Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Технологија

Ова е најопасниот нож на светот: Го користат само најдобрите специјалци (Видео)

Microtech MCT 1057 Jagdkommando е специјален нож кој се изработува во ограничени количини. Острицата му е закосена од три рабови и искована од 440А челик. Самата острица е долга 17.8 см, додека целиот нож со рачката е долг околу 34 см.…

Електричен „суперавтомобил“ за само 4.000 евра (Фото)

Кинеските мајстори за копирање уште еднаш покажаа „генијалност“, а овој пат како инспирација им послужил прескапиот Bugatti Chiron. (Фото: China cars) Малку познатата компанија Shandong Qilu Fengde го претставила моделот P8 кој само…

Градежен производ кој го воодушеви светот: Бетонски блокови за двојно побрзо градење

Блоковите „Армо“ претставуваат совршен изум на современо градежништво. Освен што со нив се гради побрзо, тие не бараат малтер и фуга. Потребата за брзо и економично градење е поактуелна од било кога, особено во руралните делови на…

Русија ја претстави првата пловечка нуклеарна централа, еве како изгледа

Русија ја претстави првата пловечка нуклеарна електрана на светот на свечено закотвување во Мурманск, проект кој би требало да овозможи снабдување на оддалечени области. Изграден во Санкт Петербург, „Академик Ломоносов“ е претставен пред…

Фејсбук воведува нова опција која на многумина ќе им се допадне

Најпопуларната социјална мрежа Фејсбук многу брзо ќе нуди опција за креирање на таен профил за запознавање. Оваа вест ја потврди и основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг. Имено, Цукерберг на последната прес-конференција ја споменал…

Италијанските истражувачи развиваат нова, поефикасна роботизирана рака

Италијанските истражувачи развиваат нова роботизирана рака која ќе им овозможи на корисниците попрецизно да фаќаат и држат предмети. Притоа, нијзиниот дизајн и материјалите од кои е изработена овозможуваат значително да се намали нејзината…

Достапна новата верзија на Android, но не за сите телефони

Компанијата „Гугл“ објави бета верзија на најновиот оперативен систем за мобилни уреди Android P, која првично е достапна за 11 телефони, вклучувајќи ги моделите Pixel, Essential Phone, Sony Xperiа XZ2, Mi Mix 2S и претстојниот OnePlus 6.…

Колку интернет се троши со една минута мината на „Јутјуб“?

Иако износот на мегабајти што го трошите од мобилниот интернет за гледање видеа на платформата „Јутјуб“ зависи од квалитетот во кој ја гледате снимката, тој во никој случај не е мал. Доколку квалитетот на сликата е автоматски прилагоден,…

Под висок напон – прототипот Audi e-tron во Фарадеев кафез

Производната верзија на прототипот Audi e-tron ја најавува новата ера за брендот со четирите прстени: компанијата се трансформира од класичен производител на автомобили во снабдувач на системи за мобилност, кој на своите клиенти им нуди…

„Твитер“ ги советува корисниците да си ја променат лозинката

Една од најпопуларните социјални мрежи „Твитер“ пронајде грешка во начинот на кој ги чува лозинките, па затоа им советува на своите корисници да ја променат лозинката. Компанијата не верува дека лозинките излегле надвор од системот и…

(Видео) Претставена внатрешноста на патничката капсула што ќе се движи со брзина од 1.000…

Германскиот автомобилски гигант БМВ, во соработка со компанијата „Вирџин хајперлуп“, со седиште во Калифорнија, подготвува физички прототип на патничка капсула, кој ќе биде претставен на настанот „Сити вок“ во Дубаи, што се организира во…

Првата држава што ќе воведе данок за користење социјални мрежи

Уганда има намера да воведе данок за користење социјалните мрежи, а овој специјален трошок ќе го плаќаат сите корисници на мобилни телефони кои имаат инсталирано некоја од апликациите „Ватсап“, „Твитер“ или „Фејсбук“. Владата на Уганда…

„Гугл“ со слика го навести можното име на новиот „Андроид“

„Гугл“ неодамна објави неколку позадини за телефони на делот од својот инстаграм-профил за т.н. кориснички приказни (stories), а еден детаљ им го привлече вниманието на љубителите на технологија. Иако сите објавени слики беа интересни,…

Од „Вибер“ објавија три причини зошто ја имаат најбезбедната апликација за праќање пораки

Скандалот со компанијата „Кембриџ аналитика“ и обелоденувањето лични информации на корисниците на „Фејсбук“ ги натераа другите социјални мрежи и апликации да најдат начини за да не ја изгубат довербата на своите корисници. Во овој…

Конечно и кај нас: Евтина куќа која се гради за еден ден, а квадрат чини 11.600 денари

Изградба на куќа за само еден ден е сон за секој домаќин! Овој сон е лесно остварлив, бидејќи таквата технологија веќе е измислена и со години се применува во Канада, САД и Рудија. Станува збор за градежни панели кои веќе имаат вградена…

Се гради првиот хотел во вселената: Првите гости доаѓаат 2022 година

Верувале или не, Orion Span, американски старт-ап, одлучен е во намерата да изгради луксузен хотел во вселената под името „Aurora Station“. Ова го открил директорот и основач на старт-апот Френк Бунгер. Хотелот ќе може да прими шест…

„Фејсбук“ најавува голема промена која ќе биде од голема корист за корисниците

Компанијата „Фејсбук“ објави дека ќе ги промени поставките за приватност за да им овозможи поголема контрола на потрошувачите околу нивните лични податоци на социјалнaта мрежа. „Слушнавме многу јасно дека поставките за приватност и…

Бојлерот е најопасниот електричен уред во домот – еве и зошто

Најопасниот електричен уред во домот е бојлерот. Иако, според инжинерската структура делува како едноставен уред, мал дефект може да предизвика проблем. Водата е полна со бигор, а тој е воедно најголемиот проблем кога во прашање е…

Внимавајте наоколу: “Комарец” краде податоци од вашиот компјутер и кога нема…

Израелски научници од Универзитетот Бен Гурион развија нова метода наречена „air-gap“ што овозможува размена на податоци меѓу два неповрзани компјутера преку звучник или слушалки. Со тоа тие докажаа дека за влез во нечиј компјутер и…

Од денес официјално започнува продажбата на најновите Самсунг Галакси С9 и С9+ во…

По официјалното претставување на новите Самсунг Галакси С9 (Samsung Galaxy S9) и С9+ (S9+) паметни телефони во Македонија, компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес го најави почетокот на продажба на овие уреди.…