Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Џафери ги откажа сите активности за да присуствува на комеморативна седница во Косово

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ги откажа сите активности за денеска за да присуствува на комеморативната седница во Собранието на Косово за починатиот косовски активист за човекови и национални права, Адем Демачи. Една од…

Хан: Уверен сум дека Македонија в година ќе почне преговори со ЕУ

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека е уверен оти Македонија и Албанија би можеле в година да ги почнат преговорите со Европската Унија наведувајќи дека процесот на проверка за подготвеноста на земјите за преговори е веќе…

ДИЖС: Загадувањето од печката во „Дрисла“ не ги надминува просечните вредности

Државниот инспекторат за животна средина утврди дека загадувањето од печката за согорување медицински отпад во „Дрисла“ не ги надминува просечните вредности. При денешниот увид било утврдено дека раководството на „Дрисла“ извршило мерење на…

Новите членови на ДИК в понеделник ќе дадат свечена изјава

Новите членови на Државната изборна комисија в понеделник ќе дадат свечена изјава и со тоа ќе стапат на должност. Од парламентот потврдуваат дека давањето свечени изјави на новоизбраните членови на Државната изборна комисија, кое требаше да…

Малолетничка исчезна од СОС Детско село

Петнаесетгодишна штитеничка од СОС Детското село вчера заминала до домот во непознат правец и не се вратила. Полицијата соопшти дека нејзиното заминување во 20 минути по полноќ го пријавила Д.К.(55) од СОС Детско Село во Полициската…

Тешка сообраќајка на автопатот Скопје-Тетово, има повредени

Во 15,35 часот на автопатот Скопје-Тетово, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Опел Астра“ со тетовски регистерски таблици управувано од 64-годишниот Н.А. од селото Доброште и патничко моторно „Форд“ со скопски…

Тажна вест: Почина македонскиот генерал

На 93 годишна возраст почина првоборецот и носител на партизанска споменица од 1941 година Тодор Атанасовски, генерал полковник во пензија, соопшти Генералштабот на Армијата на Република Македонија, кој изрази жалење и сочувство кон…

Драма во Скопје: Му дошле дома и го прободиле со нож

На 25.07.2018 година околу 12,00 часот В.Д.(20) од Скопје пријавил дека околу 02,30 часот во неговиот стан во Скопје влегле три лица со фантомки. До моментот на пријавата лицата насилно го држеле во станот, a при излегување од станот…

Ново невреме ита накај Македонија: Оваа вест е можеби најлошата што ќе ја прочитате денес

Времето утре ќе биде променливо облачно околу пладне, а попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. УВ-индексот ќе изнесува 6. Минималната температура ќе биде…

Возило удри во метален столб од бензиска пумпа

Синоќа по 23 часот на патот Прилеп-Битола на место викано Беровци патничко моторно возило „голф“ со прилепски регистерски таблички управувано од А.Т.(19) од селото Дреновци изгубил контрола над возилото и удрил во столб за точење гориво и…

Седумдесетгодишна жена почина во пожар во својот дом

Во куќата на 71-годишна жена со иницијали М.Л. во село Доброшане на местото викано „Студена вода“ избил пожар пришто куќата целосно изгорела. Од здобиените повреди при пожарот, М.Л. починала. Пожарот бил изгаснат од страна на екипа од…

Владина делегација оддаде почит пред споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес

Владина делегација во состав Драган Тевдовски, министер за финансии, Дамјан Манчевски, министер за информатичко општество и администрација и Зорица Апостолска, министерка задолжена за странски инвестиции, утрово оддаде почит и положи свежо…

Украдени лаптоп, мобилен телефон и пари од стан во Скопје

Дваесетгодишниот В.Д. од Скопје пријавил дека синоќа околу 2:30 часот во неговиот стан влегле три лица со фантомки. „До моментот на пријавата лицата насилно го држеле во станот, a при излегување од станот едно од лицата со остар предмет…

(Видео) Заев: Лошите позиции на листите за иновативност и корупција се резултат на…

Премиерот Зоран Заев лошите позиции на Македонија на светските листи за иновативност и корупција ги препиша на политичката криза во државата. Ѓорчев рече дека е срамно адвокатот на Заев да го вади од притвор градоначалникот на Ново Село,…

Кабинетот на Џафери: Милошоски без безбедносен сертификат не смее да изнесува строго…

Кабинетот на претседателот на Собранието преку соопштение реагира дека класифицирани документи, добиени од кој и да е орган, не можат да поседуваат лица без безбедносен сертификат, да бидат разгледувани на јавна седница и пред лица кои…

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ веќе нема изговори за антидржавно однесување и треба да го поддржи…

СДСМ како одговорна и државотворна партија остана доследна и ги поддржа договорените измени на потребните закони со што се надминаа сите пречки за огранизирање и одржување на реферeндумот на кој граѓаните ќе одлучат за Договорот со Грција.…

Иванов ги прими акредитивните писма на новите амбасадори на Обединетото Кралство и…

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во „Вила Билјана“ во Охрид ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска и на Кралството Саудиска Арабија во Македонија. На…

Хорор во Македонија: Се обидел да силува дете па го расекол со нож

Десетгодишно девојче било нападнато од маж во близина на нејзиното живеалиште. Случајот го пријавил нејзиниот татко. Мажот го доближил ножот до девојчето пришто ѝ нанел неколку исеченици, а откако напаѓачот бил удрен од девојчето, го…

АВМУ: Скандалозни решенија во измените на Изборниот законик

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги осудува усвоените измени во Изборниот законик донесени вчера, по скратена постапка, во Собранието, а по претходен договор на лидерските средби на политичките партии. Со измените,…

Oсмани: Одличната развојна соработка помеѓу Македонија и Кина ја продлабочува севкупната…

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања оствари средба со амбасадорот на Народна Република Кина, Јин Ликсијан. Вицепремиерот Османи изрази…
error: Соддржината е заштитена.