Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 2421

Category : Македонија

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бира нови членови на Извршниот комитет

CENTAR MKD
Нови членови на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се очекува да бидат избрани вечерва на седница на Централниот комитет на партијата. Членовите ги номинира претседателот на...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Димитров: Охрабрен сум од реформското темпо на нашиот европски пат

CENTAR MKD
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, оствари средба со Жан-Кристоф Белиард, заменик-генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ (EEAS). Средбата се одржа во...
Македонија

СДСМ со историски потег кој не е виден досега од владејачка партија

CENTAR MKD
Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече...
Македонија

Обвинителството отвори истрага за „Дрисла“

CENTAR MKD
По допрен глас Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет за работењето на депонијата за комунален отпад „Дрисла“ за кривично дело Загадување на животната средина и...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Шекеринска: Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

CENTAR MKD
Забележан е прогрес во реформите и Балканот повторно е во фокусот на Европската Унија, беше заклучено на денешната средба на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска,...
Македонија

Васко Ковачевски е назначен за директор на РЕК Битола

CENTAR MKD
Управниот одбор на АД ,,Електрани на Македонија” го назначи поранешниот пратеник на СДСМ, Васко Ковачевски, за директор на РЕК-Битола. Менаџментот на АД ЕЛЕМ смета дека...
Македонија

Студентски парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

CENTAR MKD
Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ)  денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците...
Македонија

Огромна трагедија во Скопје: Станала од спиење и си го нашла бебето починато

CENTAR MKD
Во текот на вчерашниот ден А.С. пријавила дека во нејзиниот дом на улица „Брсјачка буна“ во Скопје нејзиното три недели старо бебе не давало знаци...
Македонија

Трагедија ја потресе Македонија – во страшна несреќа загина едно лице

CENTAR MKD
Работник во гостиварска фирма загинал вчера на локалниот пат за село Падалиште (Гостиварско) во несреќен случај при градежни работи за изградба на термоцентрала. Како што...
Македонија

Синоптичарите излегоа со прогноза – следува пресврт со времето

CENTAR MKD
Следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Од сабота кон крајот на денот ќе има спуштање на...
Македонија

На црната листа на Трамп десетици Македонци непожелни во САД

CENTAR MKD
Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, пратеникот Џеват Адеми, како и ексминистерот за внатрешни работи и претседател на Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, се наоѓаат на...
Македонија

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

CENTAR MKD
Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа вториот состанок на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАЅ) предводена од заменик-генералниот секретар на ЕЕАЅ,...
Македонија

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е исторски настан

CENTAR MKD
Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент оценувајќи го како историски настан со кој албанскиот јазик...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, велат од СДСМ

CENTAR MKD
Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред...
Македонија

Каменос: Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение

CENTAR MKD
„Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение“, порача лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во обраќањето на Националниот совет на партијата. Каменос е...
Македонија

Димитров и Коѕијас очекуваат од Нимиц иницијална рамка за името

CENTAR MKD
Министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Солун одржаа средба во рамките на воспоставениот дијалог и консултации меѓу двете земји насочени...
Македонија

Сугарески ќе сведочи во СЈО за „Траекторија“

CENTAR MKD
Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, потврди дека на 23 јануари годинава ќе сведочи во СЈО за случајот „Траекторија“. Сугарески, одговарајќи на новинарски прашања...