Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е сретнал со амбасадорот на мисијата на ОДИХР Јан Петерсен

Претседателот на Демократската унија за интеграција, г. Али Ахмети, се сретна со Амбасадорот на мисијата на ОДИХР во Македонија, г. Јан Петерсен. Претседателот Ахмети и Амбасадорот Петерсен дискутираа за референдумот од 30 септември,…

Исчезната 14 годишна штитеничка на Центарот за социјални работи Македонски Брод

Во полициската таница Македонски брод вчера во 08,30 часот е пријавено дека од дома во непознат правец се оддалечило 14 годишно девојче. Девојчето е штитеничка на Центарот за социјални работи од Македонски брод и била сместена во…

Драма во Скопје: Автобус удри во надвозник, многу повредени

Во 12 часот на улица „100“ во село Волково, скопско, 43-годишниот Д.Б. од село Волково, скопско, управувајќи автобус удрил во бетонски столб од надвозник. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле патниците Б.Д.(81), М.Т.(84) и…

Крвав инцидент во градскиот парк

Утрово во 03.40 часот во Полициска станица Центар, лицето Б.Т.(39) од Скопје пријавила дека во 00.30 часот во градски парк нејзиниот 16 годишен син бил физички нападнат од страна на неколку непознати машки лица. Од МВР соопштуваат дека…

Синоптичарите најавуваат пеколни температури – еве какво време ја очекува Македонија

Во Македонија денеска ќе преовладува сончево време со умерена облачност и со засилен северозападен ветер, особено вдолж Повардарието. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 степени, дневната од 25 до 32 степени. Во Скопје,…

Американскиот сенатор Рон Џонсон денеска на средби во Скопје

Американскиот сенатор Рон Џонсон, кој во Сенатот предложи резолуција за поддршка на Договорот од Преспа, денеска во Скопје ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери и останатите лидери. Републиканецот…

Иванов: Пред референдумот во 1991. не доаѓаа странски гости, беше пресудна волјата на…

Претседателот Ѓорѓе Иванов со порака до високите меѓународни гости во честитката, дека пред референдумот во 1991 не доаѓале странски гости. - „Bо очи на тој историски референдум во нашата татковина не доаѓаа високи странски претставници.…

Македонската полиција е на нозе: Три лица исчезнаа во ист ден

Синоќа во 19.30 часот во Полициска станица Гази Баба од страна на вработена во ЈЗУ „Ранка Милановиќ“ е пријавено дека на 6.овој месец во 11.00 часот од домот во непознат правец се оддалечил 12 годишен штитеник на домот. Се преземаат мерки…

СДСМ: Пристојно е Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон историското движење кое…

Пристојно е Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон историското движење кое Македонија ја носи во НАТО и ЕУ, соопштува СДСМ. Од партијата велат дека целиот демократски свет се обедини во поддршката на Македонија, во процесот…

Предмалку страшна сообраќајка со жртви ја потресе Македонија – познат идентитетот на…

Доцна попладнево страшна сообраќајка со еден загинат на Плетвар дознава Centar.mk. Денес во 17,10 ч. на магистралниот пат Прилеп-Градско во близина на с.Плетвар настаната е сообраќајна незгода помеѓу ПМВ„Фиат“управувано од К. Н.…

(Видео) Мицкоски: Средбата со Меркел беше пријателска, идната недела ќе имаме конечен став…

Во рамките на посетата на Македонија, германската канцеларка Ангела Меркел се сретна со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Средбата поминала во пријателска атмосфера и се разговарало за актулените политички прашања а Мицкоски ги…

Пресврт во пресрет на историскиот референдум: Високи функционери поставени од ВМРО ДПМНЕ…

Основачи и поранешни функционери на ВМРО ДПМНЕ повикаа да се гласа на референдумот на 30 септември. Во писмото испратено до јавноста, тие пишуваат дека претстојниот референдум е продолжение на првиот од 8-ми септември 1991 и со него ќе се…

Александар Кирацовски со видео честитка по повод Денот на независноста

8-ми Септември го трасираше патот кон европската иднина во која вредносно припаѓаме, порача Александар Кирацовски, генерален секретар на СДСМ во видео честитката упатена до македонските граѓани.

Заев: Им простив на обвинетите

Мене и верата и родителите ме учеле да простувам и сакам да простувам затоа што Македонија има потреба од помирување и од подавање на рака. Ова го изјави премиерот Заев откако денеска сведочеше за настаните во Собрание. - „Не им е…

Македонија го одбележува 8 Септември – Денот на независноста

Македонија денеска одбележува 27 години независнот, по успешно спроведениот референдум во 1991 година кога македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Денешниот ден граѓаните ќе го одблежат со низа настани и…

„Сега Иванов ќе прогласи воена состојба и ќе ве затвориме“, му рекол еден од напаѓачите на…

Вие знаете дека имаше настани на 24 декември 2012 година и тие настани не беа истражени и за нив немаше никаква судска постапка. Сето тоа придонесе да има настани и на 27 април, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по…

Меркел за првпат во посета на Македонија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска за првпат доаѓа во посета на Македонија. Веста за нејзината посета пред неколку дена ја објави нејзиниот портпарол, Штефан Зајберт. „Сè уште се работи на програмата, но сега можам да ви…

Невреме во Македонија – синоптичарите со најнова прогноза

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Од претпладне, особено на запад ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ретки грмежи, соопшти УХМР. Попладне повремен дожд ќе има и понекаде на северот и североистокот, а до…

Страотна несреќа кај Катланово: Се преврте комбе, 18 лица на Ургентен

Комбе во кое имало 18 мигранти денеска се преврте пред тунелот кај Катланово. -Дошло до излетување од патот на товарно моторно возило ‘ивеко’ во кое се превезувале мигранти. Досега 18 лица се упатени во Ургентен центар Скопје за…

Драма вечерва во скопскиот суд – пронајден солзавец, отстрането едно лице

Вечњрва Кај роднина на еден од 33-цата обвинети за организираниот напад во Собранието на 27 април лани, присутна на денешното судење во Основниот суд Скопје 1, пред малку судската полиција најде солзавец. „Кај роднина на еден обвинет…