Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

(Видео) Ѓорѓиевски: Спасовски се пресметува со припадници на специјалните единици

СДСМ ја загрози државата на политички, економски, а сега ја доведува во опасност и на безбедносен план. https://www.youtube.com/watch?v=m2lEbfEeQ8Y Без никаков респект и без никаква оправдана причина, министерот Оливер…

ВМРО-ДПМНЕ: Не стивнуваат реакциите по одлуката на Советот за зголемувањето на цената на…

Измина една недела од седницата на Советот на Општина Битола, а не престануваат реакциите на граѓаните на одлуката на мнозинството на Советот за зголемување на цената на водата за пиење и тарифата за собирање на отпадните води и новиот…

Владата на Зоран Заев прогласена за нај отворена во регионот: Ова се деталите

Владата на Македонија е најотворена меѓу владите од регионот, според резултатите од истражување поддржано од Европската унија, со кое се мери отвореноста и транспарентноста на институциите во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово,…

СДСМ вечерва со моќна порака до ВМРО ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ продолжува да ја лаже јавноста и покрај тоа што Договорот кој става крај на 25 годишниот спор со Грција го зајакнува македонскиот идентитет и го потврдува историскиот континуитет на државата, обвини СДСМ. „ВМРО-ДПМНЕ се…

Шеќеринска соопшти одлична вест за Македонија: Овој потег ги сруши сите прес конференции…

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска изјави дека Република Македонија следната недела ќе ја добие поканата за членство во НАТО, а за неколку месеци ќе почне процесот за ратификување на протоколите. Шекеринска…

Владата го усвои клучниот документ за развој на одбраната

Стратегискиот одбранбен преглед, клучниот документ за развој на одбраната и на Армијата на Република Македонија, денеска беше усвоен од страна на Владата на Република Македонија. „Македонија доследно работи на реформите и ги исполнува…

ВМРО-ДПМНЕ најави протест во недела во Струмица

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ порача дека поради лошите и антидржавни политики на премиерот Зоран Заев и на СДСМ, граѓаните се вонемирени. „СДСМ е целосно избезумен и без компас. СДСМ е заразен со синдромот Заев. Во 15 реда успеваат да излажат…

Дескоска: Нов модел на антикорупциска ослободена од секакви политички влијанија

Борбата со корупцијата е еден од стратешките приоритети на Владата и во таа насока се работи на закон за спречување на корупцијата, истакна министерката за правда Рената Дескоска, во Клубот на пратеници, каде се одржа Втората сесија на…

Силно невреме во Македонија

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност, а попладне услови за локален пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. УВ=8 Минималната…

МВР предмалку излезе со жестока реакција до една политичка партија: Ова е пораката

По денешната прес конференција на политичка партија, на која што беа изнесени целосно неточни и тенденциозни наводи околу наводно “деградирање и шиканирање“ на припадници на Единицата за специјални задачи при што сето тоа било правено без…

Времето се менува: Еве што велат синоптичарите

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе има локален пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната…

МТСП: Зголемен посебниот додаток за лицата со посебни потреби

Со одлука на Влада денеска се донесени измени и дополнувања на Законот за заштита на децата. Со измените е предвидено зголемување на корисниците на право на посебен додаток за дете со специфични потреби коешто има пречки во телесниот или…

СДСМ со остра порака до Мицковски – еве што му порачаа

Мицкоски да им се извини на граѓаните за тоа што Струмица 11 години беше заборавена од ВМРО-ДПМНЕ, реагира владејачката СДСМ, по повикот на лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски за протести во Струмица. „Во отсуство на конкретни…

ВМРО ДПМНЕ ќе го вади членството на улица – еве што се најавува за недела

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, соопшти дека в недела партијата ќе одржи протестен марш во Струмица. Во неговото обраќање до граѓаните тој рече: „Владата и министрите кои те убедуваат во сосема спротивна розова и разубавена…

Апсење на скопскиот аеродром

Вчера во 18.00 часот на Граничниот премин „Меѓународен Аеродром-Скопје“ на излез од Р. Македонија, поради послужување со туѓа патна исправа бил приведен Е.Д. (23) од Албанија. Истиот бил предаден на полициски службеници за понатамошна…

Сончево со температура до 35 степени

Времето претпладне ќе биде сончево со слаб ветер од променлив правец, а попладне со локален пороен дожд и грмежи, особено во северните делови. Минималните температури ќе се движат од 11 до 19, а максималните од 28 до 35 степени. И во…

Законот да ДДВ и Законот за Академијата за судии и јавни обвинители денеска пред…

Предлог-законот за изменување на Законот за данокот на додадена вредност, како и дополнувањето на Законот за Академијата за судии и јавни обвинители се меѓу темите кои ќе бидат разгледани на денешната 77. владина седница. На предлог на…

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Кисела Вода – еве како се започна

Автобус на ЈСП се запали утринава на последната станица на автобуската линија 24 во скопската населба Кисела Вода. За среќа, сите патници навреме го напуштиле автобусот. https://www.youtube.com/watch?v=9tRs-3GEUnE Од Противпожарната…

Османи: Амбасадорот Герет имаше клучна улога за денешниот успех на Македонија

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, се сретна со британскиот амбасадор Чарлс Герет по повод завршувањето на неговиот мандат. Османи му се заблагодари на Герет за неговата, како што рече, упорност да ѝ помогне на…

СДСМ сподели прекрасни вести со јавноста

Гаранција за млади, пилот-проектот на Владата предводена од СДСМ , покажува одлични резултати. За само три месеци од неговото спроведување се вработиле 419 лица, 196 почнале да посетуваат обука, а 160 почнале пракса во некоја компанија,…