Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

Временска прогноза за цела недела – очекувајте промена на времето

Времето денеска: Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец, поизразен ќе биде во североисточните делови. Максималната температура ќе биде во интервал од 29 до 36 степени. УВ=7 И утре ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Од понеделник ќе има услови за…
Прочитај повеќе...

Следува пеколно жешко време, а потоа пресврт – Детална четиридневна прогноза

Продолжува периодот на стабилно, претежно сончево и топло време со мала облачност. Наутро ќе биде посвежо, а дневната температура ќе биде во благо опаѓање. Утре ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ=7 Во текот на идната недела ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки…
Прочитај повеќе...

Подгответе се за пресврт со времето – Детална четиридневна прогноза

Следува период на стабилно, сончево и топло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер, кој од недела ќе го промени правецот во југоисточен. Дневната температура ќе биде во постепено благо опаѓање. Времето денес ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ=7…
Прочитај повеќе...

Невреме беснее низ делови на Македонија – УХМР издаде метео предупредување

Денес попладне ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните делови. Невреме во форма на силен пороен дожд е забележано во југозападниот дел на Македонија. Утре во поголемиот дел од земјава ќе се задржи стабилно и топло време, само во западните делови попладне ќе има услови за локална појава на краткотраен…
Прочитај повеќе...

Вонредна најава: Доаѓа силно невреме и уште поспарно време

Од утре до вторник(27.08) во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме и појава на град. Прогноза за 25.08.2019 Минимална температура: 13°C до 22°C Максимална температура: 29°С до 37°C Предпладне сончево, попладне со…
Прочитај повеќе...

Уште еден пеколен ден, а потоа голема промена

Денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува. УВ=8 Утре предпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд,, грмежи и…
Прочитај повеќе...

Уште еден пеколен ден е пред нас – Потоа следува пресврт со времето

Продолжува периодот на топло време. За време на викендот и во почетокот на идната недела во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд, засилен ветер и грмежи. Денеска сончевои топло со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 31 до 39 степени. УВ=8 Утре се…
Прочитај повеќе...

Повторно се вратија горештините – УХМР со нови најави

Продолжува периодот на стабилно и топло време со постепен пораст на температурата на воздухот. Деска ќе биде сончево со слаб североисточен, а во југоисточните делови со умерен југоисточен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 27 до 35 степени. УВ=8 Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до…
Прочитај повеќе...

После кратко освежување, повторно пекол – УХМР со нови најави за времето

Следува период на стабилно време со постепен пораст на температурата. Прогноза за 18.08.2019 Минимална температура: 9°C до 18°C Максимална температура: 28°С до 36°C Претежно сончево. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ=8 Прогноза за 19.08.2019 Минимална температура: 10°C до 18°C Максимална температура: 29°C до 37°C Сончево со мала…
Прочитај повеќе...

Подгответе се за невреме – Синоптичарите излегоа со најнова прогноза

Времето утре ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, претежно во јужните делови. Ќе биде значително посвежо и ветровито со умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 20, а максималната од 26 до 33 степени. Во Скопје променливо облачно и ветровито со засилен…
Прочитај повеќе...

Следува драстична промена на времето: Очекувајте поројни дождови и заладување

Поројни врнежи со грмежи и силен ветер од утре попладне, а заладување за пет до осум степени од четврток, најавуваат од УХМР. Според Управата, утре попладне и во текот на ноќта, најпрво во северните делови од земјата, на места ќе има пороен дожд со грмежи, а локално процесите ќе бидат во форма на невреме со појава на град и силен ветер од над…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Пеколни температури ќе ја зафатат Македонија од 41 степен, а потоа голема промена

До среда ќе се задржи сончево и многу топло време со натпросечни температури на воздухот. И понатаму ќе биде активирано жолто, а за некои региони портокалово ниво на опасност од високи температури и УВ зрачење. Во среда попладне и во четврток ќе има зголемување на облачноста проследено со локален пороен дожд и грмежи. Од четврток ќе има и…
Прочитај повеќе...

Портокалова фаза во неколку делови од земјава, температурите ќе достигнат 39 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец, информира УХМР. Минималната температура ќе биде помеѓу 11 и 20, а максималната ќе достигне од 33 до 39 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 9. Во Скопје сончево и многу топло. Температурата ќе се движи од 19 до 38 степени.…
Прочитај повеќе...

Утре сончево и многу топло време со високо УВ зрачење

Времето утре ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец, информира УХМР. Минималната температура ќе биде помеѓу 11 и 20, а максималната ќе достигне од 33 до 39 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 9. Во Скопје сончево и многу топло. Температурата ќе се движи од 19 до 38 степени.…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Многу топла воздушна маса доаѓа накај Македонија, активирано жолто и портокалово ниво за опасност

Под влијание на многу топла воздушна маса до средината на наредната недела времето ќе биде сончево и многу топло, а само во петок ќе има зголемена облачност. Од утре ќе биде активирано жолто, а од четврток во некои реони и портокалово ниво за опасност од високи температури. Прогноза за 08.08.2019 Минимална температура: 12°C до 20°C…
Прочитај повеќе...

Сончево време со мала до умерена локална облачност

Времето денеска е сончево со мала до умерена локална облачност, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од северен правец. Вдолж Повардарието повремено ќе се засилува. Минималната температура ќе биде помеѓу 12 и 22, а максималната ќе достигне од 25 до 34 степени. Во Скопје сончево време со мала…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Голема промена на времето

Денес ќе биде многу топло со максимални дневни темпратури од 32 до 40 степени. Кон крајот на денот и во текот на ноќта во североисточните и источните делови ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Утре претежно во северните и источните делови ќе има појава на пороен дожд и грмежи, а локално ќе…
Прочитај повеќе...

Временска за продолжениот викенд – УХМР информира што нѐ чека

Утре ќе се задржи сончево и многу топло време. Кон крајот на денот и во сабота ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Во сабота особено во северните и источните делови ќе има и услови за изолирана појава на невреме. За време на викендот ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, што ќе услови од недела да има благ пад на температурите.…
Прочитај повеќе...

Пеколни температури до недела, а потоа голема промена

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, попладне особено во западните делови со изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер кој по должина на Повардарието ќе засилува. Минималната температура ќе биде помеѓу 13 и 24, а максималната ќе е во интервал од 30 до…
Прочитај повеќе...

Од среда драстично зголемување на температурите: Еве за кога е најавен и пороен дожд

Утре се уште ќе има зголемена облачност со локални врнежи од дожд. Претпладне променливо облачно со локални врнежи од дожд, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува. Од среда следува период на многу топло време. Во среда и четврток попладне…
Прочитај повеќе...