Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Наука

Температурите ќе опаднат, а заледените реки ќе станат честа појава – научници тврдат дека…

За 12 години, на Земјата ќе почне ново „мини ледено доба“, кое накратко ќе го прекине глобалното затоплување, тврдат британски и руски научници. Истражувањето кое заедно го спровеле британски и руски научници покажува дека до 2030 година…

Забележана најниската температура на Земјата

Истражувачите забележале најниска температура на Земјината површина која била минус 98,6 степени Целзиусови на Антарктикот. Истражувачка група под водство на научникот Тед Скамбос од универзитетот Колорадо забележала рекордна температура…

Сѐ повеќе животни стануваат ноќни суштества за да го избегнат контактот со луѓе

Минатата недела екологисти од Универзитетот Беркли во списанието Science Magazine објавија студија која покажува дека дивите животни ги менуваат своите навики со цел да го избегнат притисокот од човековото присуство во близина на своите…

Нов тест на крвта детектира рак години пред болеста да се појави

Нов тест на крв може да детектира одредени видови канцер неколку години пред лицето да се разболи и веќе сега се гледа како на значаен напредок во медицината, пишува британски Дејли Телеграф. „Ова откритие покажува дека истражувачите се…

Инстаграм воведува опција која ќе им се допадне на многумина

Инстаграм неодамна ја претстави новата опција која на корисниците конечно ќе им даде можност да изберат чии фотографии и видеа ќе им се појавуваат на почетната страница. Тоа значи дека корисниците наскоро ќе добијат можност да им направат…

Британија ја зголемува вселенската одбрана, ќе ги напаѓа сателитските антени

Британскиот министер за одбрана, Гевин Вилијамсон изјави дека ќе бидат зголемени воените ресурси наменети за вселенска одбрана поради зголемени закани. Британската војска ќе преземе контрола на британските воени операции во вселената во…

Чудовишен бран: Најголем некогаш забележан

Научници од Нов Зеланд го документирале најголемиот бран некогаш измерен на јужната хемисфера. Бранот со висина од 23,8 метри е измерен во Јужниот океан во вторникот, 8 мај, во близина на островот Кембел, соопшти државната метеоролошка…

Научниците ужаснати: НАСА го откажа единствениот проект за истражување на Месечината

Американска НАСА го откажала единствениот постоечки проект за развој на роботско возило за истражување на Месечината, иако претседателот Доналд Трамп вети декаќе ги врати луѓето на Месечината. Научниците кои со години работеле на возило…

Научниците откриле нов ензим што јаде пластика

Научниците случајно развиле ензим што може да го јаде пластичниот отпад кој може да се искористи во борбата против еден од најлошите проблеми со загадувањето во светот, објави Си-ен-ен. Истражувачите од британскиот Универзитет во…

Остатоците од кинеската вселенска станица ќе паднат на земјата, но не се знае точно каде

Остатоците од кинеската вселенска станица Тиангонг-1 ќе паднат на земјата најрано во петок, предупредуваат научниците. Оваа станица беше дел од амбициозната кинеска програма и беше лансирана во 2011. година. Меѓутоа само пет години подоцна…

Таинствената „болест Х“ се заканува да го уништи човештвото

Светската здравствена организација (СЗО) од 2015 година објавува листа на десет можни епидемии за кои се бараат итни мерки како би се намалила штетата која можат да ја создадат. Листата обично содржи називи на веќе добро познати болести,…

Застрашувачка глетка: Африка се дели на два дела (Видео)

Источна Африка се одвојува од остатокот од континентот во рамки на геолошкиот настан кој за милион години би можел да го остави тој континент без неговиот „рог“. Сепак, оваа природна појава веќе сега предизвикува проблеми, пишува…

НАСА со нуклеарка ќе го гаѓа астероидот кој брза кон Земјата (Видео)

НАСА со нуклеарка ќе го гаѓа астероидот кој брза кон Земјата (Видео) Астероидот Bennu, со пречник од 500 метри, кружи околу Сонцето со брзина од 101.388 км/ч, а научните истражувања покажуваат на можност од 1:2700 дека би можел да ја…

НАСА забележала нешто необично на Марс, истражувач тврди дека агенцијата крие голема тајна

НАСА забележала камења на Марс кои наликуваат на структури настанати во Велика Британија и во Европа уште од праисториско време. Во близина на Северниот пол на Црвената планета научниците идентификувале куп камења наредени во складен ред…

Неандерталците први се занимавале со уметност

(МИА) - Новите научни откритија  во шпанските пештери претставува најсилен доказ дека неандерталците први почнале да се занимаваат со уметност. Главното откритие претставува староста на некои пештерски сили и декорации на школките. -…

Индија се вклучува во освојување на Вселената

(МИА) - Индиската организација за вселенски истражувања планира во април да лансира автоматска меѓупланетарна станица кон Месечината, наречена „Чандрајан-2“, изјави индискиот државен министер за вселенски истражувања, Џитендра Синг. -…

Научниците направиле хибрид меѓу човек и овца

Година дена откако беше соопштена веста за создавање хибрид меѓу свиња и човек, научниците од Универзитетот во Калифорнија успеале во лабораториски услови да создадат хибрид од човек и овца, пренесува „Гардијан“. Овој пат во овчи ембрион…

Недостигот на графички картички ја загрозува потрагата по вонземен живот

Недостигот на графички картички на пазарот за компјутерска опрема, како и нивното поскапување предизвикано од зголемениот интерес за „копање“ на криптовалути не ги погодува само гејмерите. Научниците и истражувачите коишто се занимаваат…

Белата куќа сака да ја приватизира Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица (ISS) би можела да стане приватна според желбите на Белата куќа, од каде што стигнаа најави дека веќе нема интерес да се финансира скапата програма на НАСА, пишуваат американските медиуми. Целта е да се…

Опасност за Источна Европа: Еве од каде ни се заканува смрт!

Научниците, помеѓу 60 степени јужна и 60 степени северна географска ширина откриле концентрација на озон кој е во константен пад на висина помеѓу 15 и 25 километри каде озонската обвивка секогаш била густа. УВ зрачењето може да…