Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

(Видео) Илков: СДСМ ветуваше мед и млеко во земјоделството и подобар живот за…

Пред доаѓањето на власт во предизборната кампања на СДСМ се ветуваше мед и млеко во земјоделството и подобар живот за земјоделците, но што добивме – добивме празни полиња, обвини денеска Игор Илков од ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Гевгелија.…

Без вода утре ќе бидат жителите на оваа населба во Скопје

Поради дефект на приклучна цевка од ф 100 мм. на ул. „Дане Крапчев“, 16, утре без водоснабдување ќе останат корисниците од споменатата улица, како и дел од корисниците од ул. „Благоја Давков“ во општина Центар. Како што информира…

Продолжува менување на оштетената урбана опрема во Град Скопје

Екипите на ЈП „Улици и патишта“ продолжуваат со активностите за менување на оштетената урбана опрема од градските сообраќајници. Изминатите денови се отстрануваше оштетена урбана опрема од булеварите Гоце Делчев, Партизански одреди, Јане…

Општина Центар: ВМРО-ДПМНЕ со лаги сака да го дискредитира градоначалникот

ВМРО-ДПМНЕ и денеска одржа безидејна прес-конференција на која повторно изнесе лаги и дезинформации, сè со цел да се дискредитира работењето на општина Центар и на градоначалникот Саша Богдановиќ, реагираат од Општината на обвинувањата на…

(Видео) Трајковска: Богдановиќ за една година единствено успеа да реконструира само 2…

Помина една година од владеење на Саша Богдановиќ како градоначалник на Центар и една година жителите на Центар не видоа никаква корист од тоа, во оваа една година видовме лаги, неработење, нефункционалност, ѓубре на секој чекор и никаква…

Шилегов на регионален самит во Истанбул

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, ја потенцира важноста од имплементирањето на системот на иновации во креирањето еколошки напреден град, како и чекорите што Град Скопје ги реализира во оваа област за време на неговото учество…

Советот на Општина Ресен даде зелено светло: Со 9 гласови За и 6 воздражни изгласана…

Советот на Општина Ресен на денешната вонредна седница чија единствена точка беше Предлог-Одлука за намера за реализација на проект за подобрување на нивото и квалитетот на општинските услуги - “Реконструкција на улици во градот Ресен“ по…

Општина Битола ги заврши подготовките за спектаклот

Општина Битола заедно со неколку компании помагатели, ги завршија сите подготовки во спортската сала „Боро Чурлевски“ пред престојниот натпревар на Македонската ракометна репрезентација со репрезентацијата на Турција. Деновиве заврши…

Петровска: Само законски и легален начин за сите проекти во Битола

На 22 седница на Советот на Општина Битола се најдоа измените и дополнувањата на Буџетот за 2018 година на Општина Битола. Градоначалничката Петровска, во своето обраќање ги образложи внесените измени, притоа нагласувајќи дека намалувањето…

140 средношколци од Битола учат за медиумска писменост

Во рамки на проектот „Тема за дилема“ денес во Битола започнаа да се реализираат работилници со средношколци од седум средни училишта од Битола. Првата работилница беше реализирана со средношколците од ПСУ САБА - Битола кои покажаа голем…

Поради државниот празник 23 Октомври, автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по…

Од ЈСП „Скопје“ информираат дека поради државниот празник 23 Октомври – Денот на Македонската револуционерна борба, автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред. Истовремено, од ЈСП информираат дека од среда (24. 10.…

Заостанатиот долг за вода и смет граѓаните може да го платат на рати и без пресметана…

Од ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, денеска, преку соопштение, испрати потсетување до граѓаните корисници на услугите на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, како и ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, а кои имаат заостанат долг за…

Ќе се реконструираат три значајни улици во Ресен – Голема заинтересираност за…

Општината Ресен во петокот организираше јавна дебата на која беа претставени плановите за реализација на проект за реконструкција и асфалтирање на улици во Град Ресен. Општина Ресен во рамки на Проектот подобрување на нивото и…

Од петок се укинуваат сезонските линии 58 и 69

ЈСП информира дека од петок (19.10.2018 година) се укинуваат сезонските линии 58 (Транспортен центар – Јаболци, Нова Брезница) и 69 (Транспортен центар – Дивле, Катлановско Блаце, Кожле). Посочените линии се сезонски и нивното…

Без вода дел од општина Центар

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека во текот на денот, поради дефект на приклучна цевка од Ф ¾ на улицата Христо Смирненски број 32, без водоснабдување од 8:00 часот па сè до завршување на работата ќе останат корисниците на дел…

Без струја делови на Карпош, Илинден, Студеничани…

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека се планирани технички зафати во дистрибутивната електромрежа и без електрична енергија ќе останат делови на Карпош, Илинден, Студеничани, Чучер Сандево и Ѓорче Петров. Во периодот од 9:30 до 13:30…

Дел од корисниците на Центар утре ќе останат без вода

Корисниците од улица Владимир Назор 8 утре, вторник, ќе останат без вода, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи. „Од ЈП ‘Водовод и канализација’ е добиено известување дека на 16 октомври поради зафат на водоводен приклучок…

Привремен сообраќаен режим на дел од Партизански одреди во Влае

Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради извршување на градежни работи во рамки на реконструкцијата на булеварот „Партизански одреди“ во Влае, како и поради извршување на градежни работи на топловодната мрежа од страна на БЕГ, во…

Јавен повик за субвенционирање чистење оџаци во Скопје

Градот Скопје упати јавен повик за субвенционирање на домаќинства и на други субјекти на подрачјето на Град Скопје за чистење оџаци за 2018 година. Повикот е во тек, почна на 25 септември а трае 60 дена од денот на објавувањето, заклучно…

Бесплатен превоз на ЈСП за „Бела ноќ“

Јавното Сообраќајно Претпријатие соопшти дека по повод манифестацијата „Бела ноќ“, користењето на јавниот превоз ќе биде бесплатно на сите линии кои сообраќаат кон центарот на градот. Бесплатниот превоз ќе важи од 19 часот во сабота, до…