6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Наука

Британија ја зголемува вселенската одбрана, ќе ги напаѓа сателитските антени

root_u0sbii7v
Британскиот министер за одбрана, Гевин Вилијамсон изјави дека ќе бидат зголемени воените ресурси наменети за вселенска одбрана поради зголемени закани. Британската војска ќе преземе контрола...
Наука

Научниците ужаснати: НАСА го откажа единствениот проект за истражување на Месечината

CENTAR MKD
Американска НАСА го откажала единствениот постоечки проект за развој на роботско возило за истражување на Месечината, иако претседателот Доналд Трамп вети декаќе ги врати луѓето...
Наука

Остатоците од кинеската вселенска станица ќе паднат на земјата, но не се знае точно каде

CENTAR MKD
Остатоците од кинеската вселенска станица Тиангонг-1 ќе паднат на земјата најрано во петок, предупредуваат научниците. Оваа станица беше дел од амбициозната кинеска програма и беше...
Наука

Таинствената „болест Х“ се заканува да го уништи човештвото

CENTAR MKD
Светската здравствена организација (СЗО) од 2015 година објавува листа на десет можни епидемии за кои се бараат итни мерки како би се намалила штетата која...
Наука

НАСА забележала нешто необично на Марс, истражувач тврди дека агенцијата крие голема тајна

CENTAR MKD
НАСА забележала камења на Марс кои наликуваат на структури настанати во Велика Британија и во Европа уште од праисториско време. Во близина на Северниот пол...
Наука

Неандерталците први се занимавале со уметност

CENTAR MKD
(МИА) – Новите научни откритија  во шпанските пештери претставува најсилен доказ дека неандерталците први почнале да се занимаваат со уметност. Главното откритие претставува староста на...
Наука

Индија се вклучува во освојување на Вселената

CENTAR MKD
(МИА) – Индиската организација за вселенски истражувања планира во април да лансира автоматска меѓупланетарна станица кон Месечината, наречена „Чандрајан-2“, изјави индискиот државен министер за вселенски истражувања,...
Наука

Недостигот на графички картички ја загрозува потрагата по вонземен живот

CENTAR MKD
Недостигот на графички картички на пазарот за компјутерска опрема, како и нивното поскапување предизвикано од зголемениот интерес за „копање“ на криптовалути не ги погодува само...