6.6 C
Скопје
24. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Home » Наука » Page 4
Наука

НАСА забележала нешто необично на Марс, истражувач тврди дека агенцијата крие голема тајна

CENTAR MKD
НАСА забележала камења на Марс кои наликуваат на структури настанати во Велика Британија и во Европа уште од праисториско време. Во близина на Северниот пол...
Наука

Неандерталците први се занимавале со уметност

CENTAR MKD
(МИА) – Новите научни откритија  во шпанските пештери претставува најсилен доказ дека неандерталците први почнале да се занимаваат со уметност. Главното откритие претставува староста на...
Наука

Индија се вклучува во освојување на Вселената

CENTAR MKD
(МИА) – Индиската организација за вселенски истражувања планира во април да лансира автоматска меѓупланетарна станица кон Месечината, наречена „Чандрајан-2“, изјави индискиот државен министер за вселенски истражувања,...
Наука

Недостигот на графички картички ја загрозува потрагата по вонземен живот

CENTAR MKD
Недостигот на графички картички на пазарот за компјутерска опрема, како и нивното поскапување предизвикано од зголемениот интерес за „копање“ на криптовалути не ги погодува само...