Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

Објавен романот „Повторно роден“ од италијанската авторка Маргарет Мацантини

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го објави романот „Повторно роден“ од италијанската авторка Маргарет Мацантини. Џема, главниот лик во романот, прогонувана од сеќавањата на четиригодишната опсада на Сараево, неочекувано се качува на…

Музичко – ликовен настан по повод пет години од издавачката куќа Шарла

Утревечер со почеток во 21 часот во отворениот дел на музичкиот бар „Ла Кања“ во Старата скопска чаршија, музичката издавачка куќа Шарла по повод 5 години од своето постоење организира роденденски музичко-ликовен настан со наслов „Шарла: 5…

Премиера на првиот македонски мјузикл на 18 јуни во кино „Фросина“

Првиот македонски мјузикл „Црно и бело“ ќе биде прикажан на 18 јуни, вторник, со почеток во 20 часот во кино „Фросина“, МКЦ – Скопје. Овој дипломски филм, како предизвик на филмското платно го постави Сандра Ѓорѓиева. Музиката и танцот…

Рекорден број нови композиции за 26. издание на „Охрид Фест – Охридски трубадури“

За 26. издание на „Охрид Фест – Охридски трубадури“, што ќе се одржува од 5 до 7 септември годинава, доставени се рекорден број нови песни. На конкурсот, распишан за нови композиции, доставени се безмалку двесте демо снимки. Според…

Во Џебното кино во МКЦ проекција на краткометражните филмови „Одлука“ и „Почетокот“

Во Џебното кино во Младински Културен Центар – Скопје во четврток (20 јуни) ќе се одржи проекција на краткометражните филмови „Одлука“ и „Почетокот“, во режија на Агим Абдула и продукција на Galaktika Pictures. По проекцијата, Гледај.мк…

„Икс Денс“ на 17. и 18. јуни во МНТ

Класичен балет, современ танц, неокласика, карактерен танц, модерен и спортски танц ќе бидат застапени на „Икс Денс“ 2019, меѓународен натпревар во кореографија кој ќе се одржи в понеделник и вторник, 17. и 18. јуни во Македонскиот народен…

Институтот за духовно и културно наследство на Албанците потпиша соработка со „Вардар филм…

Институтот за духовно и културно наследство на Албанците – Скопје (ИДНКА) потпиша меморандум за соработка со Националната Установа „Вардар филм Македонија“. Протоколот беше потпишан од директорите на двете институции, Скендер Асани во…

Гордан Николов назначен за амбасадор на Форумот на словенските култури

Директорот на Музејот на Република Северна Македонија, Гордан Николов, е назначен за амбасадор на Форумот на словенските култури од страна на директорката на Форумот, Андреја Рихтер. Република Северна Македонија е членка на форумот од…

Балетската претстава „Либертанго“ на 20 јуни во НОБ

Балетската претстава „Либертанго“ од Астор Пјацола ќе биде изведена на 20 јуни во Националната опера и балет со почеток во 20 часот. „Либертанго“ нè води низ приказна што ни го покажува создавањето и патот на тангото. Уличен танц што го…

Изложба на графики од Илија Пенушлиски во „Акантус“

Изложбата насловена „Градот“ од уметникот Илија Пенушлиски ќе биде отворена на 7 јуни во галеријата „Акантус“. Станува збор за изложба на графики инспирирана од мотиви на градовите. Изложбата ќе биде отворена до 26 јуни.

Вечерва „Пушкинови денови“ во паркот „Пушкин“ во Кисела Вода

Општина Кисела Вода ги покани своите жители да бидат дел од годинешните „Пушкинови денови“. Попладнево, во 18 часот, во паркот „Пушкин“, отворен точно пред 10 години, градоначалникот Филип Темелковски и Амбасадорот на Руската Федерациjа…

Почнува „Скопје креатива 2019“

Вечерва во киното „Култура“, со почеток во 20 часот ќе почне осмото издание на „Скопје креатива 2019“ – градскиот фестивал за промоција и развој на креативните индустрии, што годинава се реализира под мотото „Зелено Скопје“ и симболички ја…

„Медена земја“ награден на Меѓународен фестивал во Тел Авив

„Медена земја“, документарниот филм на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, е добитник на наградата Best International Film на 21. издание на Меѓународниот фестивал на документарни филмови во Тел Авив, DOCAVIV. Наградата беше врачена…

Отворање на изложбата „Филмовите што ги сакавме“

Државниот архив на Република Северна Македонија и Историскиот архив на Пожаревац на 3 јуни во Скопје ќе потпишат меморандум за соработка, а истиот ден во Скопје ќе биде отворена изложбата на филмски плакати и рекламен филмски материјал, со…

Агенцијата за млади и спорт и „Театар комедија“ потпишаа меморандум за соработка

Агенцијата за млади и спорт и НУ „Театар комедија“ потпишаа меморандум за соработка. Целта на овој меморандум е воспоставување соработка заради реализација на проектот „Младинска картичка”, предвиден во Програмата за 2019, при секторот…

Промена на терминот за изведбата на претставата „Макбет“

Поради технички причини, терминот за изведба на претставата „Макбет“ во режија на Нела Витошевиќ на 28 мај се презакажува во 19 часот. Претставата првично беше најавена за 20 часот, но истата ќе се помести за еден час порано, односно ќе…

Прво издание на меѓународниот фестивал за краток филм „ФИЛМАЈ”

Во организација на фото-кино клуб ,,Козјак” – Куманово се одржа Прво издание на меѓународниот фестивал за краток филм „ ФИЛМАЈ”. Доделувањето на наградите и фестивалската проекција на наградените и додатни издвоени филмови ќе се одржи на 29…

Меѓународен поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар

Во Гостивар, на 24 мај, в петок, ќе се одржи шестото издание на меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“. Како што информираат организаторите, се прават последните подготовки за манифестацијата, со која Гостивар го слави ликот и…

Отворен 38. Мал битолски Монмартр

Триесет и осмото издание на Малиот битолски Монмартр беше отворено вчеравечер, а до 30 мај, во чест на своите патрони, студиото на Сесловенските просветители „Свети Кирил и Методиј“ – Битола, ќе биде најголемото ателје на светот. На…