Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Во понеделник без вода дел од Ченто

ЈП „Водовод и канализација“ информира дека во понеделник на улицата Финска бр. 9 во населба Ченто, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од оваа улица и дел од улицата Сава Михајлов во време од 8.30 часот до санирање на дефектот.

Скопските таксисти на средба со работната група на Владата

Работната група формирана од Владата од претставници на Министерството за внатрешни работи, Министерството за транспорт и врски, Министерството за финансии, Министерството за економија и Агенцијата за супервизија на осигурувањето, денеска…

Прилепчани со предлози како најдобро да се распределат општинските пари

Во рамките на четвртиот по ред „Граѓански парламент“, градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска во големата општинска сала пред граѓаните, НВО-секторот и другите граѓански здруженија презентираше како ќе биде распределен…

Град Скопје поставува столпчиња пред Министерството за правда по реакција на граѓаните

На барање на граѓаните, Град Скопје денеска започна да поставува столпчиња пред Министерство за правда. Идната недела ќе биде ограден и остатокот од тротоарот на овој потег во центарот на Скопје. Ваквата активнот на Градот доаѓа откако…

Град Скопје ја објави процедурата за повластено користење на јавниот превоз

Град Скопје на седница ја изгласа програмата со која се определуваат видовите на повластено користење на јавниот градски превоз, категориите лица со посебни потреби, кои имаат право на повластено користење на јавниот градски превоз, како и…

Наташа Пеливанова назначена за заменик-градоначалник на општина Карпош

Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев, ја определи професорката Наташа Пеливанова, член на Советот на Општина Карпош, за заменик-градоначалник на општината, која оваа функција ќе ја извршува за време на спреченост или отсуство на…

Викендов во Скопје пајак-службата кренала 143 возила

Во текот на изминатиот викенд пајак-службата во Скопје кренала 143 непрописно паркирани возила, информира МВР. Сообраќајната полиција, пак, викендов казнила 97 возачи што го управувале возилото со поголема брзина од дозволената, а 36 се…

Учество на граѓаните во креирањето на буџетот на Општина Илинден за 2018 година

Во организација на Општина Илинден во средното општинско стручно училиште „Илинден“ се одржал буџетски форум на кој граѓаните преку посочување на приоритетните проекти во нивните населени места, имале можност со своето партиципативно…

Вработените на паркинзите со маски ќе се штитат од загадениот воздух

Поради високата загаденост на воздухот во Скопје, ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ обезбеди заштитни маски со филтер со цел да ги заштити вработените што се на најекспонираните работни позиции на паркинзите во општина Центар. „Вработените…

Основците од општина Карпош ќе се едуцираат против корупција

Советниците во Советот на Општина Карпош едногласно ја прифатија програмата предложена од страна на Министерството за образование и наука, именувана како „Програма за антикорупциска едукација на основците“ во сите основни училишта кои се…

Место дочек на Нова година, пакетчиња за првооделенците во Ѓорче Петров

Градоначалникот Александар Наумоски одлучи место да се организира прослава во Ѓорче Петров, средствата за дочек на новата 2018 година да се пренаменат за новогодишни пакетчиња за сите првооделенци од училиштата на територија на општината,…

Жителите на Центар побрзо ќе добиваат документи од матичната евиденција

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, и директорот на Управата за водење матични книги, Ѓоко Котевски, потпишаа меморандум за соработка, информираат од одделението за односи со јавност на Општината. Со ова податоците и…

Во Штип плански ќе се решава проблемот со бездомните кучиња

Општина Штип презема активности за решавање на проблемот со прекумерна бројност на бездомните кучиња. За таа цел, од општината стапиле во контакт со претставници на Здружението за заштита на животните „Живот“, а во моментов, во соработка…

Утре без вода неколку делови од Карпош и Гази Баба

Утре без вода ќе останат неколку делови од Карпош и Гази Баба. Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека поради уличен дефект ф-100 мм на улица Козле 1, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од Средно Нерези од 08:30 часот па…