Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум

Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум Течат преговорите за спорот со името под закрила на Обединетите нации, но во моментов нема видливо решение, но секако кога ќе биде постигнат договор, ќе се…

Колективно претседателство наместо Груевски- се чека одлука на Извршниот комитет

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ треба да одлучи дали ќе го одложи закажаниот конгрес на партијата за избор на нов лидер, откако триесет високи партиски функционери јавно побараа одложување за февруари, поради како што наведуваат нелегитимен…

Серија сообраќајки во Скопје – еден почина, повеќе повредени

Во текот на вчерашниот ден (19.12.), на подрачјето на Сектор за внатрешни работи Скопје се случиле 12 сообраќајни незгоди од кои една со починато лице, една со тешки телесни телесни повреди и по пет со телесни повреди и материјална штета.…

Детали за инцидентот на демонстрациите на Вмро Дпмне – има повредени и приведени

На 19.12.2017 година во времето од 17,00 до 18,00 часот на граничниот премин “Табановце“, во организација на политичката партија ВМРО ДПМНЕ се одржал јавен собир. Во текот на собирот, околу 17,20 часот додека полициски службеник од…

Трагедија го потресе Скопје – во страшна несреќа загина Ц.Т.

На 19.12.2017 година околу 14.20 часот на ул. „Никола Вапцаров“ во Скопје, Ц.Т. (57) од с.Ново Лагово, прилепско, вработен во приватна фирма, додека извршувал работи на кран на висина од четири метри, во моментот кога се откачила дигалката…

Метеоролозите излегоа со прогноза – еве какво време се најавува

До крајот на работната недела следува период на претежно сончево, суво и студено време со слаб до умерен северен ветер. Утрата ќе бидат најстудени во четврток и петок. За време на викендот се очекува ново зголемување на облачноста…

Фото: Министерот Оливер Спасовски го посети повредениот полицаец во вечерашните…

Вечерва заедно со началникот на СВР Куманово во ЈЗУ Општа Болница Куманово го посетивме полицаецот кој беше повреден на протестот денес на граничниот премин Табановце, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.…

Најнова: Мерцедесот на Владата од 600.000 евра оди кај нов газда

Владата на вечерашната седница ја почна постапката за отуѓување на „мерцедесот“ од 600.000 евра на поранешниот премиер Никола Груевски. Од Владата информираат дека е започната постапката за отуѓување на „мерцедесот“ на Никола Груевски,…

Полицијата е на нозе: Апсења за местење на натпреаври во Македонија

Словенечката и хрватската полиција почнаа акција против криминална група вмешана во местење резултати на фудбалски натпревари во Србија, Македонија и Чешка, соопшти „Европол“. Наведено е дека во Словенија и во Хрватска се уапсени 11…

Видео: Судири меѓу полицијата и демонстрантите на Табановце – има уапсени и…

Попладнево на граничниот премин Табановце дојде до судир и буткање меѓу полицијата и демонстрантите од ВМРО-ДПМНЕ кои денеска најавија дека ќе го блокираат граничниот премин. Сајтот Република објави видео од инцидентот, и тврди дека еден…

Јанева: Се надевам дека по истекот на мандатот, СЈО ќе се припои кон Јавното обвинителство

Се надеваме дека ќе бидат донесат соодветни законски решенија со кои ќе се овозможат услови по изминување на мандатот пропишан со законот, во 2020 година специјалното јавно обвинителство да се трансформира и припои кон Јавното обвинителство…

Врие во ВМРО ДПМНЕ – На само неколку дена пред конгресот пресврт во опозициската…

Високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат за нелегитимен и нетранспарентен процес за изборот на претседател на партијата. Во отворено писмо, бараат одлагање на конгресот за февруари, а дотогаш со партијата предлагаат да раководи…

Раздвижено во Владата – еве што се случува

Владата на Република Македонија денеска во 15:00 часот ќе ја одржи својата редовна 43-та седница, информираат од секторот за односи со јавноста. На денешната седница на предлог на Министерството за надворешни работи министрите ќе го…

Понеделник е неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 25 декември 2017 година (понеделник), првиот ден на Божиќ е неработен ден за граѓаните од…

На коловозите остатоци од кашест снег, АМСМ апелира за внимателно возење

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози, а во западнитот дел од државата наместа со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“. Снег со слаб интензитет навејува…

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира четири крстосници и најави протест пред Министерството за правда

Притворот за уставобранителите мора да биде прекинат, а политички монтираното обвинение за тероризам да биде повлечено, реагираат денеска од ВМРО-ДПМНЕ во врска со притворот што во врска со насилствата во Собранието од 27 април им беше…

Кражба на пари и златен накит во куќа во Прилеп

Синоќа во Прилеп во куќа сопственост на М.Г.(47), од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба, при што одземени се евра, австралиски и американски долари, швајцарски франци и фунти, се во вредност од 2.160.000 денари, како и…

Tежок инцидент во кој учествувала поголема група во Скопје – има ранети

Во тепачка на малолетници што се случила синоќа во Скопје на улицата „Босна и Херцеговина“ Б.Т.(16) и Т.Д.(16) биле физички нападнати од поголема група на машки лица на возраст од околу 16-18 години. Според информациите, Т.Д и неговите…

Итна прес конференција во СЈО – што ќе биде обелоденето во 13 часот?

Од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за денеска со почеток од 13 часот најавена е прес-конференција. Во моментов, нема подетални информации која ќе биде темата за која ќе се зборува на пресот што ќе се одржи во просториите…

Скопје во црно – во страшна сообраќајка загина едно лице

На булеварот „Трета Македонска бригада“ во Скопје синоќа по полноќ, пред раскрсницата со улица „Фрањо Клуз“, загина човек во сообраќајна незгода. З.В.(51) од Скопје, управувајќи патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистарски ознаки…