Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот…

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на несреќата, бидејќи хеликоптерот се урнал во непристапен и опасен терен. Во страшната несреќа синоќа загина НБА-легендата Коби…

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од Лејкерс, Рик Фокс, репортерот Џаред Гринберг, објави на „Твитер“ дека тоа е лажна вест.…

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да го запрат ширењето на болеста, кинеските власти ги продолжија новогодишните празници за три дена. Училиштата кои моментално се на…

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби…

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа загина НБА-легендата Коби Брајант заедно со својата 13-годишна ќерка Џијана Марија и уште седуммина во хеликоптерот што…

Официјално: Деветмина загинати во несреќата со Коби Брајант

Легендарниот НБА играч Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија. Имаше 41 година. „Девет лица загинаа во несреќата. Меѓу загинатите е и неговата 13-годишна ќерка, Џана Марија Оноре Брајант. Оделе на кошаркарски…

Први снимки: Коби Брајант загина во страшна трагедија

Коби Брајант, една од најголемите ѕвезди во кошарката и спортот, го загуби животот во трагедија, јавува ТМЗ, Лос Анџелес Тајмс и други светски медиуми. Патувајќи со својот приватен хеликоптер, тој заедно со уште четири лица загинал…

(Видео) Се породи жена заразена со коронавирус, докторите носат заштитни одела

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на испитување. Лекарите ја породуваат…

Се знае каде патувал Коби Брајант со неговата ќерка Џиџи

„Си-Ен-Ен“ објавува каде патувал Брајант со својата ќерка, а за жал никогаш не стигнале на дестинацијата. Тој требало да оди на турнир и да ја води женската екипа во која играла неговата ќерка Џиџи. Организаторите на турнирот…

Шекил О’Нил: Те сакам, брат, и ќе ми недостасуваш

Поранешниот НБА играч и член на „Куќата на славните“ Шекил О’Нил реагираше на смртта на поранешниот партнер на Лејкерс, Коби Брајант и неговата ќерка Џиана. -Нема зборови за да ја искажам болката што ја чувствувам во врска со оваа…

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите четири ќерки, тие го повлекоа извештајот, но повеќе американски извори потврдија дека во…

Трагедијата уште поголема: Во несреќата загина и една од ќерките на Коби

Во тешката хеликоптерска несреќа во која животот го загуби еден од најголемите спортисти на сите времиња, Коби Брајант, загинала и една од неговите четири ќерки, Џана. Светот се простува од Коби на социјалните мрежи. Американските…

(ВИДЕО) Зборови од кои доаѓаат морници: Вака зборуваше Брајант – животот е прекраток!

Коби Брајант, легендарниот кошаркар во НБА, загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија. Веројатно нè остави најомилениот „лик“ од најсилната лига на светот, а неговите мотивациони зборови одекнуваат во главите на многу млади кошаркари.…

Трагедија: Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Поранешната НБА ѕвезда, Коби Брајант, го загубил животот во хеликоптерска несреќа, објави вечерва „ТМЗ“. Брајант и уште четири лица загинале по пад на хеликоптерот во околината на Лос Анџелес, а потврдено е дека со него не патувала…

Пет ракети паднаа во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Пет ракети паднаа во близина на Амбасадата на САД во Багдад, но никој не е повреден, соопшти Командата за заеднички операции на САД. Тоа е трет напад овој месец, а сторителите не се познати.

Трет случај на корона вирус во САД

Во Соединетите Американски Држави е забележан трет случај на корона вирус, кај пациент кој пристигнал во Калифорнија од кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата, соопшти денеска Американскиот центар за контрола на заразни болести.…

Досега 56 лица починаа од корона вирусот

Бројот на смртни случаи од епидемијата на корона вирус во Кина се искачи на 56 лица, а над 2.000 луѓе ширум светот се заразени. Според американските медиуми, кои се повикуваат на научна анализа, секој заразен ја пренесува болеста во…

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а…

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се обидуваат да извлечат од урнатините 45 лица. Медиумите објавија снимки од една 35-годишна жена и нејзините млади…

Кина ја забрани трговијата со диви животни поради вирусот

Кина ја забрани трговијата со диви животни на пазарите, супермаркетите, рестораните и интернет просторот заради појавата на корона вирусот, соопшти Министерството за земјоделство и Бирото за шумарство. Сите места за одгледување диви…

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на корона вирус кај личност која неодамна се вратила од Вухан, градот во Кина од…