Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Нови земјотреси во Албанија

Четири дена по катастрофалниот земјотрес, албанското тло сѐ уште не мирува. Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случил во…

Објавени имињата на 46 лица коишто загинаа во земјотресот во Албанија

Албанското министерство за одбрана ги објави на својата веб-страница имињата на 46 лица загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот наутро. Во соопштението се вели дека списокот е потврден од…

Нов силен земјотрес во Албанија – вечерва точно на полноќ

Вечерва, точно на полноќ, нов прилично силен земјотрес ја погоди Албанија. Земјотресот според првичните информации бил со јачина од 4.5 степени според рихтер. Граѓаните и натаму не се враќаат во домовите и покрај силното невреме…

Детали за смртта на несудената снаа на Рама – брат ѝ пронајден под рушевините во…

Во земјотресот кој се случи во Албанија загина семејството Реци, меѓу кои била и вереницата на синот на Еди Рама, а сцената која ја затекнале спасувачите била повеќе од потресна. Семејството загинало кога шесткатницата во која живееле се…

Не запираат трагичните приказни: Во земјотресот загинала вереницата на синот на Еди Рама

Меѓу жртвите на разорниот земјотрес што ја зафати Албанија е и вереницата на синот на премиерот на земјата Еди Рама, пренесува РТВ2. Веста за смртта на вереницата ја потврди и Грегор Рама. „Меѓу многуте жртви на природната катастрофа,…

Вучиќ контра Пентагон: Никој во мое име нема да носи одлуки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, порача дека притисоците врз Србија и обвиненијата што доаѓаат од разни страни зборуваат за исправноста и силата на српската политика на самостојност и независност. Прашан за коментар за извештајот…

Во земјотресот во Драч загина свршеницата на синот на Еди Рама

Меѓу жртвите во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во раните утрински часови на 26 ноември е и свршеницата на синот на албанскиот премиер Еди Рама, пренесе српски „Телеграф“ повикувајќи се на информации од РТВ2, од каде што…

Србија прва во регионот ќе има борбени беспилотни летала

Првото оперативно вооружено беспилотно летало, што ќе влезе во вооружувањето на српското воено вооружување и ПВО, ќе биде „ЦХ-92А“, произведено во Кина. Така, Србија ќе стане прва држава во регионот чија војска ќе биде опремена со…

Во Јадранското Море имало 77 земјотреси во последните 63 часа

Албанија денеска за половина час ја погодиле два земјотресa со јачина од 4,5 и 4,9 степени според Рихтер. Последниот бил забележан во 11.52 часот, што според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар бил 77. земјотрес во Јадранското Море…

Трајна забрана за ментол-цигарите во САД и за ароматизираните течности за електронските…

Масачусетс е првата сојузна држава во САД што трајно забранува продажба на ароматизирани течности за електронски цигари и ароматизирани производи од тутун, вклучително и на популарните цигари од ментол. Гувернерот на Масачусетс потпиша…

„Икеа“ вложува 200 милиони евра во борбата против климатските промени

Компанијата „Икеа“ објави дека ќе инвестира речиси 200 милиони евра за поддршка на своите доставувачи да преминат кон обновливи извори на енергија. Еден од најголемите производители на мебел во светот исто така планира да вложи околу 100…

Пукање во Њујорк, меѓу ранетите и две деца

Пет лица, меѓу кои и две деца, се повредени во пукање во Њујорк, јави „Ен-би-си“, повикувајќи се на полициски извори. Пукањето се случило во средата нешто пред 16 часот по локално време, во Бронкс. На видео снимките од надзорни камери…

Пет члена на едно семејство заробени под урнатините, меѓу нив близнаци и уште едно дете

Шестчленото семејство Лала останало заробено под урнатините на четирикатната зграда во Драч по силниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот. Спасувачите успеале да го извадат телото на жената, но не можеле да ги пронајдат…

Две експлозии во хемиски објект во Тексас, наредена евакуација на 60 000 луѓе

Поради две експлозии што се случија во хемиски објект во Тексас, ќе бидат евакуирани 60 000 луѓе. Првата се случила во средата наутро и предизвикала кршење на прозорци и врати во блиските домови. Повредени се тројца работници во фабриката.…

Кинез имал напади по јадење супа, во мозокот му пронашле црви

Градежен работник од Кина на возраст од 46-години доживеал напади откако јадел супа од свинско и овчо месо, а подоцна било откриено дека има црви во мозокот. Пред околу еден месец, пациентот, чие вистинско име не се објавува, во градот…

Северна Кореја лансирала неидентификувана ракета

Северна Кореја лансирала неидентификувана ракета, соопшти Јужна Кореја. Генералштабот на оваа земја не издал детални податоци, па засега не е познато колку проектили биле испалени и во кој правец. Јапонската крајбрежна стража соопшти…

Австрија издвои 600.000 евра како помош за Албанија

По силниот земјотрес во Албанија, австриската влада стави на располагање 600.000 евра како помош за Тирана. Со овие средства австриската Агенција за развој (АДА), пред претстојната зима, треба да помогне да се обноват оштетените куќи,…

Тлото на Балканот не мирува – 15 нови земјотреси регистрирани од синоќа во регионот

Тлото на Балканот не мирува, податоците објавени на страницата на Евро-Медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) покажуваат дека од синоќа во 19 часот до изутринава се регистрирани 15 земјотреси во регионот, од кои најголем број се во…

Бројот на загинатите во земјотресот во Албанија се искачи на 35 лица

Бројот на загинатите во земјотресот во Албанија се искачи на 35 лица, објави весникот „Албаниан дејли њуз”, на својот сајт, повикувајќи се на официјални податоци. Претходно беше соопштено дека има за 27 загинати и над 650 повредени.…

Четири земјотреси за половина час, два со јачина од 4,5 и разлика од само 2 минути!

Четири земјотреси за помалку од половина час во Албанија. Првиот од серијата, во 23:50 со јачина од 4,5 степени по рихтер и вториот само 2 минути подоцна со јачина од 4,4 степени. Како што јавува репортерот на ТВ21 од Драч епицентарот…