Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

Зимата не се предава: Снегот и студот се враќаат во Македонија

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во источните делови со подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Дневните температури ќе бидат во Скопје, Берово и Крива Паланка 12 Целзиусови степени, Маврово 4, Охрид 9, Битола 11, Кавадарци 14, Дојран 16 степени. Прогнозата за утре е облачно со повремени врнежи од дожд, а на…
Прочитај повеќе...

Снегот се враќа во Македонија: УХМР со нови прогнози

Утре времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Поради спуштање на постуден воздух, попладне и во вечерните часови врнежите ќе преминат во снег и на некои повисоки места. Потоа во наредните денови ќе преовладува стабилно време со пониски утрински температури. Прогноза за 06.02.2019 Минимална…
Прочитај повеќе...

Уживајте во сонцето, од среда следува голема промена

Синоптичарите најавуваат дека денеска ќе преовладува променливо облачно, а од изутрина најпрвин во западните делови и потоа на југот ќе има врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег со послаб интензитет. Ќе дува слаб до умерен ветер кој во текот на денот ќе се менува од јужен во североисточен. Времето утре ќе биде променливо облачно со…
Прочитај повеќе...

Силно невреме на Балканот: Урнати мостови, потопени улици, куќи под вода

Босна и Херцеговина, Словенија и Хрватска викендов ги погоди силно невреме. Најсериозно е во Босна, каде поради силните дождови и зголемувањето на водостојот водата однесе мостови и делови од патиштата. Во близина на местото Бугојно голем број куќи се под вода, а населението се евакуира. Наглото топење на снегот и дождот што паѓа од синоќа…
Прочитај повеќе...

Нова седмица, нови прогнози: Временска прогноза за првите четири дена од неделата

Следува период на променливо време со позитивни утрински температури и повремено со врнежи. До вторник по котлини се уште ќе има услови за појава на магла. ]Утре претежно во западните делови и на југот ќе има врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег со послаб интензитет. Нови врнежи се очекува во среда да започнат од југ каде што ќе…
Прочитај повеќе...

Метео-предупредување: До среда невообичаени високи температури кои ќе го стопат снегот, а од среда невреме со дожд и снег

Следува период на променливо време со позитивни утрински температури и повремено со врнежи. До вторник по котлини се уште ќе има услови за појава на магла. Утре претежно во западните делови и на југот ќе има врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег со послаб интензитет. Нови врнежи се очекува во среда да започнат од југ каде што ќе…
Прочитај повеќе...

Пресврт со времето: До вторник пораст на температурите, а од среда нагло заладување

Од среда се очекува да бидеме под северно воздушно струење, ветерот ќе го промени правецот во северен и ќе се засилува, а со тоа ќе предизвика расејување на маглата. В понеделник ќе има локални врнежи од дожд, но со слаб интензитет. Нешто повеќе врнежи се очекуваат во среда, кога поради благо заладување, на планините, а и на некои повисоки…
Прочитај повеќе...

Температурите ќе скокнат на 16 степени – Метеоролозите со убави вести за времето

Следува период на променливо облачно и потопло време, особено на повисоките места и на планините што ќе предизвика забрзано топење на снежната покривка. По одделни котлини ќе има појава на магла. За време на викендот ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер. Од понеделник ќе има локални врнежи од дожд со слаб, а во среда со умерен…
Прочитај повеќе...

Променливо облачно време, попладне слаб локален дожд

Времето денеска е променливо облачно, во западните делови попладне со слаб локален дожд, а на планините со слаб снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 4 до 12 степени. Во Скопје времето ќе биде…
Прочитај повеќе...

По ниските поларни температури во Америка, следува натпросечно затоплување

Централните делови на САД ги парализираа поларните температури што паднаа на минус 48 Целзиусови степени. Официјални лица од неколку земји му припишаа многубројни смртни случаи на ледениот воздух. Според „Ројтерс“, бројот на жртви се зголемил од претходните 12 на 21 лице. Имено, лекарот од болницата во Чикаго изјави дека девет лица починале како…
Прочитај повеќе...

Зимата попушта: Синоптичарите најавија голема промена на времето која ќе предизвика брзо топење на снегот

Следува период на претежно облачно и потопло време, особено на повисоките места и на планините што ќе предизвика топење на снежната покривка. Во утринските часови по котлините ќе има појава на магла. За време на викендот ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер. Од понеделник ќе има локални врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет.…
Прочитај повеќе...

Значително затоплување: УХМР со добра вест за времето

Утре ќе се задржи претежно облачно време со повремени врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините само од снег. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет. Од петок до недела се очекува стабилно време со значително затоплување, особено на повисоките места и на планините што ќе предизвика топење на снежната покривка.…
Прочитај повеќе...

Детална временска прогноза за следните 4 дена

Утре времено ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег . Врнежите ќе бидат пообилни во источните делови каде вкупната количина на наврнат воден талог ќе биде над 30л/м2. Прогноза за 31.01.2019 Минимална температура: -2°C до 3°C Максимална температура: 3°C до 10°C Претежно…
Прочитај повеќе...

Снег вее низ Македонија – еве каде е најкритично

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: ЗАБРАНА ЗА СООБРАЌАЈ ЗА ТМВ: Од 22,00ч. на пат.правец Маврово-Дебар и обратно воведена е забрана за ТМВ. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот, по интервенција на дежурните служби на ЈП Македонија…
Прочитај повеќе...

Силно невреме превртуваше камиони во Србија

Шлепер се превртел од силниот ветер, а камион излетал од патот поради лошите временски услови. Вистинска олуја беснееше во Србија, а снегот блокираше неколку патишта. Се очекува и денес ветер со 100 километри на час, а невремето ги исплашило жителите.
Прочитај повеќе...

Зимата ќе се “скрши”: УХМР со добра вест за викендов

До четврток под влијание на влажни воздушни бранови времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините (над 1400м.н.в) од снег. Утре во текот на ноќта кон среда и во среда врнежите ќе бидат пообилни во источните делови, локално ќе наврне над 30л/м2 дожд. Од петок се очекува значително затоплување, особено на…
Прочитај повеќе...

Се враќа снегот во Македонија: Понеделничка прогноза за времето

Попладне нашето подрачје ќе потпадне под влијание на влажни воздушни маси, кои во следните денови ќе предизвикаат променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а пообилни врнежи се очекуваат во текот на ноќта кон среда, особено во источните делови. Поради…
Прочитај повеќе...

По снегот сонце, па нова голема промена – УХМР најавува нов циклон

Од утре попладне нашето подрачје ќе потпадне под влијание на влажни воздушни маси, кои во следните денови ќе предизвикат променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а пообилни врнежи се очекуваат во текот на ноќта кон среда и во среда претпладне, особено во источните…
Прочитај повеќе...

Денеска претежно сончево, а од понеделник нови врнежи

Времето денеска ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност, поголема на северот и на истокот од земјава, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Наутро ќе има услови за појава на магла. Во северните делови ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Минималната температура ќе се движи во интервал од -9 до -1, а…
Прочитај повеќе...

МетеоCentar: Ќе натрупа ли снег?

Новинската агенција Centar.mk во саботата на 26. јануари 2019. го активираше својот интегриран метеоролошки сервис Meteocentar.com кој ќе придонесе кон поквалитетни информации во врска со временската прогноза, но и временските прилики и неприлики во земјава. За прв пат во Македонија, еден онлајн медиум отвара посебен сервис кој ќе ги информира…
Прочитај повеќе...