Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од CentarНаправи Сам

Летен сладолед со само две состојки

Летото е сезона на едноставни закуски и освежителни овошја.

Комбинирајте ги тие две компоненти и уживајте во леден десерт за кој ќе ви бидат потребни само две состојки.

Состојки:

лубеница по желба

малку нане

сок од еден лимон (по избор)

Подготовка:
Издлабете ја лубеницата, исчистете го месото од коските, па ставете ја во блендер и изблендајте ја. За тоа време втријте ги меѓу прстите свежите листови нане и исечкајте ги или додајте ги во лубеницата на парчиња. Со триење, нането ќе извади побогати вкусови кои ќе го направат вашиот сладолед уште повкусен.

Покрај нане и лубеница, во сладоледот можете да додадете и сок од еден лимон, што ќе додаде прекрасна киселинска нота. Кога ќе ги измешате сите состојки, ставете ги во калапи за сладолед или пластични садови и ставете ги во замрзнувач.

Оставете го сладоледот да отстои неколку часа за да се стегне. Послужете веднаш по вадењето од замрзнувачот.

Можеби ќе ве интересира

Оваа чоколадна торта од само 5 состојки е готова за неколку минути

M T

Леб од САМО две состојки – Брзо се прави, а нема да ви требаат брашно или квасец

M T

ОВА НЕМА ДА ВИ СЕ ДОПАЃА! – Еве што се случува во вашето тело ако јадете сладолед секој ден!

M T

Најкремастиот сладолед од кафе: Вистинско летно освежување за сите сетила

M T

Решение за дамки од сонце: Потребни ви се само три состојки кои ги имаме во кујната

M T

Дали косата брзо ви се мрси? – Ставете ги овие две состојки во шампонот, резултатот ќе ве ВООДУШЕВИ

M T