Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1856

Category : Македонија

Македонија

Итна прес конференција во СЈО – што ќе биде обелоденето во 13 часот?

CENTAR MKD
Од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за денеска со почеток од 13 часот најавена е прес-конференција. Во моментов, нема подетални информации која ќе биде...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Скопје во црно – во страшна сообраќајка загина едно лице

CENTAR MKD
На булеварот „Трета Македонска бригада“ во Скопје синоќа по полноќ, пред раскрсницата со улица „Фрањо Клуз“, загина човек во сообраќајна незгода. З.В.(51) од Скопје, управувајќи...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Метеоролозите излегоа со најнова временска прогноза – еве што најавуваат

CENTAR MKD
Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а ќе има и повремено провејување на снег, особено во североисточните делови на земјава. Ќе дува...
Македонија

За многу години Свети Никола – Вечно име на сите кои го слават

CENTAR MKD
Православните христијани денес го празнуваат големиот христијански празник Свети Никола Чудотворец. Свети Никола Чудотворец е познат и во другите припадници на верите. Овој голем светител...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе протестира пред затворот во Шуто Оризари

CENTAR MKD
Македонија е заробена држава благодарение на хунтата и единствена држава во демократска Европа каде во 21 век сè уште се апсат луѓе поради изразени политички...
Македонија

Демократски сојуз: Неопходна е стратегија за намалување на загадувањето

CENTAR MKD
Демократскиот сојуз смета дека е неопходна стратегија за намалување на загадувањето на воздухот во која ќе бидат дефинирани краткорочни и долгорочни мерки. Во таа насока...
Македонија

Жерновски: Одбраната на Груевски ги користи сите средства за да го одложи судењето

CENTAR MKD
Одбраната на експремиерот Никола Груевски ги користи сите средства за да го одложи судењето. Ова го изјави пред Основиот суд поранешниот градоначалник на општина Центар,...
Македонија

Царинската управа запленила стока во вредност од 4,6 милиони денари

CENTAR MKD
Царинската управа во текот на изминатите три седмици открила повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено задржала облека, обувки, накит, мобилни телефони, кафемати,...
Македонија

ДОМ: Подготвен е законот за забрана на цијаниди и сулфурна киселина во рудниците

CENTAR MKD
Демократската обнова за Македонија (ДОМ) подготви измени и дополнувања на Законот за минерални суровини во насока на долгорочна заштита на животната средина и здравјето на...
Македонија

Двајца тетовци добиле тешки повреди во сообраќајка

CENTAR MKD
Сообраќајна несреќа се случила на регионалниот пат Тетово-Јажинце во близина на селото Слатино. Во несреќата учевствувале патничко возило „сеат кордоба“ со тетовски регистарски ознаки, управувано...
Македонија

(Видео) Пуштена пречистителна станица за отпадни води во Струмица

CENTAR MKD
Со поддршката на граѓаните на ЕУ ги исполнуваме европските стандарди за заштита на животната средина како наш врвен приоритет, изјави денеска претседателот на Владата, Зоран...
Македонија

Ги полеал со бензин влезот на куќата и „југото“ на соседот и ги запалил

CENTAR MKD
Против 61-годишен кумановец (П.Ј.) поднесена е кривична пријава кога било пријавено дека зел два литра бензин, отишол во куќата на својот сосед Т.К., со кого...
Македонија

Седум ректори потпишаа декларација за универзитет без корупција

CENTAR MKD
Во Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска од страна на ректорите на седум јавни универзитети во Република Македонија беше потпишана декларацијата...
Македонија

Сијарто: Ја поддржуваме Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

CENTAR MKD
Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека неговата земја ги поддржува интеграциите на Република Македонија во ЕУ и НАТО, кои...
Македонија

Павлески: На локалните самоуправи им е потребна интензивна соработка со граѓанскиот сектор

CENTAR MKD
Заменик-министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески, заедно со амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние, и претставници од Делегацијата на Европската Унија и на Европското движење во...