16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Category : ВОЈНА ВО УКРАИНА

ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

(Видео) Русите се обидоа да украдат еден од најдобрите тенкови во Украина

C +
Тенкот „стрв 122“ е шведска модификација на германскиот „леопард 2А5“ и еден од најдобро заштитените тенкови во целата војна во Украина, па затоа е логично...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

„Франција подготвува околу 2.000 луѓе да испрати во Украина“: Шефот на руските шпиони тврди дека Макрон се подготвува на драстичен чекор

CENTAR MKD
Русија има информации дека Франција веќе подготвува воен контингент за испраќање во Украина, кој во почетната фаза ќе брои околу 2.000 луѓе, изјави денеска директорот...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Макрон: Не треба да се плашиме од Русија, таа е средна сила, економски послаба од Франција

CENTAR MKD
Францускиот претседател Емануел Макрон повтори дека на Украина можеби ќе и требаат копнени операции од Запад во одреден момент. – Не го сакам тоа и...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

„Путин oдреди кои градови ќе бидат нападнати“- Британски разузнавачи го открија тајниот план на Русија

CENTAR MKD
ПУТИН ЌЕ НАПАДНЕ ДЕВЕТ ГРАДОВИ? Британските разузнавачи го открија ТАЈНИОТ ПЛАН НА РУСИЈА: Ако избие војна, ова ќе бидат ПРВИТЕ ЦЕЛИ Русија додаде две нови...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Досега 30 платеници од Македонија елиминирани во Украина

CENTAR MKD
Според податоците кои ги ажурираше руското министерство за одбрана, вкупниот број на странски платеници кои пристигнале во Украина изнесува 13.387. Истовремено, до денес е потврдено...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Макрон треба да ја прекине испораката на оружје за Киев, рече Захарова

C +
Францускиот претседател Емануел Макрон треба да ја прекине испораката на оружје за Киев и да претстави предлог за примирје на страните во конфликтот на Блискиот...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

(Видео) Нов напад со дрон врз рафинерија во Русија, има мртви

C +
Нов напад на украинско беспилотно летало предизвика пожар во рафинеријата Славјанск на југот на Русија и смрт на едно лице, соопштија утрово регионалните власти во...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Уништени три украински беспилотни летала во регионот Калуга

C +
Системите за противвоздушна одбрана елиминираа три украински беспилотни летала во регионот Калуга. Ова го објави шефот на регионот Владислав Шапша на својот канал Телеграм. „Непријателски...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Макрон за нуклеарната закана на Путин: Франција е нуклеарна сила, ние сме подготвени

CENTAR MKD
Францускиот претседател Емануел Макрон ги коментираше заканите на рускиот претседател Владимир Путин за подготвеноста на Русија за нуклеарна војна. Во таа прилика Макрон рече дека...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Шолц: Европа ќе купува оружје за Украина од светскиот пазар

CENTAR MKD
Германскиот канцелар Олаф Шолц во петокот најави дека европските земји ќе купуваат оружје од светскиот пазар со цел да ја поддржат Украина во војната против...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Путин бесен ја обвини Украина дека се обидува да го наруши изборниот процес: „Таквите злосторства нема да останат неказнети“

CENTAR MKD
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Украина се обидела да го наруши изборниот процес со гаѓање цивилни цели во Русија и со користење на вооружени...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Столтенберг: Ќе ја зајакнеме нашата одбрана и ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина

CENTAR MKD
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и финскиот претседател Александар Стуб телефонски разговараа за подготовките за самитот на НАТО во Вашингтон и поддршката за Украина....
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Зеленски: Русија ќе добие праведен одговор за нападот на Одеса

CENTAR MKD
Украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека Русија ќе добие „правден одговор“ од силите на Киев за двојниот напад на балистички ракети во пристанишниот град Одеса...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Украинците објавија видео од тенковите што ги користи ЈНА, тие се смртоносни за Русите (Видео)

CENTAR MKD
На официјалната сметка на Министерството за одбрана на Украина на социјалната мрежа Х, објавено е видео од словенечкиот тенк М-55С, кој го користи 127. Територијална...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Песков: Франција веќе индиректно учествува во конфликтот во Украина

CENTAR MKD
Франција се повеќе се вклучува во конфликтот во Украина, таа веќе учествува во конфликтот, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков и додаде дека во таа...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Украински оператор објави фотографии од чудни руски возила на фронтот: „Изгледаше… морничаво“

C +
Руската индустрија произведува 30-ина нови пешадиски борбени возила месечно, така што загубата на 200 такви возила помеѓу 14 февруари и 14 март е проблем, кој...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Медведев го нарече Зеленски „кловн во зелени хулахопки“, па понуди формула за мир

CENTAR MKD
Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев, коментирајќи ја мировната формула што ја зборува претседателот на Украина, рече дека „доживува огромно чувство на одвратност“. – Доживувам огромно...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Министерот за надворешни работи на Украина: Одржувањето руски избори на окупираните територии е незаконско и неважечко

CENTAR MKD
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, денеска изјави дека одржувањето на руските избори на окупираните територии на Украина е незаконско и неважечко. Тој...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Шефот на НАТО: Ова е критичен момент, Украина треба да биде снабдена со оружје и муниција

CENTAR MKD
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска повторно повика Украина што побргу да биде снабдена со оружје и муниција бидејќи секој ден одложување има реални...