Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Се слушаа сирени на пожарникарни во Скопје: Изгореа три возила

Утрово во 5 часот на паркинг-просторот на булеварот Јане Сандански во Скопје биле опожарени патничко возило „шкода фелиција“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на М.М. Скопје, и патничкото возило „форд фиеста“ со скопски регистарски…

Заев ќе се обрати пред Европскиот парламент

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред европратениците во Стразбур во 11:45 часот, соопшти прес службата на Европскиот парламент. Се очекува главни теми во обраќањето на Заев да бидат обезбедувањето на поддршка од јавноста и…

Полицијата го уапсила А.С. – кога ја прегледале торбата која ја носел веднаш го…

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против А.С.(29) од Велес поради постоење основи на сомнение дека извршил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет…

Могерини нема да го заобиколи Иванов

Високата претставничка за недворешни работи на ЕУ Федерика Могерини  Вес Мичел денеска ќе престојуваат во работна посета на Република Македонија. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот на државата Ѓорѓе Иванов,…

Неочекуван потег на еден од највисоките функционери во ДПМНЕ: Мојот став e да се гласа…

Митко Јанчев, еден од потпретседателите на партијата и член на Извршниот, вечерва беше гостин во Топ Тема на Телма откако се спротивстави на вчерашната одлука на ВМРО-ДПМНЕ. - „Јас лично имав став да се повика членството да гласа против…

Летото не е завршено: Денеска пеколни температури низ цела Македонија

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер, информира УХМР. Утринската температура ќе се движи од 6 до 16, а дневната од 25 до 32 степенa. УВ-индексот ќе биде 6 Во Скопје слично време…

Вес Мичел во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ќе има средба со помошник-државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел, кој денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што инфомираат…

Вечерва голем пожар беснее во Македонија

Шумски пожар со голема брзина потпомогнат од ветрот веќе еден час се шири во регионот помеѓу скопските села Варвара и Марков Манастир, пренесува порталот Судство.мк. Пожарот е пријавен од локалните жители и се чека да интервенира…

Куманово вечерва се крена на нозе: Толку народ одамна не се насобрал на едно место –…

-Моите сограѓани како и секогаш одважни и одлучни. Ви благодарам на вечерашната поддршка. ЕВРОПСКО КУМАНОВО ЗА ЕВРОПСКА МАКЕДОНИЈА, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва објавувајќи ја фотогалеријата околу…

Коѕијас: Договорот за името не е резултат на надворешен притисок, туку на компромис

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во говор пред норвешкиот институт за Меѓународни односи негира дека договорот за името помеѓу Атина и Скопје е резултат на надворешен притисок, пишува грчкиот весник „То Вима“.…

Спасовски се сретна со Џенаро Каполуонго, проект-лидер на ИПА 2017

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се сретна со Џенаро Каполуонго, проект-лидер на ИПА 2017-проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан“, и амбасадорот на Република Италија, Карло Ромео. На средбата се…

Заев: Народот секогаш носел мудри одлуки

Премиерот Зоран Заев од Крива Паланка порача дека народот секогаш носел мудри одлуки и на 30 септември ќе гласа за европска Македонија, колку и некој да не го кажува својот став. „Заедно сме бидејќи бизнисот знае дека се отвораат…

Ахмети: Нема подобра алтернатива за нас од НАТО и ЕУ

Демократската унија за интеграција денес во Дебар оствари средба со граѓаните во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, од Дебар истакна дека ДУИ беше дел од постигнување…

Могерини во Скопје на средби со државниот врв

Високата претставничка за надворешни работи на Европската Унија, Федерика Могерини, утре ќе престојува во Скопје и ќе има средби со македонскиот државен врв. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот Ѓорѓе Иванов и…

Температурен шок: Пресврт во временската прогноза за следните денови

УХМР информира дека во следните денови ќе продолжи периодот на стабилно и суво време со благ пораст на дневната температура. Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската…

Огромна штета од страшното невреме во Македонија

Повеќе од три милиони евра е штетата од невремето што го зафати Прилепскиот Регион на 23 јули годинава. „Денеска Советот на Општина Прилеп го усвои заклучокот од Комисијата за процена на штетите од невремето што го зафати подрачјето на…

(Видео) Новинарите бесни на Мицкоски: Да го смени односот и да не се однесува како…

Лидер на опозиција кој претендира да стане премиер бара тв-дуел и обвинува за брутална кампања на медиумите, а нема храброст ниту доблест да се соочи со новинарите – ова се само дел од пораките упатени кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,…

Блок: Со договорот со Грција е отстранета последната формална пречка за членство во НАТО

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров и своите соработници, денеска се сретна со делегација на Кралството Холандија, предводена од министерот за надворешни работи, Стеф Блок, со кој разговараше…

Се огласи Бранко Црвенковски: Го соопшти неговиот став за референдумот!

На 30 септември ќе излезам на референдумското изјаснување и ќе гласам „за“. Ќе гласам „за“ не затоа што мислам дека преспанскиот договор е голема победа и успех, туку затоа што сметам дека е нужност од која во дадената ситуација нема…

Утрово се обрати премиерот Зоран Заев до македонската нација: Моќна порака на храбриот…

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја,…