Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

Заврши второто издание на фестивалот за критичка култура КРИК

Со перформансот „Настанување со музејот“ на рускиот уметнички колектив „Что делат“ и локалните учесници од Македонија, вчеравечер заврши второто издание на фестивалот за критичка култура КРИК. „Беше чест да се работи со гостите од…

Маша и Медо денеска во Скопје, утре во Прилеп и Битола

Денеска во 17 часот, во ВИП Арената „Борис Трајковски“ ќе започне претставата за деца „Маша и Медо“, направена по истоимениот цртан филм. Руска актерка екипа по овој повод доаѓа во Македонија, а претставата ќе биде синхронизирана на…

Вечер со поезијата на Ристо Јачев во Велешкиот театар

Во четврток, во фоајето на Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, со почеток во 20 часот ќе се одржи Вечер со поезијата на Ристо Јачев. Модератор на поетската вечер ќе биде писателот и драматург Сашо Димоски, а избор од поезијата на Јачев…

Поетесата Надица Лешникоска е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“

Годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“ за млад автор до 35-годишна возраст што ја доделува Домот на културата „Кочо Рацин“ од Скопје е младата македонска поетеса Надица Лешникоска од Скопје за збирката поезија „Кирија за срце“.…

Изложба на уметникот Андреј Миневски „Секвенци од создавање“ во Прилеп

Во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, 15 декември, со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Секвенци од создавање“ од Андреј Миневски. Андреј Миневски е роден на 26.04.1992 година во Скопје. Средно училиште завршува во…

Објавен конкурс за избор на роман на годината на Фондацијата „Славко Јаневски“

Фондацијата за унапредување и промоција на културата „Славко Јаневски“ распиша конкурс за доделување на наградата „Роман на годината за 2017 година“. Фондацијата „Славко Јаневски“ доделува единствена годишна награда „Роман на годината“,…

Македонија во тага – почина познатата новинарка

Денес на 64-годишна возраст во Скопје почина поетесата и новинарка Лилјана Дирјан. Таа е родена во Скопје. Дипломирала на Филолошкиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје. Била на студиски престој во Париз како…

Во „Кино Култура“ проекција на документарци посветени на човековите права

Во „Кино Култура“ утре ќе бидат прикажани два од трите филма кои оваа година го чинат репертоарот на фестивалот што ги слави човековите права, Movies that Matter. Станува збор за филмските наслови Who’s Gonna Love Me Now (Израел/Велика…

Промоција на роман од Фросина Пармаковска во „Менада“

На 14 декември во клубот „Менада“ ќе се одржи промоција на романот „Одбројување“ од Фросина Пармаковска во издание на ИЛИ-ИЛИ. Свое видување за ова книжевно дело ќе дадат Лидија Капушевска – Дракулевска и Далибор Плечиќ. „Романот…

„Македокс“: Уште една проекција на „Човекот-делфин“

Поради големиот интерес на публиката за документарниот филм „Човекот-делфин“, но и како желба на подмладокот на „МакеДокс“ по средбата со познатиот актер Жан Марк-Бар, фестивалот реши да организира уште една проекција вечерва во 20 часот,…

Промоција на книга од Боро Мокров по повод 100 години од раѓањето

Издавачката куќа „Антолог“ ја најавува промоцијата на книгата „Ораторската вештина низ историјата“ од првиот новинар во Република Македонија, Боро Мокров. Промоцијата ќе се одржи на утре, 13 декември, со почеток во 20 часот, во Галеријата…

Избрани дела во десет книги од Стојан Андов

Во првата половина на календарската 2018 година „Матица македонска“ од Скопје ќе објави Избрани дела во десет книги од познатиот политичар, колумнист, публицист и писател Стојан Андов, прв претседател на Собранието на Република Македонија.…