Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Направи Сам

Ставил ружа во компир и заедно ги засадил: Една недела подоцна, израснало нешто единствено

Добиваме и поклонуваме цвеќе за различни прилики: родендени, прослави… Тажно е што откако цвеќето ќе се пресече, набрзо ќе овене.Сепак, со помош на овој трик можеме да помогнеме ружите повторно да израснат и да уживаме подогло време во…

Пред да дојдат гостите, таа го става ова во собата и нејзината куќа мириса прекрасно

Пред да дојдат гостите, таа го става ова во собата и нејзината куќа мириса прекрасно… Пријатната атмосфера во домот ќе им годи на домашните, но и на гостите! Причината за загушливиот воздух можеби е премалата вентилација, готвење или…

Трик за совршено месо кое се топи во уста: Пред печење направете го ова

Ако сакате месото веќе никогаш да не испадне суво и жилаво, пред термичка обработка задолжително ставете го да отстои во маринада. Ви го препорачуваме овој сјаен рецепт! Состојки: 1/2 шолја маслиново масло, 1/2 шолја пиво, 1 лажица…

Трик: Додајте сода бикарбона кога варите јајца, причината е генијална

За секој проблем постои решение – велат многумина. И навистина е така, барем кога варените јајца се во прашање. Се работи за фантастичен трик кој ќе ви го олесни животот! Стручњаците велат дека јајцата стари помеѓу 7 и 10 дена се…

Во машината за перење ставете Аспирин: За белата облека да блесне

Често после перењето на бела облека во машина за перење, таа може да ја промени својата боја и да стане сива. Без оглед на колку начини сте се обидувале да го отстраните сивилото, облеката останува иста. За среќа, постои одлично решение,…

Сами направете евтино средство за отстанување нечистотии во кујната

Не фрлајте пари на скапи хемиски препарати за чистење. Состојките кои ги имате во куќата ќе ви бидат сосема доволни за вашата кујна да блесне. Потребна ви е само една кора од портокал и околу 2 дл алкохолен оцет. Излупете го…

Мајсторите ова не ви го кажале: PVC прозорите имаат зимски и летен режим, еве како треба…

ПВЦ столаријата е најчест избор, бидејќи лесно се инсталира, а и најдобро ја задржува температурата во домот. Но, при поставувањето мајсторите обично не ви кажуваат некои битни работи… Поентата е што во различни временски периоди…

Имате висока сметка за струја? Само исклучете го овој уред и ќе ја видите вистинската…

Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата на уреди кои трошат енергија и додека се во состојба на мирување: Полнач за мобиелн телефон Многумина го оставаат полначот во штекер и откако ќе завршат…

Eдноставна и брилијантна идеја: Од стара дрвена палета направете нешто корисно (Видео)

Зема дрвена палета и засекогаш го промени изгледот на својата кујна! Во поново време се` позастапен е трендот на рециклирање работи кои веќе не се користат. Овој човек ќе ви покаже еден начин како да искористите дрвена палета. Идејата…

Еве како да направите скара од цигли за 5 минути (Видео)

Потребни ви се цигли и решетка за скара. Во видеото во прилог погледнете како да направите скара за само 5 минути. Откако ќе ја направите, можете да уживате со друштвото во месо, риба или зеленчук подготвени по ваш вкус! Во следната…

Го пропрскал подот во куќата со спреј WD-40. Кога ќе ја видите причината, веднаш ќе купите…

Спрејот WD-40, едноставно, е нешто што го има во секое домаќинство. Спрејот WD-40 можете да го користите за многу широк спектар проблеми во куќата и дворот. Во следното видео ќе имате прилика да видите како овој спреј функционира за…

Направил малтер во пластична канта, а потоа во него забил три дрвени прачки. Крајниот…

Екипата од Јутјуб каналот „Cleverly“ во своето видео ќе ви покаже како без мака и без голем трошок да направите мала маса. Потребни ви се: пластична канта, 5 кг цемент, вода, леплива трака и три дрвени стапови. Погледнете го видеото.…

Не го фрлајте стариот душек: Еве како да го исчистите од флеки и непријатна миризба

ЕДНОСТАВНО: Еве како да го исчистите душекот од флеки и непријатна миризба! Доколку на душекот имате флеки, ова е вистинското решение за вас. И најважно од се` ова средство можете да го направите од состојки кои сигурно ги имате дома.…

Не фрлајте пари на скапи плочки – еве како најевтино да ги обложите скалите!

Брзо и лесно средете ги своите степеници, кога ќе ја завршите работата скалите ќе заблескаат. Обложувањето степеници знае да биде прилично скапо. Некогаш и прескапо. Во зависнот од тоа со што сакате да ги обложите степениците, дрво,…

(видео) Сигурно ќе ви се допадне: Како САМИ да направите печка со скара од цигли – чекор…

Ако сте љубител на скара, ова нешто мора да го имате во својот двор! Може да ви послужи за подготовка на разни јадења… Погледнете ја снимката и следете ги упатствата кои се исклучително јасни. Еве како да ја направите оваа интересна…

Зема дрвена палета и засекогаш го промени изгледот на својата кујна

Во поново време се` позастапен е трендот на рециклирање работи кои веќе не се користат. Овој човек ќе ви покаже еден начин како да искористите дрвена палета. Идејата е многу едноставна и брилијантна, а крајниот резултат ќе ве воодушеви.…

Ставил 12 клинци во лимон. Кога ќе ја видите причината, ќе посакате да го направите…

Интернетот секојдневно не воодушевува со својата содржина. Речиси секој ден можеме да наидеме на некое неверојатно видео од кое нешто ќе научиме. https://www.youtube.com/watch?v=Bv2vT665bGI Сите добро знаеме дека огнот е еден од…

Ставил рачки на внатрешната страна на фиоката: Кога ќе видите зошто, ќе го направите…

Рачки на внатрешноста од фиоката? Па тоа не служи за ништо! Секако дека не, освен во случај на големо преселување и ако не сакате вашиот мебел да се оштети. Еден генијален човек се сетил на куп начини како да ви ја олесни оваа макотрпна…

Овој трик е злато вреден. Еве како да отворите катанец без клуч за само неколку секунди

Нашите најдрагоцени работи обично ги криеме зад затворени врати со некоја брава или катанец. Но, најголемиот проблем настанува кога ќе го изгубиме клучот. Еве како за само неколку секунди да отворите било кој катанец за кој немате клуч.…