Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

Уште еден пеколен ден е пред нас – Потоа следува пресврт со времето

Продолжува периодот на топло време. За време на викендот и во почетокот на идната недела во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд, засилен ветер и грмежи. Денеска сончевои топло со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 31 до 39 степени. УВ=8 Утре се…
Прочитај повеќе...

Повторно се вратија горештините – УХМР со нови најави

Продолжува периодот на стабилно и топло време со постепен пораст на температурата на воздухот. Деска ќе биде сончево со слаб североисточен, а во југоисточните делови со умерен југоисточен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 27 до 35 степени. УВ=8 Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до…
Прочитај повеќе...

После кратко освежување, повторно пекол – УХМР со нови најави за времето

Следува период на стабилно време со постепен пораст на температурата. Прогноза за 18.08.2019 Минимална температура: 9°C до 18°C Максимална температура: 28°С до 36°C Претежно сончево. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ=8 Прогноза за 19.08.2019 Минимална температура: 10°C до 18°C Максимална температура: 29°C до 37°C Сончево со мала…
Прочитај повеќе...

Подгответе се за невреме – Синоптичарите излегоа со најнова прогноза

Времето утре ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, претежно во јужните делови. Ќе биде значително посвежо и ветровито со умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 20, а максималната од 26 до 33 степени. Во Скопје променливо облачно и ветровито со засилен…
Прочитај повеќе...

Следува драстична промена на времето: Очекувајте поројни дождови и заладување

Поројни врнежи со грмежи и силен ветер од утре попладне, а заладување за пет до осум степени од четврток, најавуваат од УХМР. Според Управата, утре попладне и во текот на ноќта, најпрво во северните делови од земјата, на места ќе има пороен дожд со грмежи, а локално процесите ќе бидат во форма на невреме со појава на град и силен ветер од над…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Пеколни температури ќе ја зафатат Македонија од 41 степен, а потоа голема промена

До среда ќе се задржи сончево и многу топло време со натпросечни температури на воздухот. И понатаму ќе биде активирано жолто, а за некои региони портокалово ниво на опасност од високи температури и УВ зрачење. Во среда попладне и во четврток ќе има зголемување на облачноста проследено со локален пороен дожд и грмежи. Од четврток ќе има и…
Прочитај повеќе...

Портокалова фаза во неколку делови од земјава, температурите ќе достигнат 39 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец, информира УХМР. Минималната температура ќе биде помеѓу 11 и 20, а максималната ќе достигне од 33 до 39 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 9. Во Скопје сончево и многу топло. Температурата ќе се движи од 19 до 38 степени.…
Прочитај повеќе...

Утре сончево и многу топло време со високо УВ зрачење

Времето утре ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец, информира УХМР. Минималната температура ќе биде помеѓу 11 и 20, а максималната ќе достигне од 33 до 39 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 9. Во Скопје сончево и многу топло. Температурата ќе се движи од 19 до 38 степени.…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Многу топла воздушна маса доаѓа накај Македонија, активирано жолто и портокалово ниво за опасност

Под влијание на многу топла воздушна маса до средината на наредната недела времето ќе биде сончево и многу топло, а само во петок ќе има зголемена облачност. Од утре ќе биде активирано жолто, а од четврток во некои реони и портокалово ниво за опасност од високи температури. Прогноза за 08.08.2019 Минимална температура: 12°C до 20°C…
Прочитај повеќе...

Сончево време со мала до умерена локална облачност

Времето денеска е сончево со мала до умерена локална облачност, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од северен правец. Вдолж Повардарието повремено ќе се засилува. Минималната температура ќе биде помеѓу 12 и 22, а максималната ќе достигне од 25 до 34 степени. Во Скопје сончево време со мала…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Голема промена на времето

Денес ќе биде многу топло со максимални дневни темпратури од 32 до 40 степени. Кон крајот на денот и во текот на ноќта во североисточните и источните делови ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Утре претежно во северните и источните делови ќе има појава на пороен дожд и грмежи, а локално ќе…
Прочитај повеќе...

Временска за продолжениот викенд – УХМР информира што нѐ чека

Утре ќе се задржи сончево и многу топло време. Кон крајот на денот и во сабота ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Во сабота особено во северните и источните делови ќе има и услови за изолирана појава на невреме. За време на викендот ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, што ќе услови од недела да има благ пад на температурите.…
Прочитај повеќе...

Пеколни температури до недела, а потоа голема промена

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, попладне особено во западните делови со изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер кој по должина на Повардарието ќе засилува. Минималната температура ќе биде помеѓу 13 и 24, а максималната ќе е во интервал од 30 до…
Прочитај повеќе...

Од среда драстично зголемување на температурите: Еве за кога е најавен и пороен дожд

Утре се уште ќе има зголемена облачност со локални врнежи од дожд. Претпладне променливо облачно со локални врнежи од дожд, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува. Од среда следува период на многу топло време. Во среда и четврток попладне…
Прочитај повеќе...

Променливо облачно време со температура до 35 степени

Времето во првата половина од денот ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, информира УХМР. Минималната температура ќе биде помеѓу 11 и 21, а максималната ќе достигне од 26 до 35 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 7. Во Скопје,…
Прочитај повеќе...

Подгответе се за невреме: Дожд, грмежи и ветер, па многу жешко време – прогноза за периодот до Илинден

Денес времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Во почетокот на наредната седмица времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Ќе има и повремен локален дожд со грмежи, утре во првата половина од денот, а…
Прочитај повеќе...

И утре невреме – УХМР со нова најава

Времето утре во првата половина од денот ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, информира УХМР. Минималната температура ќе биде помеѓу 11 и 21, а максималната ќе достигне од 26 до 35 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 7. Во Скопје,…
Прочитај повеќе...

Утре невреме низ Македонија

Времето утре претпладне ќе биде сончево со мала облачност, а од пладневните часови претежно во планинските региони со зголемена облачност и со нестабилност проследена со пороен дожд и грмежи. Утре ќе дува умерен до засилен јужен ветер најизразен на југот од земјата. Минималните температури ќе бидат во интервал од 14 до 21, а дневните од 30 до 38.…
Прочитај повеќе...

Утре невреме, а потоа пеколни температури

Во наредниот период ќе се задржи топло време, претпладне сончево, а во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. За утре е најавено сончево и топло, попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Прогноза за 28.07.2019 Минимална температура: 14°C до 23°C…
Прочитај повеќе...

Викенд временска прогноза: Подгответе се за невреме

Утре попладне се уште ќе има појава на краткотрајна нестабилност со пороен дожд. Во недела и понеделник ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност. Од вторник ќе биде ветровито со услови за локален пороен дожд. Прогноза за 21.07.2019 Минимална температура: 11°C до 19°C Максимална температура: 29°С до 36°C Сончево и…
Прочитај повеќе...