Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

Обилни снежни врнежи натрупаа снег низ цела Македонија, а од утре се најавува уште повеќе

Во поголемиот дел од земјава вечерва има врнежи со обилен интензитет. Врнежите во поголем дел од земјава се од снег, а само во крајните источни делови од дожд, каде што се и најинтензивни и имаат пороен карактер. Во Пелагонија и во Охридско-преспанскиот Регион, каде што до попладнево имаше врнежи од дожд, во вечерните часови има интензивни врнежи…
Прочитај повеќе...

Измрзнати возачи со часови чекаат да се деблокира Плетвар: Снегот вечерва направи големи проблеми

Силните врнежи од снег вечерва направија доста проблеми на повеќе патни правци низ Македонија, а особено ситуацијата е драматична на Плетвар, каде возачите чекаат и повеќе од 4 часа да се деблокира патниот правец. Според информациите на АМСМ, Патниот правец Росоман - Прилеп е во прекин поради извртено возило, неофицијално се дознава дека се…
Прочитај повеќе...

Силни врнежи од снег во Македонија: Еве каде е најкритично

Силни врнежи од снег вечерва се забележани на планинскиот превој Ѓавато (Магистрален пат Ресен - Битола), каде има излизгани и заглавени 5 - 10 камиони кои го отежнуваат сообраќајот за автомобилите. Репортерот на Centar.mk известува дека на помош пристигнала и полиција, но не е воведена забрана за автомобили. Инаку во врска со останатите…
Прочитај повеќе...

УХМР со предупредување

Врнежите од снег и дожд кои се со поголем интензитет во југоисточниот дел од Македонија ќе предизвикаат покачување на водостоите кај помалите реки и истекувања кај суводолиците, предупредува УХМР. Поради тоа, апелира, неопходно е внимателно движење покрај водотеците и суводолиците, како и низ клисурите и на местата каде се можни одрони и…
Прочитај повеќе...

Нов студен бран ќе донесе дождови и снег

Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше облачно со врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Денеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов и студен влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни. Во…
Прочитај повеќе...

Снег “натрупа” низ Македонија: АМСМ излезе со важна информација

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Поради појава на магла видливоста е намалена од 50м до 100м во Страцин и на планинскиот премин Буково. ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Од 08:15 часот воведена забрана за ТМВ на А3 премин Ѓавато поради врнежи од снег. Од 07:35 часот се воведува забрана на движење за тешки…
Прочитај повеќе...

Циклонот дојде: Пола метро снег на планините, а над 20 сантиметри во градовите – Детална прогноза за следните три дена

Нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат претежно од дожд (над 40л/м2), а во останатите од снег и ќе се формира нова позначителна снежна покривка. УХМР…
Прочитај повеќе...

Обилни врнежи од снег вечерва: Еве каде е најкритично

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ:Поради појава на магла видливоста е намалена од 20-50м на Стража, од 50-100м на Маврово, од 100-150м на Плетвар, од 50-60м Делчево и кај Смојмирово видливоста е од 50 до 100м. ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Во 23:25 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила…
Прочитај повеќе...