Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

(Видео) Јанушев: Капитулантскиот договор нѐ откажува од сѐ она за што се бореле нашите…

Заев треба да знае дека најголемиот дел од граѓаните се за влез во НАТО и ЕУ, но жестоко се противат на капитулантскиот договор што го потпиша со нашиот јужен сосед, изјави на попладневната прес-конференција генералниот секретар на…

Министерот Спасовски во посета на ПС Неготино: Безбедносната состојба во Неготино е…

Безбедносната состојба на подрачјето на Полициската станица Неготино е поволна, а се регистрира намалување на криминалитетот во оваа општина, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по денешната посета на Полициската станица…

Заев го повика Мицкоски да учествуваат во кампањата за референдумот

Коалиција од стотина партии, здруженија на граѓани, невладини, независни пратеници ќе ја водат кампањата Излези ,ЗА” европска Македонија чиј старт официјално го означи премиерот Зоран Заев. Тој во својот говор потсети на референдумот од…

Во живо: Почнува кампањата “Излези ЗА Европска Македонија”

Денеска, во Клубот на пратеници, со почеток во 14:00 часот, во име на коалицијата којашто е за членство на Македонија во НАТО и ЕУ, премиерот Зоран Заев ќе го најави почетокот на кампањата за рефереднумот на 30-ти септември. (Освен…

Заев го исполни големото ветување: Зборот е збор!

Премиерот, Зоран Заев, најави дека наскоро ќе биде поставени бројчаникот на Порта Македонија кој треба да ги одбројува вратените пари одземени од државниот буџет. -Бројчаникот ќе врти како што ќе се носат судските пресуди и како што…

Почнува кампањата: Еве како ќе изгледа слоганот на коалицијата Заедно ЗА Европска…

Почнува кампањата за претстојниот референдум кој ќе се оддржи на 30-ти септември. Социјалдемократите заедно со уште триесетина политички субјекти ќе водат позитивна и активна кампања, поддржувајќи го референдумот повикувајќи ги граѓаните…

Што ќе објави премиерот Зоран Заев во 14 часот?

Денеска, во Клубот на пратеници, со почеток во 14:00 часот, во име на коалицијата којашто е за членство на Македонија во НАТО и ЕУ, премиерот Зоран Заев ќе го најави почетокот на кампањата за рефереднумот на 30-ти септември. (Освен…

Ако за 5 минути не дојде адвокат, ќе ги казнам со висока глоба, ѝ рече судијката на…

Судијката Добрила Кацарска на судењето во издвоената постапка за предметот „Тенк“ рече дека, иако се уредно повикани, и двајцата адвокати не се на рочиштето. „Или да се јави еден адвокат или ќе ги казнам и двајцата со висока глоба и ќе…

Трагедија во Охрид: Му се слошило и паднал во водата

На 29.08.2018 година околу 10,30 часот во Охридското езеро на М.М.(78) од Прилеп кој бил непосредно до брегот, му се слошило и паднал во водата. Од присутните граѓани бил изваден од водата и му била укажана помош, по што пристигнала…

Страшна несреќа со загинати ја потресе Македонија

На 30.08.2018 година околу 00,10 часот на локалниот пат село Групчин – село Седларево на влез во село Седларево, тетовско Љ.А.(34) од село Седларево управувајќи патничко моторно возио „УАЗ“ со тетовски регистарски ознаки се излизгал од…

ВМРО-ДПМНЕ:Власта губи контрола и се заканува на секој кој изразува поинакво мислење

СДСМ е исплашена од граѓаните. Власта губи контрола и се заканува на секој кој изразува поинакво мислење од капитулантските и расипнички политики на Зоран Заев и криминалниот картел.Обидите со багер да се газат граѓани кои изразиле поинакво…

Сеизмолошка со детали за земјотресот утрово во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, ноќта во 02 часот и 10 минути…

Ќе оди ли Груевски во затвор или не? – Денеска се носи одлуката која многумина ја…

Апелациониот суд денеска и утре ќе одржи седница на која ќе расправа за жалбата на Никола Груевски за предметот „Тенк“ за набавката на екстралуксузниот „мерцедес“. Денешната седница ќе почне во 9:30 часот. Судијката Добрила Кацарска ја…

Времето се менува – прогноза за следните денови

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер претежно од јужен правец. Минималната температура ќе се движи од 10 до 19, а максималната од 29 до 35 степени. Во Скопје температурите ќе се движат од 16 до 33 степени.…

Земјтотрес ја разбуди Македонија – тлоот не престанува да се тресе и понатаму

Земјотрес рано наутро ја стресе Македонија. Пред пет часа бил почувствуван земјотрес со јачина од 3,2 степени а потресот бил на длабочина од 2 километри. Потресот бил на 4 километри од Куклиш, како и 8 километри од Струмица.

Амди Бајрам вечерва со неочекуван потег во врска со референдумот

По завршувањето на средбата на лидерите на политичките партии кои го поддржуваат референдумот, за ТВ 21 Амди Бајрам изјави дека веќе имаат направено анализа и знаат како ќе ги мотивираат роми да излезат и гласаат на референдумот. „Се…

(Видео) СДСМ: 30 партии се обединија за референдумот

Околу 30 политички субјекти вечерва се обединија во повикот до граѓаните за позитивен исход на референдумот и за евро-атлантска иднина на Македонија, преку прифаќање на неколку заеднички принципи.…

Се слушаат сирени: Вечерва страшна сообраќајка во Скопје

Вечерва се случи тешка сообраќајка меѓу четири возила во скопската населба Ѓорче Петров. Според првичните информации на лице место се наоѓаат екипи на брза помош и полицијата. Повеќе детали се очекуваат наскоро.

Владата со одлуки за нови директори на неколку институции – еве ги имињата

Владата на денешната седница ги именуваше Сали Ајдини за директор на Државниот комунален инспекторат, соопшти владината прес-служба. Рухан Иљази е именуван за директор на Дирекцијата за радијациона безбедност, а Сами Рушиди за заменик –…

Раздвижено во зградата на Владата: Донесени битни одлуки, поставени нови директори на…

Од 85-тата седница на Владата на Република Македонија: За 5% се зголемуваат платите на вработените во основно и средно образование; лозарите добиваат по 1 денар субвенција за предаден килограм вранец и смедеревка; и во учебната 2018/2019 ќе…