Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

Изложба „Ана Франк – историја за денес“ во Струга

На 14.5.2019 година, со почеток од 17 часот, свечено ќе биде отворена патувачката изложба „Ана Франк – историја за денес“, во просториите на Меѓународниот универзитет „Струга“ во Струга. Изложбата е составена од триесет и девет изложбени…

Шести Скопски цветен фестивал на 18 и 19 мај

Шестиот Скопски цветен фестивал, под покровителство на Град Скопје, а во организација на ЈП „Паркови и зеленило“, ќе се одржи на 18 и 19 мај во Градскиот парк во Скопје на почетокот на вториот дел, под мотото „Скопје цвета“. Фестивалот ќе…

Филозофски филмски фестивал – деветта одисеја, епизода два

Вториот ден од 9. Филозофски Филмски Фестивал (ФФФ) на вљубениците на седмата уметност и најопштата наука (филозофијата) им понуди три уникатни доживувања. Во терминот за Ревијалната програма филм-философија (18:30) беше прикажана…

Во спомен-домот на Блаже Конески во Небрегово промовирана книгата „Погледи во минатото“ од…

Делегација од Општина Прилеп и Советот, предводена од градоначалникот Илија Јованоски, од основното училиште „Блаже Конески“, денеска положија свежо свеќе и се поклонија пред спомен-плочата во домот на основоположникот на современиот…

(Видео) Анѓушев ги отвори Мајските оперски вечери: Oбично зборувам за економија, но…

Со осврт на значењето на уметноста и влијанието што културата и сензибилитетот на времето го имаат врз нашето секојдневие, вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, ги отвори 47. Мајски оперски вечери.…

Деветтиот филозофски филмски фестивал отворен со „Небото над Берлин“

Вчеравечер во Кинотеката на Северна Македонија со култниот „Небо над Берлин“ свечено беше отворен 9. Филозофски филмски фестивал. На почетокот публиката во Кинотеката го слушна и виде маестралниот медитативен аудиовизуелен перформанс на…

Концерт на АКУД „Мирче Ацев“ во АРМ по повод 70 години постоење

Aкадемското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ на 20-ти мај во Домот на АРМ ќе одржи целовечерен свечен концерт, по повод одбележувањето на 70-годишнината од своето постоење. На концертот ќе настапат фолклорниот и хорскиот ансамбл…

Промоција на „Педесет години во Драмски… и клоцата во…“ на Коле Ангеловски

Денеска, со почеток во 19 часот, во бифето на Драмски театар – Скопје ќе биде промовирана книгата „Педесет години во Драмски… и клоцата во…“ на Коле Ангеловски, македонски театарски и филмски актер, театарски и филмски режисер, сценарист,…

Конкурс за најдобра песна на ,,Празник на липите”

Во пресрет на одржувањето на традиционалната поетска манифестација „Празник на липите“, Друштвото на писатели на Македонија распишува награден конкурс за најдобра необјавена песна што ќе биде прочитана на манифестацијата. Поетските дела не…

Со манифестацијата „Подарете книга за велигденско јајце – симбол на Христовото…

Во 13-та по ред манифестација „Подарете книга за велигденско јајце – симбол на Христовото воскресение“ што традиционално на Величетврток, во пресрет на големиот христијански празник Валигден, се одржа во Домот на култура „Илинден“ во…

Во МНТ подготовки за претставата #ТикTак во режија на Синиша Евтимов

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на современата комедија #ТикTак, која се поставува по мотивите на филмското остварување „TOC TOC“ на францускиот писател Лорен Бафи и шпанскиот режисер Висенте Виљануева, а со адаптација…

„Начисто полудев. Ги погледнав броевите и тие се совпаѓаа. Срцето почна силно да ми чука,…

Во во Дебармаало, во малото паркче спроти „Наџак“ и „Идадија“ во сабота на 27 април со почеток во 12.00 часот ќе се одржи мала церемонија со садење на дрво во чест на Горан Стефановски, проекција на негови фотографии, интервјуа, предавања,…

Осум филмови и работилница на „Скопје филм фестивал“

На претпоследниот ден од 22. издание на „Скопје филм фестивал“, вечерва во киното Фросина и во Кинотеката ќе бидат пркажани вкупно шест филмови, а во кафе – кино Котур може да се види последниот дел од програмата на документарни филмови. Во…

Изведба на театарската претстава „Да го поздравиш и да ми го бациш“ во Џебно кино (МКЦ)…

Изведба на театарската претстава „Да го поздравиш и да ми го бациш“, во продукција на здружението АРТОПИЈА. 25.04.2019 (четврток) | 21 часот | Џебно кино (МКЦ) Да го поздравиш и да ми го бациш е документарна претстава, авторско дело…

Репертоар во Кино Милениум

ЧЕТВРТОК (25.04) 15:00- СРЕЌЕН КАКО ЛАЗАРО (HAPPY AS LAZZARO)- 125’ 18:00 – ХУРКУШ (НЕДЕЛА НА ТУРСКИ ФИЛМОВИ) 20:00- ОДМАЗДНИЦИ: ЗАВРШНИЦА (AVENGERS: ENDGAME)- 181’ 3D ПРЕМИЕРА 23.00 – СКИТНИКОТ ОД ПЛАЖАТА (THE BEACH BUM) -95’-…

Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото…

На 25-ти април (четврток) 2019 година, во периодот од 10:00 до 14:00 часот Општина Илинден ја организира 13-та по ред традиционална Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение”. Оваa оригинална и…

Филмот „Балкајмак“ ја отвора неделата на турски филмови во Скопје

Со проекцијата на филмот „Балкајмак“, кој е снимен во Македонија, вечерва во новиот комплекс на Меѓународниот балкански универзитет во Скопје, во 19 часот ќе биде отворена неделата на турски филм. По проекцијата, публиката ќе може да…

Почина актерот Игор Первиќ

Српскиот актер Игор Первиќ починал утринава во неговиот стан, јавуваат регионалните медиуми. Тој ја изгубил битката со тешка и долга болест на свои 52 години. Первиќ и е познат на јавноста по голем број на улоги во играни филмови.…

Објавен романот „Прашај го тато“ од чешкиот писател Јан Балабан

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје неодамна го објави романот „Прашај го тато“ на чешкиот писател Јан Балабан, во превод од чешки јазик на Донка Роус и Даниела Роус Мишевска. Романот е награден со најпрестижната…

Танчери од Кина ќе го затворат 15. „Танц Фест“ во Скопје

Петнаесеттото јубилејно издание на фестивалот „Танц Фест“ ќе биде затворено утре, 23 април, со почеток во 20 часот. Големата сцена на Македонскиот народен театар и македонската публика ќе бидат домаќини на претставата „Секвенци –…