4.8 C
Скопје
19. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Митрески: Институциите ќе ги доближиме до граѓаните, ќе се формираат „Мобилни канцеларии“ наменети за руралните средини

„Институциите ќе ги доближиме до граѓаните. Планираме формирање на ‘Мобилни канцеларии’, посебно наменети за руралните средини. Услугите за граѓаните ќе бидат подостапни и со помалку трошоци“ рече Претседателот на Собранието и носител на ИЕ5, Јован Митрески на промоцијата на програмата на СДСМ, „Програма за европска иднина“.

Тој додаде дека изминатиот период е постигнат напредок и направено е многу, но и дека е воспоставен систем кој почнува да дава резултати.

„И тоа во сите области, а што е најважно во делот на демократијата, човековите права, но и во однос на животниот стандард. Но тоа не е доволно. Не чека уште многу работа. Не смееме и нема да им да дозволиме на оние без визија, без план и без идеја повторно да не вратат децении назад“ рече Митрески.

Претседателот на Собранието рече дека мора да се продолжи напред по зацртаниот пат и да се донесат европските вредности и стандарди дома.

„Како Македонци, со свој македонски идентитет, со свој македонски јазик, култура и посебност да влеземе во европското семејство“ рече Митрески.