24.8 C
Скопје
21. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Чувајте се, денеска ќе биде многу жешко, а од утре невреме и пад на температурите – Метеоцентар со детална прогноза за времето

Денеска ќе се задржи сончево и многу топло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од западен правец. Во ноќните часови и утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и услови за појава на град. За време на викендот ќе преовладува стабилно време, а во почетокот на следната седмица ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи.

Прогноза за 15.06.2024
Минимална температура: 8°C до 17°C
Максимална температура: 26°C до 34°C

Сончево со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. УВ=8

Прогноза за 16.06.2024
Минимална температура: 9°C до 17°C
Максимална температура: 28°C до 37°C

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=8

Прогноза за 17.06.2024
Минимална температура: 9°C до 18°C
Максимална температура: 28°C до 36°C

Променливо облачно со повремен пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно невреме. UV=8