Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

УХМР со лоша вест: Времето целосно се менува

Во следните денови ќе преовладува претежно облачно време со повремен локален дожд, особено утре во југоисточните делови. Од недела ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер и ќе има пораст на дневната температура. Во понеделник под влијание на нов влажен бран се очекуваат врнежи на повеќе места. Прогноза за 02.11.2019 Минимална…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување – од утре голема промена на времето

Во текот на утрешниот ден облачноста ќе се зголемува, ќе почне да дува умерен северен ветер и дневната температура ќе опадне за 3 до 5 степени, се вели во метеопредупредувањето на УХМР издадено вечерва. Значително опаѓање на дневната температура (за дополнителни 7 до 10 степени) ќе има од четврток до сабота кога ќе преовладува претежно облачно и…
Прочитај повеќе...

Времето се менува – Драстичен пад на температурите

Утре ќе се задржи претежно сончево време, а во среда облачноста ќе се зголемува. Промена на временската состојба со значително опаѓање на дневната температура ќе има во четврток и во наредните денови, кога ќе преовладува претежно облачно и постудено време со врнежи од дожд. Прогноза за 30.10.2019 Минимална температура: 1°C до 7°C…
Прочитај повеќе...

Доаѓа студ, метеоролозите најавуваат голема промена на времето: Детална прогноза за следните 4 дена

До вторник ќе се задржи сончево и топло време. Во среда облачноста ќе се зголеми, дневната температура ќе опадне за неколку степени, а во текот на ноќта кон четврток ќе има локален дожд. Значителна промена на временската состојба се очекува од четврток, кога ќе преовладува претежно облачно и постудено време со врнежи од дожд, а дневната…
Прочитај повеќе...

Драстична промена на времето: Збогувајте се со сонцето, следува големо заладување и дожд

Синоптичарите излегоа со прогноза за времето. Сончевите денови ќе ги имаме до вторник, а потоа следува драстична промена на времето кога облачноста ќе се зголеми, а температурата ќе падне за 3-4 степени. Ноќта меѓу среда и четврток се очекува и дожд, локално на некои места. Но она што е најинтересно во оваа најава на Meteocentar.com, е…
Прочитај повеќе...

Пресврт со времето – подгответе се за драстичен пад на температурите

До вторник ќе се задржи сончево и топло време. Во среда облачноста ќе се зголеми, дневната температура ќе опадне за неколку степени, а во текот на ноќта кон четврток ќе има локален дожд. Значителна промена на временската состојба се очекува од четврток, кога ќе преовладува претежно облачно и постудено време со врнежи од дожд, а дневната…
Прочитај повеќе...

Следува пресврт со времето: До вторник сончево, од среда драстично заладување

До вторник ќе се задржи сончево време. Промена на временската состојба ќе има од среда кога дневната температура позначително ќе опадне, облачноста ќе се зголеми и ќе има повремени врнежи од дожд. Прогноза за 27.10.2019 Минимална температура: -1°C до 7°C Максимална температура: 22°С до 29°C Сончево, во текот на денот релативно топло со слаб…
Прочитај повеќе...

Лето среде октомври па пресврт – Не’ чека промена на времето

До вторник ќе се задржи сончево време со натпросечни дневни температури за овој период од годината. Промена на временската состојба со наоблачување и намалување на дневната температура се очекува од среда (30.10). Утре ќе биде Сончево, во текот на денот топло со слаб ветер претежно од источен правец. Позначително опаѓање на температурите се…
Прочитај повеќе...

Уживајте во сонцето уште малку: Драстична промена на времето од следната среда

До крајот на месецов, очекувајте топло време со температури меѓу 24 и 26 степени. Прогноза за 25.10.2019 Минимална температура: 2°C до 9°C Максимална температура: 22°С до 29°C Сончево и топло со слаб ветер од источен правец. Прогноза за 26.10.2019 Минимална температура: 1°C до 8°C Максимална температура: 21°C до 28°C Сончево и топло со…
Прочитај повеќе...

Детална временска прогноза – УХМР најавува што не чека

Во наредните денови не се очекува промена на временската состојба, ќе се задржи сончево време со натпросечни дневни температури за овој период од годината. Прогноза за 24.10.2019 Минимална температура: 2°C до 10°C Максимална температура: 21°С до 29°C Сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец. Прогноза за 25.10.2019 Минимална…
Прочитај повеќе...

Натпросечни температури низ цела Македонија – УХМР со детална временска прогноза

Продолжува периодот на сончево време со натпросечни дневни температури за овој период од годината. Прогноза за 24.10.2019 Минимална температура: 2°C до 9°C Максимална температура: 21°С до 28°C Сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец. Прогноза за 25.10.2019 Минимална температура: 2°C до 10°C Максимална температура: 22°C до…
Прочитај повеќе...

Топлото време не попушта: УХМР најавува натпросечни температури во следните денови

Продолжува периодот на сончево време со натпросечни дневни температури за овој период од годината. Прогноза за 23.10.2019 Минимална температура: 1°C до 10°C Максимална температура: 22°С до 29°C Сончево и топло со слаб претежно источен ветер. Прогноза за 24.10.2019 Минимална температура: 2°C до 9°C Максимална температура: 21°C до 28°C…
Прочитај повеќе...

Летни температури среде октомври: Доаѓа уште потопло време

Продолжува периодот на сончево време со натпросечни дневни температури за овој период од годината. Утринските температури постепено ќе опаѓаат, а по одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Прогноза за 22.10.2019 Минимална температура: 2°C до 12°C Максимална температура: 23°С до 29°C Сончево. Утрото свежо, а преку денот…
Прочитај повеќе...

Температура од 30 степени, а потоа дожд – Детална прогноза

Времето денес ќе биде сончево и топло со слаб ветер од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 23 до 30 степени. Инаку продолжува периодот на топло време со натпросечни дневни температури за овој период од годината. Во петок и сабота на места ќе има зголемена облачност и услови за слаб локален дожд. Прогноза за…
Прочитај повеќе...

“Лето” среде есен – Температурите ќе скокнат на 30 степени, метеоцентар со детална прогноза за следните денови

Во следните денови продолжува периодот на претежно сончево време со натпросечни дневни температури. Прогноза за 15.10.201 Минимална температура: 3°C до 11°C Максимална температура: 24°С до 30°C Сончево и топло со слаб ветер од јужен правец. Прогноза за 16.10.2019 Минимална температура: 3°C до 10°C Максимална температура: 23°C до 30°C…
Прочитај повеќе...

Топол бран доаѓа во Македонија – метеоролозите со нови најави за времето

Следува период на претежно сончево време со дневни температури кои ќе бидат над просекот за овој период од годината. Прогноза за 14.10.2019 Минимална температура: 4°C до 12°C Максимална температура: 23°С до 29°C Сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Прогноза за 15.10.2019 Минимална температура: 4°C до 13°C Максимална…
Прочитај повеќе...

Невообичаени летни температури среде октомври: Живата на термометарот следните денови ќе скокне близу 30 степени

Метео центар детална прогноза за следните денови: Прогноза за 13.10.2019 Минимална температура: 5°C до 12°C Максимална температура: 22°С до 28°C Сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Прогноза за 14.10.2019 Минимална температура: 4°C до 12°C Максимална температура: 23°C до 29°C Сончево и топло со слаб до умерен ветер…
Прочитај повеќе...

Сончево со температура до 27 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од 4 до 13, а дневната од 21 до 27 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе достигне до 7 степени,…
Прочитај повеќе...

Во четврток промена на времето – временска прогноза за оваа недела

Во наредните денови ќе се задржи претежно стабилно време со постепен пораст на дневната температура. Прогноза за 09.09.2019 Минимална температура: 4°C до 13°C Максимална температура: 16°С до 23°C Малку до умерено облачно и потопло со слаб до умерен јужен ветер. Прогноза за 10.10.2019 Минимална температура: 5°C до 13°C Максимална…
Прочитај повеќе...

Драстичен пад на температурите – од викеднов уште поголема промена на времето

За време на викендот ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со пораст на дневната температура. Во почетокот на наредната седмица времето ќе биде посвежо со повремени врнежи од дожд. Прогноза за 06.09.2019 Минимална температура: 3°C до 11°C Максимална температура: 17°С до 24°C Променливо облачно со сончеви периоди.…
Прочитај повеќе...