската здравствена инфраструктура била нападната 64 пати откако Русија го нападна својот западен сосед пред еден месец, соопшти денеска СЗО. Тие напади, два до три...
Војна во УкраинаСвет

Британскиот министер за здравство: Нападите врз болниците во Украина се воено злосторство

M T
Британскиот министер за здравство Саџид Џавид во моментот кога беше објавено дека починале бебето и трудницата кои биле во породилиштето во Мариупол што беше бомбардирано...
Свет

Ѓукановиќ: Нападите на Русија ја поткопуваат европската безбедност и ја загрозуваат нејзината стабилност

M T
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ најостро ја осуди утринава, како што наведе, воената агресија на Москва врз Украина. „Црна Гора најостро ја осудува руската воена агресија...
Свет

САД тврдат дека со дрон го убиле организаторот на нападите на аеродеромот во Кабул

M T
Американската војска соопшти дека во текот на ноќта извршила напад со дрон против организаторот на авганистаничкото крило на Исламска држава, Хорасан. „Нападот со беспилотно летало...
Свет

Најмалку 60 загинати и стотици повредени во нападите во Авганистан

M T
Најмалку 60 лица загинаа, а повеќе од 140 се повредени за време на терористичките напади во Кабул што се случија на влезот на аеродромот и...
Свет

САД возвратија со напади во Сирија и Ирак по ракетирањето на воената база

M T
Американската армија во Сирија возврати на огнот по ракетен напад врз воената база, објави Гласот на Америка. „Американските сили во Сирија, додека беа под бројни...