Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

Ништо од пролетта ниту викендов: Циклонот се враќа со нови дождови, грмежи и град

И утре во попладневните часови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во сабота ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а во недела попладне повторно ќе има локални врнежи од дожд и ретки грмежи. Поинтензивни процеси се очекуваат во понеделник и вторник, кога врнежите ќе бидат пообилни, на места поројни…
Прочитај повеќе...

Вонредна временска најава: Се враќа невремето во Македонија

Утре времето ќе биде претежно стабилно и суво, со услови за краткотраен дожд на северозапад. Од четврток попладне до петок до крајот на денот ќе биде нестабилно со повремено пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. На места, особено во јужните делови врнежите ќе бидат пообилни. Прогноза за 23.05.2019 Минимална температура: 7°C до 14°C…
Прочитај повеќе...

Невреме во Македонија – Метеоцентар со детална четиридневна прогноза

Утре попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд, а во среда ќе биде стабилно и суво. Во четврток попладне и во петок повторно ќе има локална нестабилност со пороен дожд и грмежи. Прогноза за 22.05.2019 Минимална температура: 5°C до 12°C Максимална температура: 21°С до 28°C Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен…
Прочитај повеќе...

Невреме со дожд и грмежи беснее во Македонија – еве кога ќе има стабилизација

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Минималните температури ќе се движат од од 6 до 13 степени, а максималната од 18 до 26 степени. Во Скопје, времето ќе биде умерено облачно,…
Прочитај повеќе...

(Видео+фото) Силно невреме веечрва ја погоди Србија, паѓа град со големина на орев

Град со големина на орев вечерва паѓа во Србија. Медиумите од Србија известуваат дека се остварија прогнозите на метеоролозите и најавеното невреме за вечерва и ноќта почна во одделни делови на Србија. Nevreme u Beogradu. Skoro pa kraj maja. pic.twitter.com/6k99TgNexf— Nervozna bombona (@Iva_mala) May 19, 2019 Српските медиумите…
Прочитај повеќе...

По убавото време, повторно невреме – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Денес ќе дува слаб до умерен, а во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално ќе има појава на невреме со силен ветер и град. Утре попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови. Во вторник ќе има…
Прочитај повеќе...

Метеоцентар детална прогноза: Еве кога ќе престане да врне

И утре времето ќе се задржи променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, а локално ќе има услови процесите да бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град. За викендот времето ќе биде сончево и значително потопло. Од понеделник во попладневние часови повторно се очекува појава на локален дожд и грмежи. Прогноза за…
Прочитај повеќе...

Невреме со град и дожд во Македонија, викендов сончево и драстичен пораст на температурите, а од понеделник повторно лошо време

И денес времето ќе се задржи променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, а локално ќе има услови процесите да бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град. За викендот времето ќе биде сончево и значително потопло. Од понеделник во попладневние часови повторно се очекува појава на локален дожд и грмежи. Прогноза за…
Прочитај повеќе...

Циклонот не се предава, доаѓаат уште пообилни врнежи од дожд: Детална прогноза за следните четири дена на Метеоцентар

Денес попладне и во вечерните часови врнежите ќе бидат пообилни, а на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има невреме со појава на град. За викендот времето ќе биде сончево и значително потопло. Прогноза за 16.05.2019 Минимална температура: 5°C до 11°C Максимална температура: 15°С до 21°C Променливо…
Прочитај повеќе...

Силно невреме направи хаос во Србија за еден час – Доаѓа кон Македонија

Невреме со град, обилни врнежи, ветер и грмотевици ја зафати и Србија, по налетот во Босна и Хрватска. За помалку од час наврнале 30 литри на метар квадратен, информира Војводина Метео. Нивите се бели, не се знае колкава е штетата. И денеска се очекува вакво време, а невремето доаѓа и во Македонија каде дождот со денови не престана.…
Прочитај повеќе...

Вонредна состојба во Бања Лука, наставата во прекин

Градоначалникот на Бања Лука, Игор Радојичиќ доцна синоќа прогласи вонредна состојба во дел на градот, во населбите долж водотекот Врбање и по течението на реката до Врбас. Утринава ситуацијата е подобра, во однос на падот на водотеците и повлекувањето на водите во областите каде што имаше поплави по вчерашното невреме. Како една од…
Прочитај повеќе...

Обилни врнежи низ цела Македонија – На овие места наврна најмногу

Во изминатово деноноќие најмногу дожд наврна во Маврово, Лaзарополе, Битола, Крушево и Охрид. Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, во Маврово наврнале 47 литри на метар квадратен, во Лазарополе – 45, во Битола и Претор – 32, 30 во Пожаране,28 во Крушево,23 во Охрид и 19 во Дебар. Обилни врнежи во изминативе 24 часа…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Циклонот се засилува, следува големо невреме проследено со дожд, град, грмежи и силен ветер

Денес ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, на места ќе бидат обилни, особено во западните делови. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. До петок времето ќе се задржи променливо облачно и нестабилно, на места со обилни врнежи од дожд (50-70л/м2 за целиот период). Локално процесите ќе бидат во форма на…
Прочитај повеќе...

Големо невреме надоаѓа накај Македонија – УХМР издаде метео предупредување, еве ја прогнозата за следните 4 дена

Управата за Хидрометеоролошки работи на Македонија издаде метео предупредување, според кое се најавува големо невреме што ќе трае и во следните денови. Според УХМР накај земјава надоаѓаат серија влажни бранови денес попладне. Во наредните денови времето ќе биде претежно облачно и нестабилно, на повеќе места со обилни врнежи од дожд (над 50…
Прочитај повеќе...

Врнежи, грмежи и силен ветер – УХМР со вонредна временска прогноза

Под влијание на серија влажни бранови денес попладне и во наредните денови времето ќе биде претежно облачно и нестабилно, на повеќе места со обилни врнежи од дожд (над 50 л/м2, а во крајните западни и југоисточни делови и над 70 л/м2 за целиот период). Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град.…
Прочитај повеќе...

Толку од сонцето: Од утре драстичен пресврт со времето, подгответе се за силно невреме со грмежи, дожд, ветер и град

Под влијание на серија влажни бранови утре попладне и во наредните денови времето ќе биде претежно облачно и нестабилно, на повеќе места со обилни врнежи од дожд (над 50 л/м2, а во крајните западни и југоисточни делови и над 70 л/м2 за целиот период). Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град.…
Прочитај повеќе...

Подгответе се за големо невреме

Од недела попладне и во нареднате денови нашето подрачје ќе биде под влијание на серија влажни воздушни бранови од Медитеранот. Ќе преовладува облачно и нестабилно време, на повеќе места со обилни врнежи од дожд – над 50 литри на квадратен метар. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град, соопшти…
Прочитај повеќе...

Врнежи, па викенд-стабилизирање, а од недела вистинско невреме со обилен дожд, грмежи, ветер и силен град

Денеска и во петок во попладневните часови ќе има локални врнежи од дожд со ретки грмежи. Во сабота ќе настапи преодно стабилизирање со повисоки дневни температури. Од недела нашето подрачје ќе потпадне под влијание на циклонска активност, која ќе предизвика нестабилно време со обилни врнежи од дожд, локално во форма на невреме со грмежи,…
Прочитај повеќе...

Времето се менува, следува уште поголемо невреме – Синоптичарите излегоа со прогноза за тоа што ќе се случува од недела

Од недела нашето подрачје ќе потпадне под влијание на циклонска активност, која ќе предизвика нестабилно време со пообилни врнежи од дожд и појава на грмежи, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Инаку, времето денеска е променливо облачно со услови за слаб локален дожд, а на повисоките планини ќе провејува снег. Ќе дува умерен до…
Прочитај повеќе...

Циклонот дојде во Македонија: До утре невреме, а од вторник драстичен пад на температурите – се враќа и снегот

Од денес кон крајот на денот до понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат пообилни (над 25 л/м2), проследени со грмежи, силен ветер, а ќе има и услови за појава на град. Во понеделник кон крајот на денот и во вторник поради спуштање на студена воздушна маса ќе дува засилен…
Прочитај повеќе...