Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Со настап на Влатко Стефановски општина Илинден ќе го одбележи патрониот празник

На 26 јули (четврток), со почеток во 20 часот, во амфитеатарот на паркот „Галерија на отворено“, пред Домот на културата во населбата Илинден, со мотото „Со Илинден традицијата продолжува“, на свечен начин ќе биде одбележан патрониот…

Денеска без вода дел од корисниците во Центар

Корисниците на потегот од Булеварот Партизански Одреди до улицата Максим Горки, во Општина Центар денеска ќе останат без водоснабдување од 8 часот до завршување на интервенцијата, соопшти ЈП Водовод и канализација. До прекин на…

Се реконструираат 10 краци на водоводната мрежа во Долно Лисиче

Општина Аеродром ја почна реконструкцијата на водоводната мрежа на улица „1“, од крак 1 до крак 10 во Долно Лисиче, со помош на средства обезбедени од ЕУ ИПА инвестицискиот фонд. Вкупниот износ на проектот, кој се планира да заврши до…

Утре без струја неколку делови од Скопје

„ЕВН Македонија“ соопшти дека за утре се планирани исклучувања во електросистемот во неколку скопски населби. Во периодот од 9 до 15 часот без струја ќе останат корисниците од зграда бр. 5 на улицата Шекспирова, во општина Карпош. Во…

Трагедија по Пивофест: Млад маж пронајден мртов среде Прилеп

Мртов маж на возраст од околу 30 години е пронајден утрово во Прилеп. На телото на починатиот нема траги на насилство, а по обдукцијата се очекува да биде познато како настапила смртта. Според првичните информации на прилепското…

Без вода делови на Аеродром и Сопиште

Од ЈП „Водовод и канализација“ е добиено известување дека денеска поради реконструкција на водоводна мрежа ф-100 мм на улицата 23 Октомври, раскрсница со Бојмија, со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од високата зона Бојмија…

Промоција на кампањата “На секое дете му треба семејство” во Ресен

Во организација на ЈУ Центар за Социјални работи Ресен и локалната самоуправа на ден 17.07.2018 година (Вторник) со почеток во 11 часот во големата сала на општина Ресен ќе се оддржи јавна презентација во склоп на кампањата: “На секое дете…

Град Скопје нема да ги отстрани столпчињата на тротоарите во Карпош за што граѓаните…

Заедниците на станари на зградите број 45 и 47 на булеварот Партизански одреди во општина Карпош за денеска најавија протест со блокирање на булеварот поради поставувањето столпчиња на тротоарите од страна на Град Скопје. Од Градот, пак,…

Прилеп ги отвора вратите на „Пивофест 2018“

Прилеп ги одбројува последните часови пред почетокот на „Пивофест 2018“. Сите институции што учествуваат во подготовката и организацијата на фестивалот, секоја во својата област, континуирано работат на обезбедување на неопходните услови за…

Општинската комисија ќе врши процени на штетите од невремето пред два дена

Општинската комисија за процена на штетите од елементарните неподоги објави повик до земјоделците и сите граѓани што претрпеа штети од невремето проследено со силен ветер и град што го зафати атарот на селата Големо Коњари и Мало Коњари, во…

Утре без вода дел од општина Центар

Поради дефект на водоводна цевка, утре без вода ќе останат корисниците на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов бр. 33. ЈП „Водовод и канализација“ соопшти дека интервенцијата ќе почне во 9 часот.

Нова фитнес-зона во Карпош

На кејот на реката Вардар, во близина на алпинистичката карпа, денеска е поставена нова фитнес-зона, уште едно спортско катче во општина Карпош. Во рекреативната зона на кејот присуствуваа повеќе спортски клубови чии спортисти имаа шанса…

Грант од 4,6 милиони евра од Швајцарија за комуналната инфраструктура во Гостивар

Грант од 4,6 милиони евра неповратни средства од Швајцарскиот државен секретаријат за економски прашања (СЕКО) за подобрување на водоводната и канализационата инфраструктура во Гостивар. Денес, во Министерството за финансии, беше потпишан…

Нов асфалт и осветлување на улицата Самоилова кај скопското Кале

Општина Центар, во соработка со Град Скопје, по повеќе од 20 години го реконструираше кракот од улицата Самоилова на Кале, кој води до Музејот на современа уметност. Вкупната површина на реконструираниот дел изнесува 3 200 метри…

Објавен повик за 53 социјални станови во Кочани и во Македонски Брод

Министерството за транспорт и врски го објави јавниот повик за распределба на 53 социјални станови во Кочани и Македонски Брод, од кои 43 во Кочани и 10 во Македонски Брод. Јавниот оглас е објавен денеска во печатените медиуми, како и на…

Од утре, 100 денари за еден час паркинг кај „Свети Пантелејмон“

Од утре, 7 јули, ќе почне да работи новото зонско паркиралиште, зона А02, кај манастирот „Свети Пантелејмон“ во Нерези. Паркирањето на оваа паркинг-зона ќе се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 часот, информира…

Со проект на Град Скопје и УНДП ќе се подобрува квалитетот на воздухот и состојбата со…

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов и постојаната претставничка на УНДП во Македонија, Луиза Винтон, потпишаа договор за реализација на проект за справување со климатските промени. Со проектот наречен „Отпорно Скопје: поголема…

Сугарески најави изградба на обиколница во Ресен

Во тек е постапка за изработка на проект за изградба на обиколница во Ресен, како едно од најголемите барања на Општината во делот на инфраструктурата. Ова го најави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, кој оствари работна…

Без вода делови на Центар

Јавното претпријатие „Водовод и Канализација“ ги информира граѓаните дека поради изведување приклучок на водоводна мрежа на ул. ул. 9-ти Мај бр. 44, од 10:00 часот до завршување на интервенцијата прекинато водоснабдување ќе имаат…

Без струја делови на Кисела Вода, Ѓорче Петров, Сарај и Центар

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утрово без електрична енергија ќе останат: • од 08:30 до 11:30 часот, корисниците од ул. Виктор Ивановиќ Гавриловиќ (Пржино ) . ( Општина…