Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

„Каде читаш?“ – изложба на постери од Наталија Лукомска

На 25 септември во организација на КЦ 750 во паркот Авионче Аеродром во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Каде читаш?“ на Наталија Лукомска. Постерите кои ќе бидат изложени на 25 и 26 септември (19-22 часот) и на духовит начин…

Петтото јубилејно издание на „Мала Италија патува” ги разнежни срцата на скопјани

Музичкиот настан „Мала Италија патува” кој вчера, по петти пат, се одржа под отворено небо на платото „Мајка Тереза“, донесе несекојдневно доживување во кое скопската публика можеше да ужива во извонредните изведби на единствениот Павле…

„Звуците на културата“ oд утре до недела во Ѓорче Петров

Од утре до недела, во паркот во Општина Ѓорче Петров ќе се одржи манифестацијата „Звуците на културата“. Покрај настапи на домашни пејачи и на играорни групи, во недела бесплатно во отворено кино ќе се прикаже филмот „Господ постои, името ѝ…

По 28 пат ќе се одржи Меѓународниот детски фолклорен фестивал „Оро без граници“

ЈУ. Детскиот културен центар – „Карпош “, од 19 до 22 септември 2019 година по дваесетиосми пат ќе го организира најмасовниот и најстариот Меѓународен детски фолклорен фестивал „Оро без граници“ 2019 – симбол на пријателство меѓу децата. Во…

Јавен повик од Град Скопје за финансирање на проекти од културата

Град Скопје го објави Јавниот повик за финансирање проекти и активности од областа на културата од интерес на Градoт за 2019 година, на кој може да се поднесат предлог-проекти за следните области: 1. Поддршка на проекти, манифестации и…

130-та изведба на претставата ,,Стјуардеси“ во Театар Комедија

Денеска на репертоарот во Театар Комедија е претставата ,,Стјуардеси“. Денешнава изведба е дури 130-та по ред! Оваа претстава целосно го заслужува епитетот најпосетувана претстава во Театар Комедија. Режијата е потпишана од…

Уметницата Михаела Јовановска со мултимедијален проект ќе се претстави во Њујорк

„1/2. Состојба“ е насловот на мултимедијалниот проект на уметницата Михаела Јовановска во соработка со видео авторката Вероника Камчевска, што ќе биде претставен в сабота, на 21 септември, во 18 часот во Њујорк. Се работи за проект…

Факти што не сме ги знаеле или сме ги заборавиле за браќата Манаки – ХалкБанк…

Оваа година во чест на 40-тото издание на интернационалниот филмски фестивал „Браќа Манаки“, кој традиционално секоја година се одржува во Битола, ХалкБанк одвојува 40 интересни факти кои вреди да се прочитаат и да се знаат. Токму поради…

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ и „Човековиот срам“ на МОТ

Програмата на фестивалот МОТ, денеска, 16 септември, продолжува со уште една изведба на „Оваа зграда зборува (на)вистина“ и „Човековиот срам“ во Младинскиот културен центар. Четвртиот ден на МОТ почнува со реприза на „Оваа зграда зборува…

„Мала Италија патува” по петти пат, под отворено небо

Уникатниот музички настан „Мала Италија патува” во кој главната улога ја има единствениот Павле Камилоски, по јубилеен 5-ти пат пред македонската публика ќе се одржи на 18.09.2019 година, среда, под отворено небо. Платото „Мајка Тереза”…

ХалкБанк открива 40 факти за филмскиот фестивал „Браќа Манаки“

ХалкБанк и на 40-годишниот јубилеен Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ се појавува во улога на партнер со цел поддршка на филмската традиција во земјава и значајните културните вредности. Во таа насока ХалкБанк за…

Премиера на комедијата „Одам на лов“ во Велешкиот театар

Театарот „Јордан Х.К-Џинот“, Велес, в сабота, 14 септември, на Големата сцена со почеток во 20 часот премиерно ќе ја изведе комедијата „Одам на лов“ од францускиот автор Жорж Фејдо, во режија на Деан Дамјановски. „Одам на лов“, напишана…

Почина Ѓорѓи Стефановски

Вчера, по кусо боледување, на 79-годишна возраст почина Ѓорѓи Стефановски, еминентен професор во пензија на Факултетот за музичка уметност во Скопје и поранешен тромбонист во Македонската филхармонија. Ѓорѓи (Јорго) Стефановски е роден…

„Звуците на културата“ по вторпат во општина Ѓорче Петров

Од 20 до 22 септември во паркот во Ѓорче Петров, по вторпат ќе се одржи манифестацијата „Звуците на културата“. Трите денови ќе бидат исполнети со богата културно-уметничка програма, како и низа активности за најмладите, но и за…

Наградата „Антево перо“ за Александра Димитрова

Поетесата Александра Димитрова е овогодишната добитничка на наградата „Антево перо“ за поетскиот ракопис „Дупка“. Одлуката ја донесе оценувачката комисија во состав: проф. д-р Венко Андоновски (претседател), д-р Атина Цветаноска и Жорж…

Нова награда за режија за ,,Петрунија” на фестивал во Германија

На штотуку завршениот филмски фестивал во Минхен, Five Leakes Film festival, главната награда која ја доделува фестивалот Five Lakes film Award, наградата за режија ја додели на македонскиот режисер Теона Стругар-Митевска. „Господ…

Вечерва завршува фестивалот „Гола месечина“

Со стендап-комедијата на Никола Тодоровски, вечерва свечено се затвора шестиот фестивал „Гола месечина“, што почна на 2-ри Септември. На последната вечер од фестивалот, пред доделувањето на наградите, премиерно ќе биде прикажан…

Третата Skopje Vinyl Convention ќе се одржи на 28 септември

Funky Fresh и МКЦ го најавуваат третото издание на единствената конвенција за винил во Македонија. На 28 септември, сабота, во просториите на МКЦ во текот на денот и вечерта на едно место ќе се соберат голем број љубители на…

Вечерва на „Гола месечина“ претставата „Како да се ограби банка“

„Како да се ограби банка“ на Драмскиот театар од Скопје е петтата претстава на годинешниот фестивал на комедијата „Гола месечина“ што ќе се прикаже вечерва во спортскиот центар „Ново Лисиче“. Во оваа претстава, во која едно сиромашно…

МОТ 2019 на шест сцени во Скопје и една во Велес

На годинешното издание на Млад отворен театар (МОТ), 44. по ред, кое ќе се одржува од 13 до 21 септември, ќе гостуваат петнаесет врвни театарски продукции, на шест сцени во Скопје и една во Велес. Честа да го отвори фестивалот му…