23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » лекар
СВЕТ

Лекар во Англија силувал 99-годишна старица во дом за стари лица, добил доживотен затвор

M T
Здравствен работник во Англија е осуден на доживотен затвор кога бил фатен како силува 99-годишна штитеничка во оддел од старскиот дом во кој работел. Нејзиното...
МОЗАИК

Уапсен е лекар кој на пациентите им нудел лечење со секс во Италија

M T
Италијански лекар е уапсен откако бил фатен во хотелска соба со „пациент“ на кој му понудил „сексуален третман“. Др. Џовани Минијело (60), кој своите гениталии...
МАКЕДОНИЈА

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

M T
Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од МВР, откако тој вчера беше...
ЗДРАВЈЕ

КОЛКУ ПАТИ МОКРИТЕ?! Ако одите во тоалет повеќе пати од оваа цифра на ден – Право на лекар!

M T
Колку често уринирате зависи од количината на течност што ја внесувате, но постои бројка која е граница! Во зависност од тоа колку вода пиете и...
МАКЕДОНИЈА

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

M T
45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000 денари, соопшти полицијата. СВР Охрид...
КОРОНАВИРУСТЕМА

Д-р Срѓа Јанковиќ: „За среќа, сè уште нема грип, но во комбинација со коронавирусот, може да не загрози“

CENTAR MKD
Имунологот д-р Срѓа Јанковиќ изјави за „150 минути“ на српската телевизија Прва, дека е можно човек да има истовремено грип и коронавирус, пишува Б92. “Нашиот...
СВЕТ

Полициски час во Берлин и Франкфурт

CENTAR MKD
Градските власти на Берлин и Франкфурт одлучија да воведат полициски час и мерки за ограничување на социјалниот контакт поради загрижувачкото зголемување на бројот на лица...
КОРОНАВИРУСТЕМАМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Ќе се носат рестриктивни мерки: Кафе баровите на старт ќе работат до 22 часот, нема луди журки, а недела ќе биде неработен за сите

CENTAR MKD
Недела ќе биде неработен за сите, додека пак кафе баровите ќе може да работат само до 22 часот. Ова се најзигледните мерки кои ќе се...
КОРОНАВИРУССВЕТ

На сила новите мерки во Австрија

CENTAR MKD
Од полноќ во Австрија почнаа да важат новите правила, поостри мерки во борбата со епидемијата на коронавирус, кои го ограничуваат бројот на лица на приватни...
МАКЕДОНИЈА

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

CENTAR MKD
Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на педијатрија. Како што информираат од...
КОРОНАВИРУСТЕМАМАКЕДОНИЈАИЗБОР

Градоначалникот и вработен заразени од коронавирус во Гази Баба

CENTAR MKD
Покрај градоначалникот Борис Георгиевски, уште еден вработен во општина Гази Баба е заразен со коронавирус. Како што информираат од општината, во текот на вчерашниот ден...