Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Наука

Индија во нов обид за лансирање своја мисија на Месечината

Индија е подготвена за повторно лансирање на својата втора мисија на Месечината, една недела откако беше прекината поради технички проблеми. Чандрајан-2 ќе биде лансиран денеска во 14:43 по локално време (09:13 GMT), јави вселенската…

Индија ја одложи мисијата на Месечината

Долгоочекуваната индиска мисија на Месечината беше одложена утринава непосредно пред лансирањето поради технички проблеми, јави Индиската вселенска агенција (ИСРО). „Технички проблем беше забележан на системот за лансирање на 56 минути…

Огромен астероид денеска ќе помине покрај Земјата – научниците информираат дали тоа…

Повеќето камења од универзумот кои прелетуваа во близина на Земјата се осамени патници на својата рута околу сонцето, меѓутоа астероидот кој ќе помине покрај нашата планета денеска е сосема поинаков. Имено, астероидот наречен 1999 KW4 е…

(Видео) Направена првата историска фотографија од црна дупка во вселената

Од збирката на Event Horizon Telescope (EHT) објавена е неверојатна фотографија – првата снимка на црна дупка во историјата на човештвото. Иако на различни анимации и визуелизации досега сме виделе многу црни дупки во филмови и…

На Месечината никнаа првите растенија

На Месечината никнаа првите растенија, што е прв пат некоја биолошка супстанција да израсне на тој сателит на Земјата, објави кинеската Национална вселенска агенција. Семето на растенијата на Месечината беше донесено од страна на…

Пред точно 50 години е направена една од најважните фотографии во историјата на човештвото

Пред точно 50 години, на 24 декември 1968 година, направена е една од најважните фотографии во историјата. Имено, токму тогаш астронаутот Вилијам Андерс, во рамки на мисијата „Аполо 8“, која кружела околу Месечината, го насочил…

Не очекува „мини ледено доба“: Температурите ќе опаднат, а заледените реки и снегот ќе…

За 12 години, на Земјата ќе почне ново „мини ледено доба“, кое накратко ќе го прекине глобалното затоплување, тврдат британски и руски научници. Истражувањето кое заедно го спровеле британски и руски научници покажува дека до 2030 година…

Кратер поголем од Париз откриен под мразот на Гренланд

Огромен железен метеорит удрил во Гренланд пред повеќе од 12.000 години, отворајќи кратер поголем од Париз кој неодамна беше откриен со софистициран радар под мразот. Кратерот е прв од ваков вид пронајден на Гренланд – или под било која…

Математичар тврди дека решил проблем кој 160 години ги излудува неговите колеги

Еден од најистакнатите британски математичари, Мајкл Атија, тврди дека пронашол доказ за Римановата хипотеза – еден од шесте математички проблеми за чие решение е предвидена казна од милион долари, а кој речиси 160 години ги излудува…

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите фотографии и податоци од ова вселенско тело, во рамки на мисијата која би можела да даде информации за…

Илон Mаск најави направа која човечкиот мозок може да го поврзе со компјутер

Илон Маск во последно време ги полни страниците на печатот и тоа претежно со негативни вести – од неговите планови да ја повлече „Тесла“ која забележа рекордни загуби на берзата, неговиот исказ дека британскиот спасувач во Тајланд бил…

Научници: Во иднина ќе има помалку невремиња, но ќе бидат посилни и ќе се појавуваат таму…

Експертите предупредуваат дека поради климатските промени нема да има повеќе невремиња, но дека ќе бидат сепомоќни и ќе се појавуваат и таму каде што досега ги немало. Оваа сезона тропските бури веќе сега се посилни од минатогодишните, вели…

Хмељот во пивото виновник за развој на „машки гради“ или гинекомастија

Сите знаеме за терминот „пивски стомак“, но ако сакате да испиете ладно пиво со момците, тоа на вашето тело би можело да се одрази и поинаку. Имено, пивото со хмељ може да допринесе во развој на машки гради - или гинекомастија, како што…

НАСА предупредува: Опасен астероид се движи во вселената

Американската вселенска агенција (НАСА) предупреди дека во вселената се движи голем астероид наречен „2016 НФ23“, кој се смета за потенцијално опасен. Се проценува дека овој астероид е долг 160 метри и се движи со брзина над 32.000…

Научниците имаат нов систем на временска прогноза: Еве што не чека наредните четири години

Научниците според новиот систем на прогноза предвиделе дека периодот помеѓу 2018 и 2022 ќе биде невообичаено топол, со голема веројатност за екстремни температури. - Голема е веројатноста дека моменталната клима ќе достигне период…

Ќе се изненадите: Ова се четирите најотровни животни на светот (Видео)

Science Insider објави видео на кое ги претстави четирите најотровни животни на светот, а сите четири живеат во Австралија. Животните се избрани според јачината на отровот, дозата која ја внесуваат во човечкиот организам и брзината на…

Пожарникари налетале на застрашувачка глетка: Еве како изгледа огнено торнадо (Видео)

Огненото торнадо е ретка но многу опасна појава. Како што говори и самото име, се работи за пламен кој може да се појави кога интензивна топлина и бурен ветер се комбинираат во облик на ротирачки вртлог. Неверојатната глетка ги…

Мисија: НАСА лансира соларна сонда кон Сонцето (Видео)

Нова соларна сонда на Американската вселенска агенција NASA Parker успешно е лансирана со цел да се приближи до Сонцето повеќе од било кога. Сондата Parker е лансирана на ракета Delta-IV денес околу 03.31 часот по локално време од…

Научниците предупредуваат: Нa Земјата нема да живеат ниту милијарда луѓе

Дури и ако човештвото го намали испуштањето на стаклени гасови, како што е предвидено во Парискиот климатски договор, самата планета може да ги спречи човечките напори и засекогаш да се претвори во ефект на стаклена градина, се вели во…

Научниците на Марс откриле езеро со течна вода

Научниците на Марс откриле докази за постоење течна вода, пишува Би-Би-Си. Можното езеро се наоѓа под јужната поларна ледена капа на Црвената планета, а е со промер од околу 20 километри. Претходните истражувања откриле можни знаци за…