11.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
ТЕМАМОЗАИККУЈНАНАПРАВИ САМ

Како да направите омлет за четири лица од 1 јајце

Не грижете се, тоа не е смеса за палачинки

Омлетот е исклучително згоден, и за појадок и за вечера.

Меѓутоа, што ако го отворите фрижидерот и сфатите дека имате само едно јајце?

Ништо, ќе го прескокнете ова јадење и ќе мислите на нешто друго, додека не тргнете во шопинг.

Ова е сценарио кое би им се случило на повеќето од нас.

Но не на искусни домаќинки.

Применуваат трик со кој од едно јајце можете да направите оброк за четворица.

Јајцето изматете го со вилушка, па истурете малку млеко и додадете две лажици брашно. Сето ова соединете го за да нема грутчиња. После тоа додадете му две-три лажици вода, бидејќи омлетот не треба да биде густ на крајот.

Уште еднаш сè добро промешајте, загрејте ја тавата на средна температура и прелијте ја со масло. За поинтензивен вкус испржете ги јајцата на путер.

Истурете ја смесата, пропржете ја и уживајте. Пријатно!

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

ОВОЈ ЗАЧИН е се што ви треба за убава интензивна жолта БОЈА на ЈАЈЦЕ

M T

НАРОДНИ ОБИЧАИ ЗА ЈАЈЦЕТО ЧУВАРКУЌА – Има само еден начин правилно да го вапсате, а еве што треба да направите со минатогодишното

M T

Чудо од едно јајце: Рецепт за брза торта кој никогаш не разочарува

M T

Овие 3 рецепти со јајца ќе ви помогнат да ослабите

M T