11.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » НАУКА » Page 2

Category : НАУКА

НАУКА

Неочекувани откритија на индискиот ровер на јужниот пол на Месечината: пронајдени делови од карпи, потрагата по вода продолжува

CENTAR MKD
Индискиот лунарен ровер „Прагјан“, кој со вселенското летало беше доставен на Месечината како дел од мисијата „Чандрајан-3“, ги испрати на Земјата првите научни податоци кои...
СВЕТНАУКА

Напредокот во медицината: Свинскиот бубрег функционирал нормално повеќе од еден месец во човечкото тело

CENTAR MKD
Бубрегот на генетски модифицирана свиња, која американските хирурзи ја пресадиле во телото на маж кој починал, нормално функционирал повеќе од еден месец. Тим хирурзи од...
НАУКА

Сериозно предупредување: „Топењето на Антарктикот се приближува до точката без враќање“

CENTAR MKD
Мразот од морето на Антарктикот падна на рекордно ниско ниво оваа година поради високите температури и нема брзо решение за да се отстранат штетите, велат...
НАУКАТОП ВЕСТИ

Советот за безбедност на ОН ќе ја одржи првата седница за вештачка интелигенција

CENTAR MKD
Советот за безбедност на ОН ќе ја одржи својата прва официјална седница за вештачка интелигенција во Њујорк оваа недела, откако Велика Британија повика на меѓународен...
НАУКАИЗБОР

Метеор снимен над Вараждин во Хрватска, се трага по остатоци

CENTAR MKD
Астрономското друштвото Вараждин на Фејсбук објави дека нивниот член Ален Певец забележал метеор со голема светлина над Вараждин. „Болид над Вараждин! Вчера, нешто пред полноќ,...
СВЕТНАУКАИЗБОР

(Видео) Индија успешно го лансира вселенското летало „Чандрајан-3“ на Месечината: „Ново поглавје во вселенската одисеја“

CENTAR MKD
Индиската вселенска агенција денеска објави дека успешно го лансирала леталото „Чандрајан-3“ на Месечината. „’Чандрајан-3′ го почна своето патување до Месечината. Здравјето на леталото е нормално“,...
СВЕТНАУКАТОП ВЕСТИ

Двоен удар – предупредување издадено до целиот свет. Ќе биде тотален хаос, буквално (ВИДЕО)

CENTAR MKD
Црвена временска прогноза е на сила на цела територија на Србија поради УВ зрачење. Но, она што не чека во наредните години може да биде...
НАУКАИЗБОР

(Видео) Предупредување до целиот свет: Подгответе се за уште поекстремни временски услови за да се спасат животи и економијата

CENTAR MKD
Светските влади мора да се подготват за уште поекстремни временски услови и рекордни температури во наредните месеци, предупреди Светската метеоролошка организација (СМO), агенцијата на Обединетите...
НАУКА

Неверојатно откритие на научниците: под земјината кора откриен мистериозен океан три пати поголем од оние на Земјата

CENTAR MKD
По децении истражување, научниците открија дека можеби има огромен резервоар на вода, три пати поголем од постоечките океани, заробен на стотици километри под површината на...
СВЕТНАУКА

Дали треба да бидеме загрижени: астероид со големина на фудбалско игралиште се движи кон Земјата

CENTAR MKD
Голем астероид ита кон Земјата, а во среда ќе ни се приближи најблиску. Астероидот „013 WV44“ првпат е откриен пред повеќе од девет години, поради...
НАУКА

Неверојатно: Астрономите открија дека Земјата има уште една месечина!

CENTAR MKD
Една нова студија откри постоење на нова таканаречена квази-месечина која орбитира околу Земјата. Квази-месечината, наречена 2023 FW13, беше откриена од телескопот Pan-STARRS на Хаваи и...
НАУКА

Научниците збунети: Откриени „џиновски планини“ во внатрешноста на нашата планета?

CENTAR MKD
Монт Еверест можеби е највисокиот врв на планетата Земја, но Би-Би-Си известува дека има неверојатно високи планини длабоко во нашата планета – и научниците се...
НАУКА

Интензивен викенд во вселената: Утре покрај Земјата ќе помине голем астероид

CENTAR MKD
Астероидот наречен 2023 JK се очекува утре да прелета покрај Земјата, пропуштајќи ја нашата планета за нешто повеќе од 1,6 милиони километри. Според американската вселенска...
НАУКА

Следните пет години ќе бидат најжешките досега, предупредува СМО

CENTAR MKD
Речиси е сигурно дека 2023-2027 година ќе биде најтоплиот петгодишен период забележан во историјата комбинацијата од стакленички гасови и Ел ќе ги зголемат температурите, предупреди...
НАУКАИЗБОР

Црни прогнози на научниците: Зголемувањето на температурата на водата во океаните може да доведе до природна катаклизма

CENTAR MKD
Неодамнешното брзо затоплување на светските океани ги загрижи научниците дека тоа ќе придонесе за глобалното затоплување. Овој месец, глобалната површина на морето достигна нова рекордно...