Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Наука

Научниците откриле нов ензим што јаде пластика

Научниците случајно развиле ензим што може да го јаде пластичниот отпад кој може да се искористи во борбата против еден од најлошите проблеми со загадувањето во светот, објави Си-ен-ен. Истражувачите од британскиот Универзитет во…

Остатоците од кинеската вселенска станица ќе паднат на земјата, но не се знае точно каде

Остатоците од кинеската вселенска станица Тиангонг-1 ќе паднат на земјата најрано во петок, предупредуваат научниците. Оваа станица беше дел од амбициозната кинеска програма и беше лансирана во 2011. година. Меѓутоа само пет години подоцна…

Таинствената „болест Х“ се заканува да го уништи човештвото

Светската здравствена организација (СЗО) од 2015 година објавува листа на десет можни епидемии за кои се бараат итни мерки како би се намалила штетата која можат да ја создадат. Листата обично содржи називи на веќе добро познати болести,…

Застрашувачка глетка: Африка се дели на два дела (Видео)

Источна Африка се одвојува од остатокот од континентот во рамки на геолошкиот настан кој за милион години би можел да го остави тој континент без неговиот „рог“. Сепак, оваа природна појава веќе сега предизвикува проблеми, пишува…

НАСА со нуклеарка ќе го гаѓа астероидот кој брза кон Земјата (Видео)

НАСА со нуклеарка ќе го гаѓа астероидот кој брза кон Земјата (Видео) Астероидот Bennu, со пречник од 500 метри, кружи околу Сонцето со брзина од 101.388 км/ч, а научните истражувања покажуваат на можност од 1:2700 дека би можел да ја…

НАСА забележала нешто необично на Марс, истражувач тврди дека агенцијата крие голема тајна

НАСА забележала камења на Марс кои наликуваат на структури настанати во Велика Британија и во Европа уште од праисториско време. Во близина на Северниот пол на Црвената планета научниците идентификувале куп камења наредени во складен ред…

Неандерталците први се занимавале со уметност

(МИА) - Новите научни откритија  во шпанските пештери претставува најсилен доказ дека неандерталците први почнале да се занимаваат со уметност. Главното откритие претставува староста на некои пештерски сили и декорации на школките. -…

Индија се вклучува во освојување на Вселената

(МИА) - Индиската организација за вселенски истражувања планира во април да лансира автоматска меѓупланетарна станица кон Месечината, наречена „Чандрајан-2“, изјави индискиот државен министер за вселенски истражувања, Џитендра Синг. -…

Научниците направиле хибрид меѓу човек и овца

Година дена откако беше соопштена веста за создавање хибрид меѓу свиња и човек, научниците од Универзитетот во Калифорнија успеале во лабораториски услови да создадат хибрид од човек и овца, пренесува „Гардијан“. Овој пат во овчи ембрион…

Недостигот на графички картички ја загрозува потрагата по вонземен живот

Недостигот на графички картички на пазарот за компјутерска опрема, како и нивното поскапување предизвикано од зголемениот интерес за „копање“ на криптовалути не ги погодува само гејмерите. Научниците и истражувачите коишто се занимаваат…

Белата куќа сака да ја приватизира Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица (ISS) би можела да стане приватна според желбите на Белата куќа, од каде што стигнаа најави дека веќе нема интерес да се финансира скапата програма на НАСА, пишуваат американските медиуми. Целта е да се…

Опасност за Источна Европа: Еве од каде ни се заканува смрт!

Научниците, помеѓу 60 степени јужна и 60 степени северна географска ширина откриле концентрација на озон кој е во константен пад на висина помеѓу 15 и 25 километри каде озонската обвивка секогаш била густа. УВ зрачењето може да…

НАСА објави сателитски снимки: Се создава нов остров во Тихи океан

НАСА објави сателитски снимки од создавање на нов остров во Тихи океан, кое го следи веќе три години. Снимката прикажува еволуција на целосно нов остров во јужен Пацифик, наречен Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Островот е формиран 2014…