Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Испразнето уште едно министерско место – се најавува поголема промена во владиниот…

Напуштањето на министерската позиција на Самка Ибраимовски навестува поголеми промени во владиниот состав. Досега беше познато дека треба да бидат избрани министри за здравство и без ресор и заменик министер за образование. Според…

Шилегов: Иницијативата да не се пуштаат децата во училиште е политички мотивирана

Иницијативата на „Фејсбук“ преку која родители велат дека нема да ги пуштаат децата во училиште е политичка мотивирана, рече градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. „Моите информации се дека иницијативата е политички мотивирана од…

Пола Македонија без мобилна мрежа и интернет

Корисниците на некои мобилни оператори се жалат дека не можат да воспостават повик веќе два часа, а не функционираат ниту интернет врските. Исто така не функционира ниту АДСЛ интернет мрежата. Според информациите се работи за глобален…

Уште еден напад на кучиња со повредени го потресе Скопје

На 13.12.2017 година во 11,25 часот Џ.Б.(38) од населба Илинден пријавила дека истиот ден околу 07,30 часот додека се движела по ул.19 во населбата била нападната од страна на четири кучиња скитници, при што едно од кучињата ја каснало во…

Обид за убиство ја потресе Македонија

Полициската станица Гостивар поднесе кривична пријава против Е.Х.(32) од Гостивар поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело -“убиство во обид“. На 05-ти овој месец, околу 18,30 часот во Гостивар, на улица “Тоде…

Апсење на скопскиот аеродром

На 14.12.2017 година во 01,40 часот на граничниот премин аеродром “Александар Велики“ Скопје на влез во Република Македонија со воздухоплов од Србија допатувал Л.А.Е. (57) од Белгија со белгиска патна исправа и дозвола за привремен престој…

Министер си заминува од функцијата – ќе биде пратеник во македонското собрание

Самка Ибраимовски го напушта министерското место во Владата, а денеска ќе потпише изјава дека прифаќа да биде пратеник во Собранието. „Министерот без ресор Самка Ибраимоски задолжен за имплементација на националната стратегија за…

ВМРО-ДПМНЕ: Судовите не судат по закон туку по диктат на хунтата

Одлуките на Апелација со кои се потврдуваат притворите на десетината затворени македонски патриоти се класичен пример за политички прогон преку монтирани судски случаи, реагираат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и воедно најавуваат дека…

Ново судење за „Труст“, ќе биде сослушан вториот вештак

Рочиштето за предметот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на телевизијата „Нова“, Сеад Кочан, ќе продолжи денеска во кривичниот суд, со сослушување на вешто лице предложено од Специјалното јавно обвинителство. На…

Се укинува забраната за пушење

Комисијата за здравство денеска ќе расправа за предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето, кој до Собранието го поднесе пратеникот Томислав Тунтеев од СДСМ. Во поднесениот предлог се наведува дека со измените и…

Какво време ја очекува Македонија?

До петок ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, а сè уште ќе има и појава на магла по одделни котлини. Под влијание на нов влажен бран в сабота и ноќта кон неделата ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во…

Скопје како од хорор филмовите – магла и смог го прекрија главниот град

Загадувањето на воздухот во Скопје денеска речиси во сите населби е на многу високо ниво. Концентрацијата на штетните ПМ10 честичките во одделни скопски општини е 6 пати над дозволениот праг од 50 мигрограми на еден кубен метар воздух.…

Ова се новите возила на македонската полиција (Фото)

Македонската полиција денеска доби квалитетна опрема со која ги зголеми своите капацитети, а со тоа и безбедноста на границите на Република Македонија, рече министерот Оливер Спасовски на денешното доделување на донацијата од Европската…

Еве од кога да очекувате снег

До петок ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, а се уште ќе има и појава на магла по одделни котлини. Под влијание на нов влажен бран в сабота и ноќта кон недела ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во…

Голема полициска акција во Македонија: Претреси во домовите на А.А. и Е.А.

Во текот на вчерашниот ден (12.12.) полициски службеници од Полициската станица Кичево во содејство со припадници од криминалистичката полиција од Охрид и од Единицата за недозволена трговија со дрога при Министерството за внатрешни работи,…

Какво време ја очекува Македонија?

Времето денеска ќе биде претежно облачно, претпладне по одделни котлини магливо. Во вечерните и ноќните часови во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, кој во западните делови…

Еве какво ќе биде времето наредниве денови – синоптичарите излегоа со нова прогноза

Под влијание на јужно струење во наредните денови температурите ќе бидат релативно високи. Утре ќе преовладува облачно време, а по котлините ќе биде магливо. Во вечерните и ноќните часови, во западните и северните делови ќе има врнежи од…

Владата со потег кој не бил направен никогаш досега – Задолжени се сите министри да…

Во согласност со начелото на владата за транспарентно и отчетно трошење на државните средства на денешната седница се донесе одлука со која се задолжија министрите, замениците на министри, државните секретари и генералниот секретар да…

Раздвижено во белиот дворец на ВМРО ДПМНЕ – еве кој му беше на гости на Никола…

Над 150 луѓе од ВМРО-ДПМНЕ се предмет на судска, полициска и политичка хајка зад која се кријат политички мотиви, рекол претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на средбата со амбасадорот на Кралството Норвешка, Арне Санес Бјорнстад.…

Поради сообраќајка во прекин сообраќајот на патот Кочани-Штип

Поради сообраќајка во прекин сообраќајот на патот Кочани-Штип Во прекин е сообраќајот на магистралниот пат Кочани-Штип, кај село Облешево, поради случена сообраќајна незгода. Сообраќајот е во прекин од 15:45 часот попладне, соопшти…