Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

Мултимедијалниот перформанс „Кинтсуги“ вечерва ќе го затвори „Десонанз“

Фестивалот „Десонанз“ ќе биде затворен вечерва во МКЦ со изведба на уникатниот перформанс концепиран од македонската балерина Ивана Коцевска под наслов „Кинтсуги“, со почеток во 20 часот. Освен Коцевска, во перформансот улога има и…

Концерт на симфонискиот оркестар и хорот „Драган Шуплевски“ по повод 53 години Факултет за…

В сабота во Концертната сала на НУ Филхармонија со почеток во 20 часот ќе се одржи свечен концерт по повод 53 години од основањето на Факултетот за музичка уметност при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Факултетот за музичка…

Балетот „Дон Кихот“ на големата сцена на НОБ

Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 6 декември на големата сцена на Националната опера и балет (НОБ). Кореограф на оваа украинско-македонска копродукција е Виктор Јаременко, уметничкиот директор на еден од трите…

Женската верзија на „Врба“ во „Синеплекс“, а машката во „Милениум“

По светската премиера на Филмскиот фестивал во Рим, филмот „Врба“ и Милчо Манчевски се враќаат дома. За денеска е закажана премиера на филмот во Македонска филхармонија, а во исто време ќе се прикажува во „Синеплекс“ и „Милениум“, како и во…

Леонардо да Винчи пет века потоа – „Лувр“ во Париз ја отвори долгоочекуваната изложба

Беше потребно повеќе од една деценија за подготовка и за малку ќе беше спречена поради дипломатски спор. Но, сега, една од најскапите светски уметнички изложби за одбележување на 500-годишнината од смртта на Леонардо да Винчи, конечно, е…

„Нефер свет“ и „Поликсени“ го затвораат Фестивалот на грчки филм и култура во Скопје

Со проекциите на филмовите „Нефер свет“ на Филипос Цитос и „Поликсени“ на Дора Масклавану денеска завршува годинешното издание на Фестивалот на грчки филм и култура. Во 18 часот во кино „Милениум“ е проекцијата на филмот „Нефер свет“:…

Филмови од приватната збирка на Милчо Манчевски ќе бидат прикажани во Кинотека

Оваа година Кинотеката на Северна Македонија по повод Светскиот ден на аудиовизелно наследство ќе прикажува филмови од приватната збирка на режисерот Милчо Манчевски. Филмовите на 35мм лента и во ДЦП формат беа донесени од Њујорк во Скопје,…

Проекција од проектот „Архивите на Скопје“ во Кинотека

По повод 13 ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, „Вардар филм“ во Кинотеката на Северна Македонија ќе го промовира проектот „Тајните архиви на Скопје“ со проекција на филмски колаж од стари снимки од домашните архиви на жителите на…

Недела на јапонски филм во Скопје и Битола

Тринаесеттото издание на Недела на јапонски филм во Кинотеката на Северна Македонија ќе почне на 29 октомври во 20 часот. Оваа година филмската недела првпат ќе патува и до Центарот за култура Битола. Настанот во Скопје ќе го отвори…

Концерт на Фоивос Девлиоријас вечерва во МКЦО

Фестивалот на грчки филм и култура годинава има и еден голем ексклузивитет – тоа е специјалниот концерт на еден од најпознатите грчки музички бендови во последните години, бендот на Фоивос Деливоријас, кој ќе одржи концерт вечерва (25…

Фестивал на современиот грчки филм од 24 октомври во Скопје

Здружението за промовирање на филмската уметност и култура „Арт синема“ и Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ денеска на прес-конференција го најавија второто издание на фестивалот на грчки филм и култура 2019. Фестивалот ќе се…

„Медена земја“ во 30 градови низ Македонија

Кинодиструбуцијата на документарецот „Медена земја“ (Honeyland) продолжува со нови датуми и градови низ Македонија. Проекциите што се одржаа минатите недели во дваесетина градови предизвикаа огромен интерес кај македонската публика и…

„Господ постои, името и’ е Петрунија” викендов освои награди на три фестивали

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар-Митевска изминатиот викенд се закити со уште три престижни награди. На штотуку завршениот фестивал All About Freedom Festival ја доби главната награда за најдобар филм.…

Неделата на италијанскиот јазик ќе се одбележи со проекции на филмови и театарски…

Вечерва во 19:30 часот во Националната Кинотека , ќе се одржи официјалната свечена инаугурација на XIX издание на Неделата на италијанскиот јазик во светот поддржана од италијанското Министерство за надворешни работи и меѓународна соработка…

Популарната Лидија Вуќичевиќ во Театар Комедија и во Струмица ќе го чека министерот

Хит преставата,,Чекајќи го министерот" која ги освојува театарските сцени во месец Ноември ќе гостува на сцената на Театар Комедија на 10.11.2019/недела/, а во Центарот за култура во Струмица на 15.11.2019/петок/. Во претставата игра…

Светска премиера на „Врба“ на Манчевски утре на фестивалот во Рим

Светската премиера на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде утревечер на Филмскиот фестивал во Рим, Италија, во рамките на третата фестивалска вечер. Годинава, во официјалната програма на еден од најголемите фестивали во светот…

Изведба на балетската претстава „Дамата со камелии“

На 22 октомври (вторник) со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со камелии“, на музика од Џузепе Верди. „Дамата со камелии“ е балетска продукција која наиде на…

Македонските издавачи на Саемот на книгата во Франкфурт

Современата македонска литература, претставувана од Македонската асоцијација на издавачи (МАИ), ќе биде дел од 71. издание на Саемот на книгата во Франкфурт, што ќе се одржи од 16 до 20 октомври 2019 година. На најголемиот саем на…

Ново издание на манифестацијата „Демир Хисар сака рокенрол”

Зад организацијата на дводневната манифестација „Демир Хисар сака рокенрол 2“ стои демирхисарскиот рок бенд Revelation, а истата е поддржана од Министерството за култура, а ќе се оддржи Овој петок и сабота (18 и 19 октомври) во Демир Хисар.…

Концерт на Филхармонија со дела од Дебиси, Копланд и Коларовски

Филхармонија в четврток, 17 октомври, во 20 часот ќе одржи концерт насловен „Ќе се разбудам ли пак“ на кој ќе прозвучат дела од Дебиси, Копланд и Коларовски. Насловот е извлечен од истоимениот вокален циклус на Гоце Коларовски…