Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

Високи температури, но и невреме – Што најавуваат синоптичарите за денес?

Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен и во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, особено во западните делови. Минималната температура ќе биде помеѓу 8 и 15, а максималната ќе достигне од 20 до 29 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со…
Прочитај повеќе...

По топлото и спарно време следува промена – метеоролозите со нови најави

Утре и во вторник ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од југоисточен и јужен правец. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Преодно стабилизирање ќе има во среда, а од четврток попладне под влијание на влажен бран нестабилно со пороен дожд и грмежи ќе биде на повеќе…
Прочитај повеќе...

Нека не ве лаже сонцето, попладне невреме низ Македонија

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност со слаб до умерен јужен ветер. Попладне облачноста ќе се зголеми, а кон крајот на денот во западните делови од земјата ќе има локални врнежи од дожд. Температурата претпладне ќе се движи од шест до 14 степени, а дневната од 18 до 29 степени. Во Скопје слично време со…
Прочитај повеќе...

Сончево и топло со температура до 28 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и топло. Ќе дува слаб до умерен западен ветер, особено изразен во западните делови. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд. Минималната температура ќе биде помеѓу 5 и 12, а максималната ќе достигне од 21 до 28 степени. Во Скопје ќе биде…
Прочитај повеќе...

Сонцето се враќа, ама за кратко – Од понеделник ново невреме

Во наредните денови ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови, главно во западните планински подрачја ќе има изолирана појава на краткотраен дожд, освен во понеделник кога на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи и ќе дува засилен југоисточен ветер. Прогноза за 26.05.2019…
Прочитај повеќе...

Нека не ве лаже сонцето, вечерва доаѓа невреме

Времето денека ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб западен, а во источните делови умерен северозападен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните делови. Дневната температура ќе се движи од 18 до 26 степени. И во Скопје претпладне ќе биде сончево со умерена облачност и со…
Прочитај повеќе...

Ништо од пролетта ниту викендов: Циклонот се враќа со нови дождови, грмежи и град

И утре во попладневните часови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во сабота ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а во недела попладне повторно ќе има локални врнежи од дожд и ретки грмежи. Поинтензивни процеси се очекуваат во понеделник и вторник, кога врнежите ќе бидат пообилни, на места поројни…
Прочитај повеќе...

Вонредна временска најава: Се враќа невремето во Македонија

Утре времето ќе биде претежно стабилно и суво, со услови за краткотраен дожд на северозапад. Од четврток попладне до петок до крајот на денот ќе биде нестабилно со повремено пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. На места, особено во јужните делови врнежите ќе бидат пообилни. Прогноза за 23.05.2019 Минимална температура: 7°C до 14°C…
Прочитај повеќе...

Невреме во Македонија – Метеоцентар со детална четиридневна прогноза

Утре попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд, а во среда ќе биде стабилно и суво. Во четврток попладне и во петок повторно ќе има локална нестабилност со пороен дожд и грмежи. Прогноза за 22.05.2019 Минимална температура: 5°C до 12°C Максимална температура: 21°С до 28°C Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен…
Прочитај повеќе...

Невреме со дожд и грмежи беснее во Македонија – еве кога ќе има стабилизација

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Минималните температури ќе се движат од од 6 до 13 степени, а максималната од 18 до 26 степени. Во Скопје, времето ќе биде умерено облачно,…
Прочитај повеќе...

(Видео+фото) Силно невреме веечрва ја погоди Србија, паѓа град со големина на орев

Град со големина на орев вечерва паѓа во Србија. Медиумите од Србија известуваат дека се остварија прогнозите на метеоролозите и најавеното невреме за вечерва и ноќта почна во одделни делови на Србија. Nevreme u Beogradu. Skoro pa kraj maja. pic.twitter.com/6k99TgNexf— Nervozna bombona (@Iva_mala) May 19, 2019 Српските медиумите…
Прочитај повеќе...

По убавото време, повторно невреме – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Денес ќе дува слаб до умерен, а во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално ќе има појава на невреме со силен ветер и град. Утре попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови. Во вторник ќе има…
Прочитај повеќе...

Метеоцентар детална прогноза: Еве кога ќе престане да врне

И утре времето ќе се задржи променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, а локално ќе има услови процесите да бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град. За викендот времето ќе биде сончево и значително потопло. Од понеделник во попладневние часови повторно се очекува појава на локален дожд и грмежи. Прогноза за…
Прочитај повеќе...

Невреме со град и дожд во Македонија, викендов сончево и драстичен пораст на температурите, а од понеделник повторно лошо време

И денес времето ќе се задржи променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, а локално ќе има услови процесите да бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град. За викендот времето ќе биде сончево и значително потопло. Од понеделник во попладневние часови повторно се очекува појава на локален дожд и грмежи. Прогноза за…
Прочитај повеќе...

Циклонот не се предава, доаѓаат уште пообилни врнежи од дожд: Детална прогноза за следните четири дена на Метеоцентар

Денес попладне и во вечерните часови врнежите ќе бидат пообилни, а на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има невреме со појава на град. За викендот времето ќе биде сончево и значително потопло. Прогноза за 16.05.2019 Минимална температура: 5°C до 11°C Максимална температура: 15°С до 21°C Променливо…
Прочитај повеќе...

Силно невреме направи хаос во Србија за еден час – Доаѓа кон Македонија

Невреме со град, обилни врнежи, ветер и грмотевици ја зафати и Србија, по налетот во Босна и Хрватска. За помалку од час наврнале 30 литри на метар квадратен, информира Војводина Метео. Нивите се бели, не се знае колкава е штетата. И денеска се очекува вакво време, а невремето доаѓа и во Македонија каде дождот со денови не престана.…
Прочитај повеќе...

Вонредна состојба во Бања Лука, наставата во прекин

Градоначалникот на Бања Лука, Игор Радојичиќ доцна синоќа прогласи вонредна состојба во дел на градот, во населбите долж водотекот Врбање и по течението на реката до Врбас. Утринава ситуацијата е подобра, во однос на падот на водотеците и повлекувањето на водите во областите каде што имаше поплави по вчерашното невреме. Како една од…
Прочитај повеќе...

Обилни врнежи низ цела Македонија – На овие места наврна најмногу

Во изминатово деноноќие најмногу дожд наврна во Маврово, Лaзарополе, Битола, Крушево и Охрид. Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, во Маврово наврнале 47 литри на метар квадратен, во Лазарополе – 45, во Битола и Претор – 32, 30 во Пожаране,28 во Крушево,23 во Охрид и 19 во Дебар. Обилни врнежи во изминативе 24 часа…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Циклонот се засилува, следува големо невреме проследено со дожд, град, грмежи и силен ветер

Денес ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, на места ќе бидат обилни, особено во западните делови. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. До петок времето ќе се задржи променливо облачно и нестабилно, на места со обилни врнежи од дожд (50-70л/м2 за целиот период). Локално процесите ќе бидат во форма на…
Прочитај повеќе...

Големо невреме надоаѓа накај Македонија – УХМР издаде метео предупредување, еве ја прогнозата за следните 4 дена

Управата за Хидрометеоролошки работи на Македонија издаде метео предупредување, според кое се најавува големо невреме што ќе трае и во следните денови. Според УХМР накај земјава надоаѓаат серија влажни бранови денес попладне. Во наредните денови времето ќе биде претежно облачно и нестабилно, на повеќе места со обилни врнежи од дожд (над 50…
Прочитај повеќе...
error: Соддржината е заштитена.